Latviešu diasporas koklētāji no visas Eiropas ieskandē Latvijas valsts simtgadi

14.10.2017.

14. un 15. oktobrī Latviešu kultūras centrā “Bērzaine,” kas atrodas Dienvidvācijas pilsētā Freiburgā (Freiburg im Breisgau), pulcēsies Luksemburgas latviešu folkoras kopa “Dzērves” (vadītāja Aiga Ožehovska) un koklētāji no citām Eiropas valstīm, kas apvienojušies zem nosaukuma “Vakareiropas koklētāji”. Pulcēšanās mērķis - ieskandināt Latvijas valsts simtgadi, informē asociācijas “Luksemburga Latvija” pārstāve Ilze Kļaviņa.

Bērzaine. Foto: Māris Cepītis

“Bērzainē” tiks divu dienu garumā koklēts, dziedāts, dancots, kā arī apgūti rokdarbi. Pasākums sāksies sestdienas pēcpusdienā ar “Vakareiropas koklētāju” meistarklasi, kurā katrs varēs pamēģināt, kā skan šis unikālais instruments. Kokles burvību aicināti izjust gan pieredzējuši koklētāji, gan tie, kas kokles stīgām nav pieskārušies ne reizi. Koklēšanai sekos Luksemburgas latviešu fokloras kopas “Dzērves” koncerts, kurā piedalīsies arī jaunā paaudze - “Mazās dzērves.” Pēc koncerta paredzēta kopīga ziņģēšana ar klausītājiem un danči.

Koklēšanas entuziasti savas prasmes varēs nostiprināt vēl arī svētdienas rītā, kad koklēt aicināti gan lieli, gan mazi. Svētdien paredzēta arī pērļotu mauču adīšanas darbnīca, kur šo māku Intas Jansones (“Dzērves”) vadībā varēs apgūt jebkurš interesents. Īpaši padomāts par bērniem, kuriem nodarbības paredzētas “Mazo dzērvju” un viņu skolotāju virsvadībā. Pasākums noslēgsies īsteni latviskā garā ar nama saimnieku (Inese un Āris Aveni) organizētu pankūku cepšanu.

Folkloras kopa “Dzērves” darbojas jau 10 gadus - kopš 2007. gada. Tā tika izveidota, lai, mītot ārpus Latvijas, turpinātu dzīvot saskaņā ar latviešu tradīcijām, iepazīstinātu ar tām bērnus un dziļāk apgūtu tradicionālās kultūras mantojumu. Kolektīva nosaukumam ir izvēlēts gājputna “dzērve” vārds, jo esam kā gājputni - aizlidojam, bet atgriežamies. Desmit gadu laikā “Dzērves” satinušas biezu jo biezu dziesmu kamolu.

Latvijas valsts simtgades iedvesmoti, un lai popularizētu latviešu tradicionālo instrumentu kokli, kā arī celtu godā latviešu tradicionālo mūziku, šī gada martā vairāki koklēšanas entuziasti izveidoja apvienību “Vakareiropas koklētāji.” Tajā apvienojušies Rietumeiropas valstīs dzīvojošie diasporas koklētāji un kopas ar mērķi veidot kopēju latviešu diasporas koklētāju repertuāru dalībai Latvijas valsts simtgades dziesmu svētkos.

Projektā jau iesaistītas šādas folkloras kopas: Luksemburgas latviešu folkloras kopa “Dzērves”, Berlīnes latviešu folkloras kopa “Rīta rasa”, Leipcigas koklētāju grupa “Liepu laipa”, Hāgas koklētāju grupa “Māras meitas”, Ziemeļanglijas “Dūdalnieki”, kā arī vairāki atsevišķi koklētāji.

Lai veidotu un apgūtu kopēju “Vakareiropas koklētāju” repertuāru dalībai Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos 2018. gadā un priekšnesumam Eiropas latviešu Dziesmu svētkos 2019. gadā, tostarp piesaistītu jaunus koklētājus/interesentus, kā arī popularizētu kokli, ir plānoti (vai jau īstenoti) vairāki pasākumi.

“Bērzainē” notiekošais pasākums ir iekļauts projektā “Simtiem zvaigžņu debesīs,” ko Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros atbalsta Kultūras ministrija. Pasaules Brīvo latviešu apvienība sadarbībā ar Eiropas Latviešu apvienību un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu organizē virkni pasākumu Latvijas valsts simtgades svinību programmas ietvaros. Šo pasākumu mērķis ir diasporas latviskās identitātes un saiknes ar Latviju saglabāšana un veicināšana, vienlaikus stiprinot sadarbību arī citās jomās.

No 2017. līdz 2019. gadam teju visos kontinentos norisināsies vairāk nekā 50 dažāda mēroga pasākumu, lai svinētu latvietību un lai demonstrētu, cik daudzveidīga var būt latviskā identitāte.

Avots: Latvijas Sabiedriskie mediji

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu