Edgars Rinkēvičs: pirms simts gadiem Tartu miera līgums radīja jaunu realitāti mūsu Baltijas reģionā

03.02.2020.

2020. gada 2. februārī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Tartu miera līguma simtgades svinībās Igaunijas pilsētā Tartu. 

"Esmu pateicīgs par iespēju būt kopā ar igauņiem, lai atzīmētu Tartu miera līguma simtgadi. Pirms simts gadiem Tartu miera līgums radīja jaunu realitāti mūsu Baltijas reģionā. Latvijas un Igaunijas Neatkarības kari noslēdzās ar uzvaru un mūsu valstu neatkarības izveidošanu. Svarīgi, ka Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Somijas tautas izmantoja savas pašnoteikšanās tiesības, izveidoja suverēnas valstis un atbrīvojās no Krievijas, kas noslēdzās ar mūsu valstu starptautiskas atzīšanas de iure un pilntiesīgas dalības starptautiskajā sistēmā.

Mēs esam gājuši cauri neatkarības kariem, okupācijai un neatkarības atgūšanai, un mēs zinām brīvības vērtību. Mēs turpināsim atbalstīt pasauli, kuras pamatā ir starptautiskās tiesības, multilaterālisms un tiek augstu vērtēta sadarbība starp sabiedrotajiem un partneriem. Mēs nepieļausim mēģinājumus pārrakstīt vēsturi, jo tas var atkal pavērt ceļu tumšāko vēstures lappušu atkārtošanai," savā uzrunā sacīja E. Rinkēvičs.

Foto: Ārlietu ministrija

Vizītes laikā Latvijas ārlietu ministram notika darba pusdienas ar Igaunijas, Somijas un Polijas ārlietu ministriem, kuras laikā puses pārrunāja Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetu, ES paplašināšanās politiku, ES Austrumu politikas, drošības situācijas reģionā un transatlantiskās sadarbības jautājumus.

Informācijai

Tartu līgums jeb Igaunijas un Padomju Krievijas miera līgums tika noslēgts 1920. gada 2. februārī, pēc Igaunijas brīvības cīņām. Līgums noteica, ka Padomju Krievija bez ierunām atzīst Igaunijas neatkarību un uz visiem laikiem atsakās no visām tiesībām uz Igaunijas teritoriju. Līgums 1920. gada 30. martā tika ratificēts Maskavā, bet 1922. gada 22. jūlijā līgumu reģistrēja Tautu Savienībā.

 

Avots: www.mfa.gov.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu