Latvijas valsts simtgades projekts “Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani” izsludina pirmizrādes

05.06.2019.

"Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani" ir kopienas teātra projekts, kurā režisori Jans Vilems van den Boss (UK), Emma Battesti (FR), Dmitrijs Petrenko, Edgars Niklasons un apvienība "Perforācija", laikmetīgās dejas horeogrāfi Eva Kronberga, Alise Putniņa un Jānis Putniņš, dramaturgi Edgars Niklasons, Sandija Santa, Lūks Velšs (UK), komponists Jēkabs Nīmanis un citi profesionāli Latvijas un ārvalstu meistari, sadarbojoties ar vietējām kopienām, rada laikmetīgus iestudējumus, kuri vēstī par Latvijas cilvēkiem, vietām, lietām, vēsturi, tagadni un nākotni.

Kopienas teātris (pasaulē populāra metode applied theatre, community theatre) paredz, ka iestudējumu centrā ir kāda konkrēta kopiena – cilvēku grupa, kura vienota ģeogrāfiskā, sociālā vai kultūras aspektā. Kopienas teātris iedvesmu smeļas vietējo cilvēku stāstos, aktualitātēs, vietās, lietās, vēsturē un tagadnē.

2018. gadā 12 Latvijas vietās norisinājās meistarklases ārvalstu ekspertu vadībā, un metodiku apguva ap 100 cilvēku – amatierteātru režisori, kultūras darbinieki, režisori, horeogrāfi, aktieri, izglītības speciālisti, u.c. Tagad, 2019. gadā, projekta ietvaros top vairāk nekā 10 dažādi iestudējumi visā Latvijā.

VASARAS PIRMIZRĀŽU GRAFIKS

19. un 20. jūnijā, iedvesmojoties no maģiskā Pokaiņu meža, taps franču režisores Emmas Battesti, improvizācijas teātra treneres Ditas Leinertes, horeogrāfa Jāņa Putniņa un producentes Ievas Niedres radītais kopdarbs ar vietējiem kopienas aktieriem un dejotājiem – "Sapnis saulgriežu naktī", staigājama izrāde pēc V. Šekspīra lugas "Sapnis vasaras naktī" motīviem.

28. jūnijā Brocēnos Latvijas Kultūras akadēmijas režijas studenti lze Bloka un Mārtiņš Gūtmanis, horeogrāfe Eva Kronberga, režisors Jans Vilems van den Boss un producente Zanda Strogonova kopīgi radīs vietai pielāgotu izrādi "Vētra. Variācijas", kur vietējās kopienas iedzīvotāji izspēlēs laikmetīgu identitātes meklējumu, performanci par cilvēka un varas attiecībām, iedvesmojoties no V. Šekspīra lugas "Vētra" motīviem.

26. jūljā Skultes kopienas aktieri režisores Ligitas Smildziņas vadībā izspēlēs procesā jaunradītu dokumentālā teātra (verbatim) izrādi "KIK. Kas ir kultūra". Izrāde vienlaikus būs kā stāsts par Skultes (iespējams jebkura cita Latvijas pagasta/ciema) iedzīvotājiem, viņu sapņiem, kultūras lomu viņu ikdenas dzīvē, bet no otras puses iestudējums veidots kā sociāls pētījums – kāpēc un vai mums nepieciešama kultūra? Izrādes dramaturģe Sandija Santa šo jautājumu risina kopā ar vietējiem aktieriem un antropologu komandu.

26. jūlijā Āraišos norisināsies lielas formas vietai pielāgota izrāde vizuālā teātra estētikā "LETTI", kuru teātra kompānija "Perforācija" veido kopā ar vietējās kopienas cilvēkiem un producenti, Āraišu kopienas teātra vadītāju Jolantu Sausiņu. Izrāde būs skats uz Latvijas vēstures notikumiem, Āraišu vietu un cilvēkiem caur mūsdienu laikmeta prizmu.

27. jūlijā Tilžas ciemā būs skatāma vietējā teātra režisores Inese Daukstes kopdarbs ar režisoru Janu Vilemu van den Bosu, komponistu Jēkabu Nīmani, horeogrāfi Alisi Putniņu, dramaturgu Edgaru Niklasonu. Izrādē "Breinuma līpa" apvienosies elementi no vietai pielāgota teātra, kā arī verbatim metodēm un tas būs īsts, drosmīgs un cerību pilns stāsts par šodienas Tilžu – ciemu netālu no Krievijas robežas, starp Latgali un Vidzemi.

27. jūlijā Dundagā pirmizrādi piedzīvos iestudējums "Visādi ir un visādus vajag", kura dramaturģiskais materiāls sastāv tikai un vienīgi no latviešu sakāmvārdiem, toties pats uzvedums veidots mūsienīgs, apvienojot hip-hop elementus ar tradicionālajām vērtībām.

9. augustā Aizputē dramaturge Sandija Santa kopā ar vietējiem jauniešiem veidos izrādi "Kings", kura taps vietai pielāgota – tāda paša nosaukuma benzīntankā, kurš strādā 24 stundas diennaktī un kalpo par kopienas pulcēšanās vietu. Kingā dzimst, dodas tālāk un dažreiz arī paliek neizsapņoti dažādi sapņi, sākas draudzības, noris lielāki un mazāki piedzīvojumi. Savukārt 10. augustā Lielvārdē dienas gaismu piedzīvos vietējās režisores un dramaturges Ineses Tālmanes veidots iestudējums – "Lielvārdes leģenda", kura tks izspēlēta ēnu teātra estētikā. Abu izrāžu režijas konsultants – Dmitrijs Petrenko.

Projekts "Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani" dod iespēju vietējiem iedzīvotājiem, amatierteātru režisoriem un kultūras dzīves veidotājiem paplašināt savu redzes loku, gūt jaunas prasmes un praksē pārliecināties par to, kā ar dažādiem laikmetīgā teātra izteiksmes līdzekļiem iespējams komentēt sabiedrības procesus, sev nozīmīgus notikumus, pievērst uzmanību aktualitātēm un stāstīt stāstus. Rudens pirmizrādes tiks izsludinātas 2019. gada augustā.

Projekts top Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros ar Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā Kultūras centra, British Council Latvia, Latvijas pašvaldību un vietējo uzņēmēju atbalstu.

 

Plašāk: www.kopienasteatris.lv, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

Informāciju sagatavoja fonda INITIUM valdes priekšsēdētāja, proucente Ieva Niedre.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu