Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs skatāma laikmetīgās mākslas izstāde “Pārnēsājamās ainavas”

12.04.2018.

No 2018. gada 28. aprīļa līdz 17. jūnijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā starptautiskā laikmetīgās mākslas izstāde “Pārnēsājamās ainavas”, kurā tiks apzinātas Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Kuģis “Triina” 1944. gada septembrī, vedot bēgļus no Tallinas uz Zviedriju. Autors nezināms. Foto no Igaunijas zviedru arhīva Stokholmā. Publicitātes foto

“Pārnēsājamās ainavas”, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, pievēršas Latvijas mākslinieku trimdas un emigrācijas stāstiem, ievietojot tos plašākā 20. gadsimta mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā.

Aplūkojot tādus Latvijas diasporas centrus kā Parīze, Ņujorka, Monreāla, Rietumberlīne un Gotlande, izstāde ir mēģinājums kopīgā tīklā savienot individuālus migrācijas ceļus un radīt dzīvu izpratni par šā brīža situāciju, kas lielā mērā balstīta vēsturiskās norisēs.

Projekta centru veido personības un personu grupas, kuru liktenis un darbība izgaismo kādu specifisku Latvijas vēstures posmu, tā saistību ar mūsdienām, kā arī raksturo tās ietekmju lokus vietējā un starptautiskā mērogā.

Izstādes Berlīnes ass griezīsies ap Valdi Āboliņu – vienu no nozīmīgākajiem Latvijas mākslas popularizētājiem Rietumos, kreiso domātāju un spožu mail-art pārstāvi, kura darbība tā laika kultūras sakaru veicināšanā atklāj daudz samezglotas un noklusētas patiesības. Ņujorku iezīmēs “Elles ķēķis” – neformāla dzejnieku un mākslinieku grupa, kas 50. un 60. gados bija spēcīgs intelektuālās vides akumulators un latviešu radošās kopienas izdzīvošanas katalizators. Parīzes konteksts tiks izgaismots caur neparastu personību – dejotāju un publicisti Aiju Bertrāni, kura kopā ar savu vīru, amerikāņu dejotāju un mākslinieku Raimondu Dunkanu no 20. gadsimta 20. līdz 70. gadiem Parīzē vadīja alternatīvas izglītības iestādi “Akademia. Gotlandes stāstu veidos gleznotājs Laris Strunke, viņa radošā darbība un pieredze Otrā pasaules kara laikā, kad, bēgot no Sarkanās armijas, viņš ar savu ģimeni šķērsoja Baltijas jūru, lai nonāku Gotlandē.

Projektā aicināti piedalīties ārvalstīs dzīvojoši un strādājoši mākslinieki, kā arī mākslinieki no Latvijas un Baltijas, kas savā daiļradē pievēršas migrācijas tematam, kā arī ārzemju autori, kuru darbi papildina un piešķir projektam jaunu dimensiju. Viņu redzējums būs būtisks pienesums izstādei, komentējot, interpretējot vai pētot vēsturisko personu darbības virzienus un likteņus.

Projekts “Pārnēsājamas ainavas” ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm. Valsts simtgade ir vērienīgākais notikums mūsdienu Latvijas vēsturē, un tās programma aptver laikposmu no 2017. gada maija līdz 2021. gada janvārim. Svinību pamatvēstījums ir “Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Skats no Valda Āboliņa “Literārā vakara” instalācijas. Eiropas Latviešu Jaunatnes apvienības 13. kongress. 1966. Vestende, Beļģija. Attēls no privātkolekcijas. Publicitātes foto 

LATVIJAS LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – festivāls “Survival Kit”, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, “Manifesta”, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

 

IZSTĀDES ORGANIZATORS: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Kanādas vēstniecība Latvijā, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība Latvijā, Zviedrijas vēstniecība Latvijā, Gētes institūts Rīgā

IZSTĀDES KURATORES: Solvita Krese, Inga Lāce, Antra Priede-Krievkalne, Diāna Popova, Andra Silapētere / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

IZSTĀDES IEKĀRTOJUMS: Asnate Bočkis

GRAFISKAIS DIZAINS: Kārlis Krecers

PROJEKTA DIREKTORE: Andra Silapētere / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

PROJEKTA KOMUNIKĀCIJAS VADĪTĀJA: Marta Krivade, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra komunikācijas vadītāja, T: (+371) 67 039282, GSM: (+371) 26 486312, E: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

IZSTĀDES KOORDINATORE MUZEJĀ: Mag. art. Daina Auziņa, Latvijas Vizuālās mākslas departamenta krājuma darba vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, T: (+371) 67 716104, GSM: (+371) 26 867939, E: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu