4. maijā plaši tiks svinēti Latvijas neatkarības atjaunošanai veltītie "Baltā galdauta svētki"

29.04.2019.

Jau ceturto gadu par godu Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai 4. maijā tiek svinēti Baltā galdauta svētki - paceļot valsts karogu, pulcējoties pie balti klātiem galdiem, kavējoties atmiņās par izšķirošajiem notikumiem 1990. gada maijā un nospraužot nākotnes mērķus stiprākai Latvijai tās nākamajā simtgadē.

Šogad īpaši aicina godināt mūsdienu Latvijas varoņus - cilvēkus, kuri ar lepnumu un prieku, nereti spītējot grūtībām, izvēlas varēt, rīkoties un nepalikt vienaldzīgi.

Baltā galdauta svētku tradīcija veidota, lai godinātu 1990. gada 4. maija notikumus un mudinātu cilvēkus svinēt šos valsts svētkus. Pāris gadu laikā kopš tradīcijas uzsākšanas būtiski mainījies sabiedrības vērtējums par to, vai 4. maijs uzskatāms par vieniem no nozīmīgākajiem valsts svētkiem.

Ja 2015. gadā 4. maiju starp nozīmīgākajiem valsts svētkiem ierindoja vien 2% iedzīvotāju, tad šogad tas būtiski pieaudzis, sasniedzot 54%. 2018. gadā publiskās svinību vietās, izglītības iestādēs, darba vietās un ģimenes lokā svētkus svinēja ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju (liecina Kantar TNS 2018. gada maija aptaujas dati).

Rīgā Latvijas Dzelzceļa muzejs aicina uz Baltā galdauta svētkiem - muzeja darbinieki ekspozīcijā klās baltu galdautu un ceps savas labākās kūkas, ar kurām cienās ikvienu apmeklētāju. Mārupes novads 4. maijā aicina uz atpūtas velobraucienu "Senās novada mājas un varoņi".

Savukārt Siguldas pils kompleksā norisināsies konkurss "Brīvības svētku kūka", lielo koka spēļu paviljons un zaļumballe ar Siguldas novada orķestri. Liepājas muzejs 4. maijā brīvdabas pasākumā norisināsies koncerts, deju uzvedumi, kā arī latviešu filmu skatīšanās un izzinošas nodarbības. Ludzas novadpētniecības muzejā gaidāma folkloras kopu muzicēšana un dziedāšana.

Baltā galdauta svētki un plaša norišu programma gaidāma Turaidas muzejrezervātā, kur tiks atklāta jaunā valsts simtgadei veltītā ekspozīcija “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis". Īpašu izglītojošo un muzikālo programmu sarūpējis Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, kas apmeklētājiem būs pieejams bezmaksas. Tāpat vērienīgo Latvijas muzeju kopizstādi “Latvijas gadsimts" papildinās jaunieguvums - ceļojošais Latvijas simtgades karogs, kas divu gadu garumā apceļoja Latvijas kopienas visā pasaulē. Vairāk informācijas Latvijas valsts simtgades mājaslapā lv100.lv/briviba.

4. maijā ikviens aicināts dalīties ar svētku mirkļiem sociālajos tīklos, foto un ierakstiem pievienojot tēmturus #LV100 #brīvība #BaltāGaldautaSvētki un pieteikt savu Baltā galdauta svētku norises vietu digitālajā kartē, kas tapusi sadarbībā ar pasākumu platformu Kurp.es: kurpes.lv/lv100.

 

Papildu informācija:
Linda Pastare
Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste
Kultūras ministrija
Tel.: 67330339
Mob.tel.:29374438
e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
www.lv100.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu