Stāstu sega Latvijai

Stāstu sega Latvijai — Latvija 100

Datums:01.09.2016 — 31.12.2018

Stāstu sega ir ilgtermiņa projekts, kurā tiks veidota lielizmēra tekstilmozaīka (patchwork) sega no daudziem gabaliņiem, kurus darinās latvieši, kuri dzīvo ārpus Latvijas robežām. Tās darināšana dos iespēju latviešiem ārzemēs aktīvi līdzdarboties Latvijas 100gadē neatkarīgi no viņu dzīves vietas, vecuma vai valodas spējām, lai veidotu unikālu dāvanu Latvijai, kuru var mantot nākamās paaudzes.

Šajā projektā tiks veidota simboliska lielformāta tekstilmozaīka sega, kurā tiks atspoguļotas diasporas latviešu kopienas un viņu daudzveidīgie dzīves gājumi ārpus Latvijas. Projekta rezultāts būs unikāla un krāšņa dāvana Latvijas simtgadei, ko latvieši visā Latvijā varēs aplūkot 2018. gadā. Jau sarunātas telpas Stāstu segas izstādīšanai Latvijas Nacionālā bibliotēkā Dziesmu un deju svētku laikā.

Projekta pirmais posms pašlaik rit pilnā sparā - Stāstu segas gabaliņi tiek darināti un sūtīti uz Latviju. Indivīdi un kopienas ir atsaukušās uz LaPa aicinājumu mājas lapā un Facebook lapā. Līdz šim vairāki desmit kvadrātiņi ir jau saņemti no atsaucīgajiem indivīdiem, kuri arī atsūta bildes.

Indivīdi no visām pasaules malām ir izteikuši vēlēšanos piedalīties, kā arī pārstāvji no kopienām Islandē, Kanādā, ASV, Luksemburgā, Īrijā u.c. Īrijas latvieši pat izveidojuši paši savu Facebook lapu (Irijas latviesu stastu sega).

Šķiet, ka šī gada pavasaris un vasara būs ražīgs kvadrātiņu gatavošanas periods: ir nosūtīta informācija vairākām skolām, nometnēm, skautu un gaidu pulciņiem un vasaras vidusskolām, kas vēlās piedalīties šinī unikālajā projektā. Kvadrātiņus gaidām līdz 2017.g. augusta beigām.

 LaPa muzejs un pētniecības centrs vēlas izteikt lielu pateicību par atbalstu ko saņēmis no Valsts Kultūrkapitāla fonda, ASV vēstniecības Rīgā un ALA Kultūras fonda projekta pirmā posma īstenošanai: Stāstu segas brošūras sagatavošanai un izsūtīšanai.

Otrajā posmā, no š.g. septembra līdz gada beigām, māksliniecei un šuvējām stāv liels darbs priekšā, sašujot segu un sagatavojot to izstādīšanai, kā arī datoriķiem, kuri ievadīs datus un sagatavos multimediju prezentāciju, kurā varēs sīkāk apskatīt individuālos kvadrātiņus un lasīt darinātāju stāstus.

Projekta trešais posms paredzēts 2018. gadā, kad Stāstu sega Latvijai apceļos Latviju, vēstot par to kas mūs visus, gan ārzemēs, gan Latvijā dzīvojošus latviešus, saliedē un padara par vienu tautu.