Diskusija par brīvību. Ivars Ijabs sarunājas ar vācu intelektuāli Ralfu Fiksu

05.01.2018.

Noslēdzot reformācijas atceres piecsimtgadi un sākot Latvijas valsts simto gadu, 17. janvārī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks politologa Ivara Ijaba saruna ar vācu politiķi un intelektuāli Ralfu Fiksu (Ralf Fücks) par brīvību.

Darba valoda – vācu. Ieeja bez maksas.

Savā darbā “Par kristīgā cilvēka brīvību” (1520) Martins Luters (1483–1546) izvirzīja divus pretējus apgalvojumus: “Kristietis ir brīvs, viņš ir kungs pār visām lietām un nav pakļauts nevienam. Kristietis ir padevīgs kalps visās lietās un ir pakļauts ikvienam.” Nereti šo Lutera darbu mēdz uzskatīt par robežšķirtni starp viduslaiku un modernā laikmeta cilvēka brīvības izpratni.

Šodien mēs varam vaicāt, kas ir indivīda un sabiedrības brīvība 21. gadsimtā un vai brīvība ir apdraudēta? Kurā brīdī var sagaidīt indivīda atteikšanos no savas personīgās brīvības augstāku mērķu vārdā?

Pirms 26 gadiem, kad sabruka PSRS, daudzi domāja, ka indivīda brīvībā un demokrātijā balstītajai politikai vairs nebūs nopietnu pretinieku. Mūsdienās tas izrādās maldīgi. Ne tikai daudzviet pasaulē nostiprinās jauna veida autoritārisms, bet arī attīstītajos Rietumos sabiedrības pārmaiņas ir radījušas pieprasījumu pēc autoritāra populisma un “neliberālās demokrātijas”.

Ralfs Fikss (1951) ir Vācijas Zaļās partijas biedrs, bijis Brēmenes birģermeistars un Heinriha Bella fonda vadītājs, vairāku demokrātijai, vides un ekonomikas ilgtspējai veltītu grāmatu autors. Viņa jaunākā grāmata “Aizstāvēt brīvību. Kā uzvarēt cīņu par atvērtu sabiedrību” (2017) (Freiheit verteidigen. Wie wir den Kampf um die offene Gesellschaft gewinnen) Vācijā guvusi plašu ievērību. 

Ivars Ijabs (1972) ir politologs, Latvijas Universitātes profesors, tulkotājs un politisko procesu komentētājs, vairāku zinātnisku un publicistisku grāmatu autors, darbojas Latvijas valsts simtgades radošajā padomē.

Sarunu ar R. Fiksu rīko LNB un Gētes institūts Rīgā un tā notiek LNB izstādes “Luters. Pagrieziens” (apskatāma līdz 4. februārim, bibliotēkas 1. stāvā, ieeja bez maksas) saistīto pasākumu ietvaros. Izstāde norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
Tel.: +371 26472501

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu