DZIESMU UN DEJU SVĒTKI: 5. jūlijs

05.07.2018.

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku piektajā dienā uz pirmo mēģinājumu Mežaparka Lielajā estrādē pulcēsies kopkora dziedātāji, notiks Latviešu vokālsimfoniskās mūzikas koncerts, deju lieluzveduma „Māras zeme” ģenerālmēģinājums, latviešu tautastērpu skate, kokļu mūzikas koncertuzvedums „Stīgo, brālīt! Stīgo, māsiņ!”, Latvijas amatierteātru izrādes, Tautu diena „Rīta ausma” un vokālo ansambļu laicīgās mūzikas koncerts „Laiku viju gredzenā”.

Foto: Vil Muhametshin

Plkst. 20.00 Arēnā Rīga notiks Latviešu vokālsimfoniskās mūzikas koncerts.

Tā ir tradicionāla Dziesmu svētku sastāvdaļa – vēl viena Svētku krāsa, kurā spoži iemirdzas Latvijas labāko amatieru un profesionālo kolektīvu kopkoris, profesionālo orķestru un solistu balsu spēks. Koncertā skanēs latviešu komponistu Jurjānu Andreja, Jāņa Ivanova, Jāzepa Vītola, Lūcijas Garūtas, Tālivalža Ķeniņa, Alfrēda Kalniņa, Emīla Dārziņa, Artura Maskata, Zigmara Liepiņa opusi, kā arī Ērika Ešenvalda jaundarbs korim, orķestrim un koncertkoklēm. Koncerta mākslinieciskais vadītājs – Mārtiņš Ozoliņš, režisors – Dāvis Sīmanis, scenogrāfs –Ivars Noviks.

Koncertu būs iespējams vērot tiešraidē REPLAY.LV, kā arī plkst. 21.25 LTV1 un VISIEMLTV.LV.

Koncerta programma – ŠEIT

Plkst. 22.00 Daugavas stadionā notiks deju lieluzveduma „Māras zeme” ģenerālmēģinājums.

Vairāk nekā 18 tūkstoši visu paaudžu dejotāju Daugavas stadionā izdejos mūsu tautas vēstures nozīmīgākos brīžus no pirmsākumiem līdz šodienai, no baltu cilšu sanākšanas Daugavas krastos un laika, kad pirmoreiz minēts sarkanbaltsarkanais karogs, līdz Latvijas Republikas simtgades svinībām. Caur laukumā izveidoto ornamentu, mūziku, enerģiju, ritmu un krāsu četros nosacīti izveidotos tautas vēstures posmos tiks iezīmēta tautas dejas un dziesmas ciešā saikne ar cilvēka mūža ritumu un viņa laiku, bet katras daļas centrā īpašā aranžējumā būs sadzirdami arī Dziesmu svētku repertuāra motīvi. Uzvedumā skanēs grupu „Iļgi”, „Auļi” mūzika, kā arī  Jura Kulakova mūzika Kristapa Krievkalna aranžējumā un latviešu tautas mūzika Jura Vaivoda aranžējumā.

Virsvadītāji: Agris Daņiļevičs, Ilmārs Dreļs, Jānis Ērglis, Taiga Ludborža, Ilze Mažāne, Zanda Mūrniece, Jānis Purviņš, Gunta Skuja, debitantes – Dagmāra Bārbale, Selga Apse (Kanāda). Goda virsvadītāji: Ieva Adāviča, Marga Apsīte, Taisa Aruma, Skaidrīte Darius (Austrālija), Elga Drulle, Ingrīda Edīte Saulīte, Rita Spalva, Uldis Šteins. Mākslinieciskie vadītāji – Jānis Ērglis, Jānis Purviņš, režisors – Elmārs Seņkovs, scenogrāfs – Reinis Suhanovs.

Koncerta programma – ŠEIT

Plkst. 19.00 koncertzālē „Palladium” notiks Latviešu tautastērpu skate.

Latviešiem tautastērps ir tautas kultūras kods un nacionālās identitātes simbols. Lai celtu tautas nacionālo pašapziņu, papildinātu mūsu zināšanas par veiksmīgāk atdarinātiem un komplektētiem tautastērpiem, kā arī uzlabotu Dziesmu un Deju svētku dalībnieku ģērbšanās kultūru, jau piekto reizi kopš 1998. gada tiek rīkota Latviešu tautastērpu skate. Tērpi tiks vērtēti šādās kategorijās: koru un koklētāju ansambļu tautas tērpi; deju kolektīvu tautas tērpi; folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu tautas tērpi; individuālais pašdarinātais tautas tērps; individuālais nokomplektētais tautas tērps; tautas lietišķās mākslas studijas, biedrības, SIA un citas personu grupas darinātais tautastērps un bērnu tautastērps. Skates norisei tiešraidē iespējams sekot līdzi REPLAY.LV un atkārtojumā 6. jūlijā plkst. 18.30 LTV1 un VISIEMLTV.LV.

Tautastērpu skates programma – ŠEIT 

Plkst. 19.00 Dailes teātra Lielajā zālē skanēs kokļu mūzikas koncertuzvedums „Stīgo, brālīt! Stīgo, māsiņ!”

Tas būs stāsts par cilvēka meklējumiem sevis, tautas un mīlestības meklējumiem, muzikāls ceļojums laikā un telpā, kurā latviskā dvēsele piedzīvo iniciāciju caur kokles skaņu. Uzvedumā skanēs dažādu komponistu latviešu tautas dziesmu apdares un oriģināldarbi, kā arī īpaši šim koncertam rakstītie Vitas Rudušas, Irīnas Rebhūnas, Valta Pūces un Riharda Zaļupes oriģinālskaņdarbi koklēm.

Koncerts skanēs tiešraidē REPLAY.LV un atkārtojumā 7. Jūlijā plkst. 18.30 LTV1 un VISIEMLTV.LV.

Koncerta programma – ŠEIT

Plkst. 11.00–23.30 Dailes teātra Mazajā zālē un Kamerzālē būs skatāmas Latvijas amatierteātru izrādes.

Amatierteātru dalībai Dziesmu svētkos ir senas tradīcijas – jau IV Vispārējos latviešu Dziesmu un mūzikas svētkos Jelgavā piedalījušies biedrību teātru kolektīvi. Dienas laikā būs iespēja noskatīties vairāk nekā 10 latviešu autoru darbu iestudējumu labāko amatierteātru interpretācijā. Pārraide LMT STRAUME.

Plkst. 12.00–22.00 Vērmanes dārzā notiks Tautu diena „Rīta ausma”.

Visas dienas garumā uz trim īpaši veidotām skatuvēm – „Viensēta”, „Ciema godi” un „Ausma” – ar savu tautu tradīcijām iepazīstinās dažādas etniskās kopienas, kas jau izsenis dzīvojušas Latvijas teritorijā. Viensētā un tirgus laukumā varēs izbaudīt ģimenes godus, dažādu tautu folkloras bagātības, amatu prasmes, izgaršot tradicionālos ēdienus. Uz Vērmanes dārza estrādes varēs vērot katras tautības apvienoto amatierkolektīvu priekšnesumus. Svētku noskaņu papildinās arī ārvalstu latviešu mākslinieciskie kolektīvi.

Plkst. 20.00 Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī notis vokālo ansambļu laicīgās mūzikas koncerts „Laiku viju gredzenā”.

Vienpadsmit vokālie ansambļi no visas Latvijas muzikālā uzvedumā izdziedās diennakts ritējumu, gaismas un tumsas saspēli četros gadalaikos. Latviešu komponistu oriģināldziesmas un tautas dziesmu apdares a cappella savienos solo mākslinieku – Valda Muktupāvela un Reiņa Sējāna  – instrumentālas un vokālas improvizācijas.

Koncertu pārraidīs LMT STRAUME. 

XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas šoreiz notiek Latvijas valsts simtgades zīmē, Rīgu pieskandinās no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esošā valsts iestāde, atbalsta lieldraugi Swedbank, Elektrum, Latvijas Mobilais Telefons (LMT), kā arī atbalstītāji Rimi, Squalio un Circle K Latvia.

Papildu informācija:
Inga Vasiļjeva
XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
29276111
www.dziesmusvetki.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu