Grobiņā atklās no akmeņiem veidotu interaktīvu vides objektu

31.08.2017.

Viena no Latvijas dabas vērtībām ir ne tikai dižakmeņi, bet arī gadu tūkstošiem senie kulta jeb bedrīšakmeņi, ar ko īpaši bagāta Liepājas apkārtne. Pēdējos gados Grobiņas pusē atrastas 10 šādas nozīmīgas liecības, no kurām divi ir dižakmeņi. Lai pievērstu uzmanību unikālajām dabas vērtībām, trešdienas vakarā ar gaismas un mūzikas spēlēm Grobiņas promenādē tiks atklāts no akmeņiem veidots interaktīvs vides objekts, kas veltīts Latvijas valsts simtgadei.

Odziņu bedrīšakmens Grobiņas-Ventspils šosejas malā ir viens no varenākajiem kulta akmeņiem Latvijā, kas atklāts pirms deviņiem gadiem. Gludās iedobītes tā virsmā izveidotas ar kādu citu nelielu akmens priekšmetu pirms vairākiem gadu tūkstošiem. Kādiem mērķiem tas darīts, par to vēl zinātniekiem īstas skaidrības neesot. Pāris kilometru tālāk, turpat Medzes pagastā, šovasar uzieti vēl divi bedrīšakmeņi, kas ir divu vietējo entuziastu un novadpētnieku nopelns. Viņi gada laikā, ejot dabā, līdz šim atklājuši deviņus šādus akmeņus Grobiņas novada teritorijā.

“Prieks par to, ka var kaut ko atklāt, kas vēl nav atklāts. Tas tāds pētnieka prieks,” pauž grobiņnieks Uģis Ostelis. “Šobrīd mēs Latvijā esam viens no bagātākajiem novadiem ar visvairāk atklātajiem bedrīšakmeņiem. Gan šie dižakmeņi, gan bedrīšakmeņi ir ar savu stāstu un senatnīgo elpu,” saka Grobiņas tūrisma kluba “Oga” vadītājs Raimonds Reinis.

Lai pievērstu uzmanību maz zināmajām un nenovērtētajām dabas vērtībām- dižakmeņiem un kulta akmeņiem, Grobiņas promenādē izveidots interaktīvs objekts. Tie ir 11 laukakmeņi, kas pacelti gaisā uz metāla stieņiem veido izteiksmīgu kompozīciju. Turpmāk ikvienam ar skaņas un gaismas palīdzību būs iespēja ko vairāk uzzināt par novada vērtībām, ieklausoties akmeņu stāstos latviešu, krievu un angļu valodā. “Šis objekts vairāk ir simbolisks, kurā mēģināsim un rosināsim uzrunāt iedzīvotājus un tūristus apskatīt mūsu dižakmeņus dabā,” atzīmē Grobiņas novada domes izpilddirektora vietniece Gunita Laiveniece.

“Tas ir drošs vides risinājums, kas varētu atstāt labu iespaidu uz skatītājiem un uz vidi kopumā,” pauž dizaina objekta autors Ainars Alžāns.

Interaktīvais vides objekts „Grobiņas novada dižakmeņi” ir veltījums Latvijas valsts simtgadei. Par godu tai darbs pie novada dabas vērtību apzināšanas un to popularizēšanas turpināsies arī nākamgad.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu