Latvijas Pasta simtgadē sadarbībā ar fotogrāfu Jāni Deinatu izdota grāmata "100 pasta pieturu"

20.09.2018.

Grāmata ir vizuāls stāsts par simtgades laikā Latvijas ainavā atstātajām pasta industrijas pēdām – pastkastītēm, kas ikvienu viensētu ir sasaistījušas ar iespēju saņemt sūtījumus no visas pasaules.

Grāmatas atvēršana vienlaikus ar J.Deinata fotogrāfiju izstādes atklāšanu notiks 2018. gada 27. septembrī plkst. 11 mākslas galerijā MuseumLV A.Pumpura ielā 2, Rīgā.

Pasākumā plānota satiksmes ministra Ulda Auguļa, Latvijas Pasta vadītāju un grāmatas autoru līdzdalība.

2018.gadā 100 gadu aprit ne tikai Latvijas valstij, bet arī Latvijas pasta nozarei un neatkarīgajā Latvijā dibinātajam pasta uzņēmumam, kas šodien pazīstams kā valsts akciju sabiedrība Latvijas Pasts. Lai atzīmētu šo gadskārtu, Latvijas Pasts sadarbībā ar vienu no talantīgākajiem Latvijas fotogrāfiem J.Deinatu izdevis grāmatu 100 pasta pieturu, iekļaujot tajā 100 visā Latvijā tapušu fotogrāfiju.

Tajās attēlota būtiska pasta nozares sastāvdaļa – pastkastītes, kas šo gadu laikā radījušas saikni starp visattālāko Latvijas viensētu un jebkuru vietu pasaulē, no kuras adresātam iespējams saņemt savu sūtījumu.

Mainoties pasta industrijai, mainās arī pastkastīšu nozīme un izskats, tāpēc grāmata uzskatāma par tēlainu vēstījumu, fiksējot pastkastītes gan kā nozares sava veida vēstures lappuses, gan šodienas realitāti.

Foto no grāmatas. Autors: Jānis Deinats“Tāpat kā Latvijas valsts, arī neatkarīgās Latvijas pasta nozare sākusies pirms 100 gadiem. Uzņēmums, ko šobrīd pazīstam kā Latvijas Pastu, laika gaitā transformējies, mainījis nosaukumu, piegādes transportu un ātrumu, bet kopā tik un tā veido simtgadi. Jo paliek būtiskais – pasts savieno katru no mums ar visu pasauli. Šī nav grāmata par laikmetīgajiem sasniegumiem, par pasta izaugsmi un ilgtermiņa attīstības projektiem. Šis ir vizuāls stāsts ar fotogrāfa acīm – par tiem pieturas punktiem, kurus, iespējams, jau drīzumā pazaudēsim ne tikai no acīm, bet arī no atmiņas,” saka Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns. 

Savukārt fotogrāfiju autors J.Deinats uzsver: “Pastkastīšu iemūžināšanas ideja man radās kā impulss, ceļojot pa Latviju un vērojot tās attiecību kontekstā, – jo es fotografēju attiecības, nevis fiksēju faktus. Pastkastītes uztveru kā laikmeta zīmes – daļa no tām joprojām ir pieejamas un tātad arī nofotografējamas, bet daļa – nepieejamas, tāpat kā to īpašnieki vai mājas, kam tās kalpo.”

Pirmā Latvijas valsts pastmarka tika izdota 1918.gada 19.decembrī, bet pasta, telegrāfa un telefona satiksmi Latvijas valsts pagaidu valdība pārņēma 1918.gada 27.decembrī. 

Grāmata 100 pasta pieturu sadarbībā ar apgādu Jumava izdota 700 eksemplāru tirāžā, un daļa no tās pieejama arī tirdzniecībā Latvijas Pasta e-veikalā veikals.pasts.lv/.

 

Sīkākai informācijai:
Gundega Vārpa | Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja
Tālr.: +371 67608505 | Mob.: +371 26628729
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! ; Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
twitter.com/latvijas_pasts | facebook.com/latvijas.pasts

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu