Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā nonākuši pirmie topošās izstādes "Latvijas gadsimts" eksponāti

30.08.2017.

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) nonākuši pirmie topošās izstādes "Latvijas gadsimts" eksponāti – Lāčplēša Kara ordenis (LKO) un 7. Siguldas kājnieku pulka nozīme. Abi priekšmeti piederējuši LKO kavalierei, 7. Siguldas kājnieku pulka dižkareivei Valijai Valerijai Veščunai-Jansonei (1902–1990), kas bija viena no trim sievietēm, kam augstais apbalvojums piešķirts. 

V. Veščuna-Jansone. 20.gs. 20. gadu sākums, Rīga. K. Iltnera fotostudija. Meitas Aretas Jansones īpašums

V. Veščuna-Jansone ordeni saņēmusi par drošsirdīgo rīcību 1919. gada 19. novembra kaujā pie Plāņu mājām. Kaujas laikā Latvijas armijas karavīriem bija jāpārvar pretinieku ugunslīnija, ko V. Veščuna–Jansone priekšzīmīgi paveica. Viņa kā viens no pirmajiem armijas karavīriem šķērsoja Lielupes upi un pēc tam uzbrukuma laikā Plāņu mājās cīnījās pret pārspēku. Rezultātā Latvijas armija saņēma gūstekņus un tika pie ieročiem. Par izrādīto drosmi un pašaizliedzību kaujas laukā, V. Veščuna-Jansone saņēma III šķiras Lāčplēša Kara ordeni (Nr. 1165), ko 1922. gadā viņai pasniedza Valsts prezidents Jānis Čakste.

V. Veščunai-Jansonei piešķirtais III šķiras Lāčplēša kara ordenis aversā. Foto: Roberts Kaniņš

Izstādes veidošanā iesaistījušies vairāk nekā 60 valsts, pašvaldību un privāto muzeju, taču līdztekus tiem vērtīgus papildinājumus piedāvā arī privātpersonas. LKO un 7. Siguldas kājnieku pulka nozīmi uz izstādes laiku muzejam deponējusi V. Veščunas-Jansones meita Areta Jansone. Ordenis un pulka nozīme būs apskatāmi izstādes “Latvijas gadsimts” sadaļā, kas veltīta Latvijas Neatkarības karam (1918–1920) un valstiskās neatkarības aizstāvju – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru – dzīvesstāstiem.

Topošā izstāde būs atjaunotajā Latvijā lielākā kopizstāde muzeju nozares vēsturē un tajā vienkopus varēs apskatīt izcilas vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, kuras atspoguļo Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā.

Šobrīd norisinās aktīvs darbs pie Latvijas muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts”, kas 2018. gada maijā vērs durvis apmeklētājiem Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāžu telpās (Rīgā, Brīvības bulvārī 32) un būs muzeju kopīgs veltījums valsts simtgadei.

Avots: latvijasgadsimts.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu