Izrāde "#milet#raini" Latvijas skolās

12.02.2020.

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros tapusi jauna izrāde "#milet#raini" vidusskolēniem, lai izstāstītu latviešu dramaturģijas klasiku – Raiņa "Pūt, vējiņi" – mūsdienu, jauniešiem saprotamā valodā.

Uzvedumā trīs aktieru ansamblis savieno klasisko teātra spēles veidu ar aktuālo storytelling (stāstu stāstīšanas) tehniku, kā arī notiek virtuāla interaktīva komunikācija, kurā skatītāji tiek aktīvi iesaistīti - izrādes laikā jaunieši ar viedtālruņiem var tekstuāli komentēt notiekošo uz skatuves, izpaust savas domas un viedokli par lugu un tās varoņiem, kā arī uz skatuves ekrāna redzēt to, ko domā viņu vienaudži.

Tieša skatītāju līdzdalība, izmantojot viedtālruņus, rada jaunu izrādes veidu un nodrošina sociālo tīklu komunikācijas modelī balstītu atgriezenisku saikni ar auditoriju. Tas ir šodienas veids, kā jaunus cilvēkus iedrošināt lasīt un saprast literatūras klasiku, ļauj saprast darba būtību, un caur savu pieredzi emocionāli līdzpārdzīvot stāstu par jaunu cilvēku emocionālo trauslumu, un atgādina, ka ar varmācīgu spēku veidotas attiecības sagrūst, pat tad, ja tajās iesaistītie to nevēlas un, iespējams, pat nepazinās.

Ideja par šāda iestudējuma nepieciešamību skolu jauniešiem radusies režisorei Indrai Vaļeniecei, strādājot ar jauniešiem skolā un mēģinot izstāstīt lugas sižetu jauniešiem saprotami.

"Literatūras klasikā atspoguļotās cilvēcisko attiecību izpratnes un darbības ir arvien aktuālas un svarīgas katrai paaudzei no jauna. Mēs nevaram piespiest mīlēt Raini, bet varam parādīt ceļu uz Raiņa daiļradi," tas ir radošās grupas kopēji veidotais uzstādījums.

Skolotājiem izrāde, iespējams, šķitīs neparasta, pat pārsteidzoša, un piedāvās pārskatīt savus priekšstatus par lugu un iespējām, kā pasniegt klasiskus literāros darbus jauniešu auditorijai. Savukārt vidusskolēniem izrāde patīk, jo gan tagad, gan toreiz, pirms vairāk kā 100 gadiem jaunu cilvēku attiecību problēmas ir patiesi svarīgas.

"Mēs uzskatām, ka ir svarīgi veicināt jauniešus lasīt un saprast labus, vēsturiski nozīmīgus literāros darbus, izprotot to būtību. Mūsu darbs ir palīdzēt atrast stāsta patieso jēgu jauniešu auditorijai" – saka režisore Indra Vaļeniece, kas režiju mācījusies Latvijā, Ukrainā un Krievijā.  Savā ziņā izrādi unikālu padara arī tas, ka arī visi projektā iesaistītie ir ar režisoru izglītību - uz skatuves redzēsiet  Kristīni Loginu, Justīni Vaivodi un Jāni Mūrnieku, kuri zināšanas ieguvuši Latvijas Kultūras akadēmijā.

Izrāde "#milet#raini" tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas ""Latvijas skolas somas" satura radīšana" atbalstu.

Izrāde veidota realizēšanai vidusskolās, jauniešiem pierastā vidē. Interaktīvā uzveduma "#milet#raini" radošā grupa priecāsies piedāvāt savu redzējumu arī Jūsu skolā (Indra Vaļeniece, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , tel. 29294013, Agnija Āboliņa,  Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , tel. 29935548, www.drkt.lv, www.facebook.com/apvienibadrkt/).

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu