Izdevniecība "Liels un mazs" izdevis dzejas krājumu pusaudžiem "Netikumīgie"

02.09.2021.

Sagaidot jauno mācību gadu, bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs" izdevis dzejas krājumu pusaudžiem "Netikumīgie". "Netikumīgie" ir režisores Kristas Burānes veidota dokumentāla dzejas izrāde (Dirty Deal Teatro), kura tapusi Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā "Programmas "Latvijas skolas soma" satura radīšana" un kuras mērķis ir radīt 21. gadsimta Latvijas pusaudža portretu dzejas valodā. Izrāde saņēmusi Spēlmaņu nakts balvu kā 2019./2020. gada labākā izrāde pusaudžiem un gada sasniegums oriģināldramaturģijā. Krājumā publicēti Agneses Krivades, Marija Luīzes Meļķes, Kārļa Vērdiņa, Kirila Ēča un Raimonda Ķirķa dzejoļi Ineses Zanderes sastādījumā.

Rit bērnu grāmatu izdevniecības "Liels un mazs" pastāvēšanas septiņpadsmitais gads, un tas īpaši mudina izdevējus pievērsties šā svarīgā, emocionālā vecumposma izjūtām, jo kopā ar "Liels un mazs" grāmatām augusī paaudze arī ir pusaudžu vecumā.

Grāmatu ilustrējuši jaunie mākslinieki Agate Lielpētere, Liāna Mihailova, Sanita Adoviča un Pauls Rietums. Grāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško.

Kristas Burānes ideju par izrādi rosināja vairāki skandāli, kas tika sacelti ap skolā izmantotajiem literārajiem tekstiem un citiem mākslas darbiem, un tā saucamie "tikumības grozījumi" Izglītības likumā. Izrādes veidotāji vēlējās uzdot jautājumu par dzejas lomu 21. gadsimta jaunieša dzīvē un izmantot šo mediju, lai dotu vārdu pašiem pusaudžiem sarunā ar pieaugušajiem par viņu dzīves realitāti un to, vai mākslai ir jāsargā tikumība.

Izrādes dramaturģija veidota, balstoties uz pētījumu Cēsu 2. pamatskolas astotajās klasēs, dzejniekiem trīs mēnešu garumā piedaloties pusaudžu ikdienā, sarunājoties, iemantojot zināmu uzticēšanos, vērojot un provocējot.

Rezultātā tapa viņu portretu un situāciju galerija dzejas formā – Marijas Luīzes Meļķes, Kirila Ēča un Raimonda Ķirķa dzejoļi, kurus izrādē kopā ar aktieri Reini Boteru no savas personiskās jauna cilvēka un dzejnieka pieredzes pozīcijām komentē paši autori, kas ir arī izrādes protagonisti. Savukārt Agnese Krivade un Kārlis Vērdiņš sacerēja songus, kas komentē situāciju no skolotāju viedokļa (izrādē šos Edgara Raginska komponētos songus videoierakstā izpilda "skolotāju koris" – jauktais koris "Wenden").

Grāmatā netiek dublēta veiksmīgās, spilgtās izrādes dramaturģija, bet veidota patstāvīga dzejoļu krājuma kompozīcija, ko papildina četru jauno mākslinieku ilustrācijas un Alekseja Muraško veidotais grāmatas dizains. Grāmata ar visiem tās elementiem veido vēl vienu šo dokumentāli sakņoto dzejoļu interpretāciju, kas nu pastāvēs līdztekus izrādei.

Gan izrāde, gan grāmata uzrunā un atbalsta pusaudžu un jauniešu dabisko pretošanās instinktu un vēlmi mainīt pasauli, piedāvājot mākslu un dzeju kā brīvības izpratnes kvintesenci un sabiedrisko aktivitāti kā brīvības realizācijas formu.

Platformā manabalss.lv joprojām iespējams parakstīt inicatīvu par demokrātiskām vērtībām izglītības iestādēs, kas aicina no Izglītības likuma svītrot 10.1 pantu Izglītība un tikumība, kas Izglītības likumā iekļauj grūti definējamo tikumības jēdzienu, kā arī runā par izglītojamo aizsargāšanu no "nevēlamas" informācijas un metodēm: https://manabalss.lv/par-demokratiskam-vertibam/show.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Grāmatas izmērs: 11,5 x 21 cm
96 lapas, mīkstais vāks
ISBN 978-9934-574-67-2
https://liels-un-mazs.myshopify.com/collections/gramatas/products/netikumigie.

Biļetes uz izrādi "Netikumīgie" iespējams iegādāties šeit: https://dirtydealteatro.lv/lv/izrazu-saraksts/izrades/netikumigie.

Izdevniecības "Liels un mazs" grāmatas par vislabāko cenu iespējams iegādāties izdevniecības mājaslapā www.lielsmazs.lv, kā arī visos lielākajos grāmatu veikalos Latvijā.

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu