Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos jauniestudējums “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta”

30.08.2018.

Jau pavisam drīz - 8. septembrī - Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos 112. sezonas pirmais jauniestudējums “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta”. Izrādi, kurai par pamatu ņemta dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces īpaši Liepājas teātrim radītā luga, veido režisors Valters Sīlis, kurš par vēsturiski nozīmīgām tēmām runājis vairākos savos iestudējumos. Iestudējums top Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

“Mana vēlme, atgriežoties šajā Latvijas valstij nozīmīgā laikā, ir nevis runāt par politiskajām intrigām, bet gan par to, kā šīs intrigas un politiskie pavērsieni atbalsojās ikviena cilvēka dzīvē. Lai arī izrāde skars nopietnus jautājumus, tā nebūs drūma - jo neskatoties ne uz ko, cilvēki dzīvoja tālāk. Gribam šo vitalitāti noķert arī izrādē,” par topošo iestudējumu saka V. Sīlis.

Izrādes dramaturģisko materiālu veido vairāki īsi stāsti, kas rasti 1919. gada periodikā par laiku un notikumiem, kas norisinājušies Liepājā, kamēr šeit atradās Latvijas pagaidu valdība ar Kārli Ulmani priekšgalā. Tas būs stāsts par cilvēkiem, kuri dzīvoja šajā vēsturiski tik sarežģītajā laikā – gan Latvijas kultūras vēsturē labi zināmām personībām, gan vienkāršajiem pilsētas iedzīvotājiem.

 “Mēs dzīvojam laikā, kad varam atrast un lasīt simts gadus senus avīžrakstus, klausīties tā laika mūziku, dzirdēt valstsvīru balss ierakstus un ļaut vaļu fantāzijai, kā bija dzīvot brīdī, kad tapa Latvijas valsts. Man pašai lugas rakstīšanas process ir bijis ārkārtīgi izglītojošs un arī jaunus apvāršņus atklājošs, jo, jāsaka godīgi, iepriekš par laiku, kad Kārļa Ulmaņa veidotā pagaidu valdība uzturējās Liepājā, nezināju neko daudz. Bet tagad, pateicoties Valtera erudīcijai un aizrautībai, man šķiet, ka ar vienu kāju teju vai dzīvoju tā laika notikumos un atmosfērā. Ceru, ka mums izdosies to nodot arī skatītājam! Pilnu emociju gammu un apziņu, ka mēs runājam par reāliem cilvēkiem, kas reiz dzīvoja tepat - Liepājā, Latvijā,” saka R. Bugavičute-Pēce.

Iestudējumā iesaistītie aktieri katrs atveidos vairākas lomas - te kļūstot par stāstniekiem, te atveidojot kāda cita stāstīto notikumu varoņus. Izrādē piedalīsies Edgars Ozoliņš, Laura Jeruma, Rolands Beķeris, Ilze Trukšāne, Sandis Pēcis, Agnese Jēkabsone, Gatis Maliks, Anete Berķe, Kaspars Kārkliņš, Mārtiņš Kalita.

Tā laika pilsētvidi, ļaujot skatītājiem ieraudzīt 1919. gada Liepāju, uz skatuves radījis scenogrāfs Uģis Bērziņš. Izrādei tapt palīdz arī kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, horeogrāfe Kristīne Brīniņa, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, kā arī komponists Reinis Sējāns, kura radītās mūziku aktieri izpildīs pianista Normunda Kalniņa vadībā.

Zanda Borga
Liepājas teātra literārā padomniece
634 07812
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu