LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Lustrum

LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Lustrum — Latvija 100

Vieta Visa Latvija

LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Lustrum — Latvija 100

Datums:08.11.2018 — 28.02.2019

Stāsts par VDK arhīvu un pagātnes izvērtēšanu atjaunotajā Latvijas valstī.

Lustrum bija viens no valsts pārvaldes principiem Romas impērijā, kas noteica – mainoties valsts pārvaldei, iepriekšējās varas pārstāvji ceremoniāli atzīstas visos grēkos un zvēr uzticību jaunajai varai.

Latvijas Republikas Ministru kabinets ir pieņēmis lēmumu atvērt atstātos Valsts drošības komitejas (VDK) arhīvus 2018. gada maijā. 90. gadu sākuma žurnālisti un vēsturnieki, kuri pieredzēja VDK arhīvu pārņemšanu, bijušajā Stūra mājā  ir izveidojuši šī mantojuma izvērtēšanas alternatīvu komisiju, strādājot kopā ar aculieciniekiem, bijušajiem VDK darbiniekiem, zināmajiem sadarbības aģentiem un totalitārās sistēmas upuriem. Filma ietver paralēlas stāsta līnijas starp valsts realizēto oficiālo pagātnes izpēti, Stūra mājas atvēršanu un sabiedrības interesi par pagātni, kā arī 90. gadu jaunās žurnālistu un vēsturnieku paaudzes pētniecisko darbu, pēc 25 gadiem atgriežoties pie arhīviem, pierakstiem un publikācijām.

Šis ir stāsts par pagātnes izvērtēšanu atjaunotajā valstī, mēģinājums saprast, kas bija tā sistēma, kas pēdējos 25 gadus traucē Latvijas valsts pieaugšanas procesam, un mēģinājums atbildēt uz jautājumu, vai 90. gados nenotikusī lustrācija var izrādīties bīstama valstiskai tālākpastāvēšanai.

Dokumentālā filma, 90 min, pirmizrāde: 2018. gada 8. novembrī

režisors un scenārija autors: Gints Grūbe
žurnālistes: Sanita Jemberga, Ilze Jaunalksne
operators: Andrejs Verhoustinskis
montāžas režisors: Armands Začs
producente: Elīna Gediņa-Ducena
studija: Mistrus Media

GINTS GRŪBE

Kinorežisors un producents ar maģistra grādu politikas zinātnē, studējis arī filozofiju un vēsturi Latvijas Universitātē, Bonnā un Berlīnē. Radošo darbību 90. gados sācis īpašos preses izdevumos – avīzē Atmoda un nedēļrakstā Nakts, darbojies pētnieciskās žurnālistikas birojā NIP, 12 gadus strādājis TV producentu kompānijā Labvakar, septiņus gadus veidojis un vadījis populāru TV raidījumu Vakara intervija. Lasījis lekcijas politikas zinātnē, strādājis Valsts prezidenta stratēģiskās analīzes komisijā, Nacionālajā elektronisko mediju padomē, Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas producentu komandā, vadījis Filmu padomi. Režisējis četras dokumentālās filmas, Dāvja Sīmaņa filmā Escaping Riga (2014) iejuties filozofa Jesajas Berlina tēlā.

Studija MISTRUS MEDIA

Dibināta 2000. gadā ar mērķi izveidot radošu laboratoriju dažāda tipa kultūras projektiem. Studijā uzņemtas vairāk nekā 10 dokumentālās filmas un trīs spēles īsfilmas, studija strādā ar servisa projektiem un kopražojumiem Latvijā un pasaulē. Vairākas no Mistrus Media dokumentālajām filmām izpelnījušās starptautisku rezonansi un balvas nopietnos festivālos, demonstrētas vairākās Eiropas televīzijās

2016. gadā pirmizrādi un ārkārtīgu skatītāju interesi piedzīvoja studijas Mistrus Media pirmā pilnmetrāžas spēlfilma Melānijas hronika (režisors Viesturs Kairišs), ražošanā ir vairākas dokumentālās filmas un trīs projekti, kas atbalstīti programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – divas dokumentālās filmas un viena spēlfilma.

Plašāk par filmu: kino100.lsm.lv/filma/lustrum-10

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu