Dižkoku apzināšanas akcijā “LV100 Dižošanās” pieteikti vairāk nekā 2500 koku

16.10.2017.

Dabas aizsardzības pārvaldes un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja kopīgajā akcijā „LV100 Dižošanās” trīs mēnešu laikā pieteikti vairāk nekā 2500 varenu un vērtīgu koku. Visbiežāk dabā atpazīti dižozoli, liecina Dabas aizsardzības pārvaldes apkopotie dati.

Kopš šī gada jūlija īpaši izveidotajā digitālajā kartē lv100.lv/dizosanas individuālie dižkoku meklētāji ievietojuši aprakstus un fotogrāfijas par pustūkstoti koku. Papildus tam datus par vairāk nekā 2000 kokiem valstij dāvinājis dabas pētnieks, dižkoku meklēšanas entuziasts Arnis Bērziņš.

No iedzīvotāju elektroniski pieteiktajiem kokiem 180 ir ozoli, 70 liepas, 24 vītoli, apmēram 20 kļavas un tikpat ošu. Līdzās plaši zināmiem un vieglāk atpazīstamiem kokiem iedzīvotāji dāvājuši valstij datus par varenām ābelēm un meža bumbierēm, kadiķiem, priedēm un dižām eglēm.

“Apzināti daudzi ļoti iespaidīgi un dižkoka statusam atbilstoši koki, piemēram, vairāk nekā 5 metrus resnais Mālkalnu vītols un 5,6 metrus dižais Kalnāju vītols. No ozoliem ar 6,6 metru apkārtmēru izceļas Plēšovas ozols uz rietumiem no Baltinavas, daudz neatpaliek Ozolsalu dižais ozols ar 6,3 metru apkārtmēru,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.  

Dabas aizsardzības pārvalde pauž gandarījumu un pateicas ikvienam, kurš veltījis laiku un entuziasmu, lai dotos dabā un apzinātu vērtības sev apkārt, dāvinot Latvijai simtgadē datus par līdz šim neapzinātajiem dižkokiem, dabas krāšņuma un varenības apliecinātājiem.

“Koku atpazīšanai vispiemērotākais laiks ir tad, kad koks ir salapojis, jo sugas noteikšanai visērtāk un drošāk ir pētīt koka lapas. Pēc mūsu ekspertu aplēsēm dabā vēl ir vairāki tūkstoši neapzināto dižkoku. Tāpēc aicinu, zelta rudeni baudot, pievērst uzmanību krāsaino lapu autoriem un censties atrast starp tiem kādu dižu un varenu eksemplāru!” mudina G.Strode. 

Dižkoki ir savu sugu vecākie un lielākie eksemplāri. Daudzos gadījumos tie ir nozīmīgi un izcili ainavas elementi. Tiem ir arī liela nozīme dabas daudzveidības uzturēšanā - mājvieta daudzām dzīvo organismu sugām, tostarp retām un apdraudētām. Bieži dižkokiem ir arī kultūrvēsturiska nozīme – ar tiem saistās vēstures notikumi, tie ir gadskārtu liecinieki cauri gadu simtiem.

Akcijā “LV100 dižošanās” ietvaros ikviens ir aicināts doties dabā, iepazīt Latvijas dabas daudzveidību un palīdzēt atrast vēl nepazinātos Latvijas dižkokus. Akcija turpina Latvijas valsts simtgades aizsākto aicinājumu, dāvināt savu laiku labiem darbiem pašiem sev un Latvijai, lai kopīgi paveiktu nozīmīgas lietas.

Datus par atrastajiem dižkokiem iespējams ievietot digitālajā kartē. Ievietoto informāciju pārbaudīs un norādītos kokus dabā apsekos Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti. Ja koks atbildīs noteiktajiem standartiem, to reģistrēs oficiālajā dižkoku reģistrā, un pie tā izvietos atpazīstamības zīmi.

Noderīga informācija, kā meklēt un kartēt dižkokus, pieejama tīmekļa vietnē lv100.lv/dizosanas. Šajā lapā arī izveidota lietotājam ērta karte, kur apskatīt jau esošos dižkokus un pievienot jaunus.

Papildu informācija:
Maija Rēna
Komunikācijas speciāliste
DABAS AIZSARDZĪBAS PĀRVALDE
Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas nov., LV-2150
Mob.tālr.: 29272365
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

www.daba.gov.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu