Digitalizē ģitārspēles stundu

21.07.2021.

Uz digitālo vidi pāriet daļa programmas "Latvijas skolas soma", ieskaitot Saldus novadnieka ģitāristu jaunās paaudzes profesionāļa Jāņa Bērziņa koncertlekcija par ģitāru.

Foto no nodarbības Talsu 2. vidusskolā.

Valsts kultūrkapitāla fonda jaunāko konkursu rezultāti rāda, ka programmas "Latvijas skolas soma" digitālā un attālinātā satura izveidei saņemti 87 pieteikumi. Atvēlētie 100 000 eiro sadalīti starp 16 projektiem. J. Bērziņš informē, ka par piešķirtajiem 2000 eiro izveidos izglītojošu filmu, tās pamatā būs viņa koncertlekcija Atklāj ģitāru.

Kopš 2019. gada viņš viesojies vairāk nekā 60 skolās, lai skolēni klātienē iepazītu ģitāras skanējumu, tā atšķirības dažādos mūzikas žanros un spēlēšanas stilos. "Skolēni redz ģitāru ekspo, jo parādu instrumenta daudzpusību un efektu aprīkojumu, pastiprinātājus un skaņas dizaina elementus. Otrajā daļā aicinu kādu skolēnu muzicēt kopā ar mani. Pēc koncertlekcijas uzkavējos, jo vienmēr ir kāds entuziasts, kurš uzdod jautājumus un vēlas gitārspēles zibenskursu," mūziķis raksturo, kā paiet viņa laiks skolās.

Viņaprāt, programma "Latvijas skolas soma" ir lieliska gan skolēniem, gan radošo industriju pārstāvjiem. Valsts finansējums ļauj arī katram trūcīgam vai kuplas ģimenes skolēnam satikt iedvesmojošus kultūras nozaru profesionāļus, savukārt radošajās jomās būtiski pieaugusi motivācija radīt dažādiem bērnu vecumiem piemērotu piedāvājumu un uzsākt tematiskas sarunas par kultūras vērtībām un jaunākajiem strāvojumiem.

J. Bērziņš atzīst: pirms programmas "Latvijas skolas soma" viņš pat neiedomājās, ka vispārizglītojošu skolu skolēniem varētu vadīt meistarklasi, lai gan tad, kad pats bija skolēns, tādā ne reizi vien tika iedvesmots. "Atceros, ka Druvas vidusskolā viesojās Rīgas saksofonu kvartets un grupa Iļģi Atmiņā palicis tas, cik interesants bija ne tikai koncerts, bet arī mākslinieku stāstījums par skaņdarbiem un instrumentiem. Tolaik Latvijā Interneta tīkls tikai veidojās, tāpēc koncert-lekcijās guvu pilnīgi jaunas zināšanas. Tagad internetā var atrast visu, tāpēc manas ciemošanās galvenais uzdevums – piedāvāt dzīvas skaņas piedzīvojumu," uzskata novadnieks.

Foto no nodarbības Talus 2. vidussolā.

"Latvijas skolas soma" ir valsts simtgades visdārgākais projekts, jo tam iztērēta puse no vairāku gadu ilgā svinību cikla budžeta. Pamatā ir ideja, ka katram skolēnam vismaz reizi semestri jāiepazīst kultūras norises – jāredz izstāde vai muzeja ekspozīcija, jādzird koncerts, Jāsatiek zinātnieks, arhitekts, dizaineris vai cits radošo industriju pārstāvis, utt. Līdz pandēmijai programmā "Latvijas skolas soma" dominēja klātienes piedāvājums, taču pagājušajā mācību gadā sākās pāreja uz attālinātām un digitālām norisēm. 76% programmas koordinatoru pārmaiņas uzskatīja par labām un nākotnē iederīgām.

 

Pārpublicēts no avīzes "Saldus Zeme". Autore Ieva Vilmane.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu