Karaliskais botāniskais dārzs (Kew Gardens) saņems Latvijas dāvanu - Latvijā selekcionētus ceriņus

03.09.2018.

Latvijā no 3. līdz 4. septembrim ieradīsies Apvienotās Karalistes Karaliskā botāniskā dārza (Kew Gardens) pārstāvji, lai saņemtu dāvinājumu – septiņas unikālas Latvijā selekcionētas ceriņu šķirnes.

Ceriņu šķirnes, ko radījis Latvijas ievērojamais selekcionārs Pēteris Upītis (1896-1976), karaliskajiem dārziem dāvina Dārzkopības institūts pēc Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē iniciatīvas. Savukārt interesi savā īpašumā iegūt šīs īpašās ceriņu šķirnes izrādīja pats Karaliskais botāniskais dārzs. Vizīti rīko Latvijas vēstniecību Lielbritānijā un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē sadarbībā ar Dārzkopības institūtu.

Vizītes laikā Kew Gardens direktors Ričards Deverells un Kew Gardens Dārzkopības, apmācību un ekspluatācijas direktors Ričards Barlejs apmeklēs arī Botānisko dārzu Salaspilī, Mežaparku Rīgā, Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāli.

Vizītes kulminācijas laikā, 4. septembrī, Dārzkopības institūtā Dobelē, Kew Gardens pārstāvji apmeklēs institūta laboratoriju, iepazīsies ar institūta dārzu bagātību un saņems dāvinājumu – ceriņu stādus. Institūts dāvinās septiņas P. Upīša selekcionētās ceriņu šķirnes: ‘Daudzpusīgais Zemzaris’, ‘Gaisīgais Sapnis’, ‘Kristīne Baltpurviņa’, ‘Liega’, ‘Pērle’, ‘Mazais Princis’ un ‘Vita’.

Dāvinātajām ceriņu šķirnēm piemīt patiesi unikālas īpašības, piemēram, ‘Gaistošais Sapnis’ ir rets divkrāsu ceriņš; šķirne ‘Kristīne Baltpurviņa’ tās apbrīnotājiem dāvina vislielāko pieclapiņu laimīšu skaitu, bet ‘Liega’ ir šķirne, kas priecē ar bagātīgu ziedēšanu arī tad, kad citi ceriņi jau noziedējuši. Ikviena no šķirnēm radīta ar patiesu mīlestību un saistīta ar aizraujošiem stāstiem.

Pateicoties Pētera Upīša devumam, Dārzkopības institūts var lepoties ar ceriņu dārzu, ko veido lielākā ceriņu kolekcija Baltijā - 240 ceriņu veidu. Meistars strādāja ar 24 dažādām kultūrām: ābelēm, bumbierēm, plūmēm, ķiršiem, aprikozēm, valriekstiem, lazdām, īstajām cidonijām, avenēm, zemenēm un citām, taču ceriņu selekcija bija viņa sirdslieta. Latvijā un tālu aiz mūsu zemes robežām cilvēkus priecē Pētera Upīša skaistie balto, violeto un divkrāsu toņu ceriņi.

Priecājamies par Kew Gardens interesi par Latvijas izcilo dārzkopības mantojumu, kas turpmāk priecēs londoniešus un miljoniem Kew Gardens apmeklētājus no visas pasaules .

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu