Liepāja izAICINA svinēt Latvijai 100

12.06.2017.

Ar daudzveidīgiem notikumiem visā Latvijā 4. maijā tika atklātas Latvijas valsts simtgades svinības. Liepājā svētkus atzīmēja ar vērienīgu pasākumu ciklu "Brīvības svētki Liepājā". Tas bija spilgts sākums Latvijas valsts simtgades svinībām, kuras turpinās svinēt piecus gadus līdz pat 2021. gadam ar vairāk nekā 800 dažādiem notikumiem visā Latvijā un 70 pasaules valstīs.

Izcelties uz citu fona

Bez Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja izstrādātā Latvijas valsts simtgades pasākumu plāna, kas tapis, līdzdarbojoties visām ministrijām, pašvaldībām, valsts un pašvaldību sadarbības partneriem, dažādām institūcijām, nevalstiskām organizācijām, ar ļoti lielu aktivitāti veidojas arī sabiedrības iniciēti pasākumi.

"Pasākumi top un vēl taps bezgala daudz, gluži kā Latvijas valsts simtgades piederības zīmē attēlotais bezgalības simbols. Lielākais izaicinājums līdz ar to pasākuma veidotājiem, tostarp arī simtgades svētku organizatoriem Liepājā, ir atrast veidu, kā izcelt savu notikumu uz pārējo fona," stāsta Liepājas Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens.

Latvijas simtgadei veltītā pasākuma programma Liepājā no 2017. gada maija līdz 2021. gada janvārim izceļ galvenos ar valsts veidošanos saistītos notikumus un personības, pilnvērtīgi izstāstot Latvijas stāstu un Liepājas nozīmi tajā.

"Liepāja – Latvijas galvaspilsēta"

Liepājas Latvijas simtgades svētku programmā galvenais akcents likts uz vēsturisko notikumu 1919. gadā, kad Liepājā uz tvaikoņa "Saratov" sešus mēnešus uzturējās pagaidu valdība. Vēsturiskais ar valsts veidošanos saistītais notikumus ieguvis apzīmējumu "Liepāja – Latvijas galvaspilsēta".

"Jau šobrīd sadarbībā ar Liepājas muzeju gatavojam atklātu konkursu iepirkumam, lai taptu pastāvīga interaktīva ekspozīcija "Pagaidu valdības seši mēneši Liepājā". Ekspozīcija tiks atklāta 2018. gada novembrī, un tās galvenais mērķis ir vairot mūsdienu sabiedrības, it īpaši jaunās paaudzes, zināšanas un izpratni par Latvijas valsts vēsturi un stiprināt piederības sajūtu Latvijai," uzsver J. Jirgens.

Arī Liepājas teātris 2018. gada septembrī uzsāks sezonu ar pirmizrādi "Liepāja – Latvijas galvaspilsēta", kas būs par 12 cilvēku stāstiem Latvijas valstis kritisko vēsturisko notikumu laikā.

Savukārt, 2019. gada pirmajā pusē apritēs tieši simts gadi pēc vētrainajiem notikumiem, kad Latvijas valdība rezidēja Liepājā. Par godu tam pirmizrādi piedzīvos Liepājas Simfoniskā orķestra simtgadei veltīta muzikāla izrāde "Suitu sāga". Izrādes stāsts būs par suitu kultūras noturību un dzīvotspēju, kas vienlaikus ir kā iedrošinošs vēstījums, akcentējot mūsu tautas vitalitāti laikā, ko raksturo globāls apjukums.

Kā punkts uz "i" vēsturisko lielnotikumu pasākumu ciklam būs rekonstruēts uzvedums – "Kuģa "Saratov" sagaidīšana Liepājā", kas notiks 2019. gada 27. jūnijā, atzīmējot simts gadus, kopš Liepājā ar kuģi "Saratov" atgriezās Tautas Padomes ieceltā Latvijas Pagaidu valdība. Ikvienam būs iespēja izdzīvot 1919. gada 27. jūnija notikumus, piedaloties svētku gājienā un vērojot vienreizēju uzvedumu ar precīzu notikuma rekonstrukciju, piedaloties 2019. gada Ministru kabineta augstākajām amatpersonām. Autentisku sajūtu radīšanai paaugstinājums uzrunu sniegšanai būs izrotāts ar ozollapu vijām un pār to plīvos Latvijas, ASV, Francijas un Anglijas karogi.

Jauniešu lielkoncerts

Bez vēsturiski nozīmīgiem pasākumiem Liepājas Kultūras pārvalde vēlas izcelt plānoto jauniešu lielkoncertu "LIEPĀJA izAICINA". Tuvojoties Liepājas dzimšanas dienai, 2018. gada 16. un 17. martā ar šo jauniešu lielkoncertu tiks uzsākta Pašvaldību aktivitāte "Pilsēta izaicina".

Tā būs vienreizēja iespēja Liepājas jauniešiem (dziedātājiem, dejotājiem, dizaineriem, video māksliniekiem u.tml.) ar savu talantu un radošajām prasmēm izaicināt citu pilsētu jauniešus uz patriotimu, latviskumu, to sadraudzības duelī parādot uz Liepājas Olimpiskā centra arēnas lielās skatuves.

Kopumā Liepājas jaunieši lielkoncertā plāno izaicināt ap 10 citu reģionu pilsētu jauniešu mākslinieciskās vienības, pieaicinot arī atpazīstamus māksliniekus. Lielkoncerts būs tikai aizsākums konkursam, kurā jaunieši varēs startēt, veidojot koncertprogrammas un tās dāvinot kādai citai pilsētai vai novadam visa gada garumā.

Svētku kulminācija visā Latvijā būs 2018. gada 18. novembris, kad tiks atzīmēta Latvijas neatkarības proklamēšanas simtā gadadiena. Liepājā svētkus atzīmēs ar īpaši pilsētai veidotu orģināluzvedumu.

Latvijas valsts simtgades svētku programmu Liepājā papildinās arī Latvijas lielāko pilsētu pasākumu cikls "Brīvības ielas stāsts 9 pilsētās", Latvijas Goda aplis, koncertuzvedumu cikls "Latvijas gredzens", bērnu lielkoncerts "Mēs esam Latvija" u.c.

Latvijas valsts simtgades lielākie pasākumi Liepājā

2018. gads
Jauniešu lielkoncerts "LIEPĀJA izAICINA" (16. marts un 17. marts)
Lielo pilsētu aktivitāte "Brīvības ielas stāsts 9 pilsētās" (vasara)
Liepājas teātra pirmizrāde "Liepāja – Latvijas galvaspilsēta" (8. septembris)
Liepājas muzeja interaktīvās ekspozīcijas "Pagaidu valdības sešiem mēnešiem Liepājā" atklāšana (2. novembris)
Latvijas neatkarības proklamēšanas simtās gadadienas svētki Liepājā (18. novembris)

2019. gads
Liepājas simfoniskā orķestra muzikālā izrāde "Suitu sāga" (gada pirmā puse)
Vēsturiskā notikuma rekonstruēts uzvedums "Kuģa "Saratov" sagaidīšana Liepājā" (27. jūnijs)

Avots: www.liepajniekiem.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu