LLMC aicina uz sarunu ar izstāžu Zinātne un zinātniskā fantastika dalībniekiem

28.01.2020.

Šī gada 1. februārī plkst. 14.00 izstādes "Nenorunātās tikšanās" ietvaros Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" notiks saruna ar māksliniekiem, kas bija sešu grafikas izstāžu "Zinātne un zinātniskā fantastika" dalībnieki un iniciatori. Sarunā ar kuratorēm Andru Silapēteri un Ingu Lāci piedalīsies mākslinieki Maija Dragūne, Māra Rikmane, Ivars Poikāns, Inārs Helmūts, Kirils Šmeļkovs, Arturs Ņikitins, kā arī mākslas zinātnieces Elita Ansone un Irēna Bužinska.

Sešas grafikas izstādes ar nosaukumu "Zinātne un zinātniskā fantastika" notika no 1975. līdz 1982. gadam Rīgā Zinību namā. Tajās piedalījās virkne grafikas mākslinieku, kas tolaik bija saistīti ar LPSR Mākslas fonda Eksperimentālo estampa darbnīcu. Īpaši svarīgs izstāžu kontekstā ir 1970. gadu posms, kad darbnīcu vadīja Laimonis Lejnieks, kura iespaidā notika drosmīgāki eksperimenti ar grafikas tehnikām. Tomēr nozīmīga bijusi arī darbnīcas atmosfēra, kur radošais process noritējis, visiem darbojoties kopā, daloties ar idejām un iespaidiem, kas arī stimulēja pievēršanos eksperimentiem. Savukārt šādiem eksperimentiem sekoja vēlme savus atradumu leģitimizēt konkrētā laika noteiktajā mākslas sistēmā, un par sava veida "instrumentu" šādam nolūkam kalpoja zinātniskā fantastika. Mākslinieki savos darbos pievērsās zinātnes un tehnoloģiju revolūcijai, par iedvesmas avotiem izvēloties gan zinātniskās fantastikas literatūru, gan tiešus kontaktus ar zinātniekiem.

Izsekojot izstāžu vēsturei, sauna iezīmēs zinātniskās fantastikas tēmas aktualitāti tā laika kontekstā: kas veicināja zinātniskās fantastikas popularitāti, ko nozīmēja tehnoloģiju attīstība un kosmosa apgūšana, un ko ekoloģijas draudu nojausma? Kā mākslinieki interpretēja minētās tēmas un kādu paredzēja cilvēces nākotni?

Izstādes "Nenorunātās tikšanās" publiskā programma turpinās visu februāri. 13. februārī plkst. 18.00 gaidāma mākslinieka Tailera Koburna (Tyler Coburn, ASV) lekcija. Ekskursijas ar izstādes kuratorēm notiks arī 6. un 20. februārī plkst. 18.00. LLMC aicina arī uz radošo darbnīcu bērniem. 9. februārī plkst. 13.00-16.00 bērni (ieteicamais vecums 3+) kopā ar vecākiem varēs piedalīties Robotu dienā kopā ar mākslinieci Gundegu Eveloni un mūziķi Gundegu Graudiņu, darbnīcā radot kustīgus un skanošus Marsmobīļus.

LLMC izstāde "Nenorunātās tikšanās" pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, atsaucoties uz izstāžu sēriju "Zinātne un zinātniskā fantastika" (1975 - 1982), kā arī aptvers mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi.

Projekta nosaukums "Nenorunātās tikšanās" aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā. Izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" skatāma līdz 23. februārim.

Projekta "Nenorunātās tikšanās" atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kanādas vēstniecība Latvijā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Gētes institūts Rīgā, Dānijas Kultūras institūts, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs "Live Rīga", Latvijas Mākslinieku savienība un Latvijas Mākslinieku savienības muzejs, Konstnärsnämnden, ĒTER, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, SIA "DAW Baltica" ("CAPAROL"), "Priekuļu bloks", "Copy Pro", "Neiburgs Hotel", "4 metri", SIA "Kates Plates", SIA "Tenapors", "Malduguns", "Contra", "Walters & Grapa", ŌBDO, "Tālavas sidrs", Valmiermuižas alus darītava, Kokmuižas alus darītava un garškopju kustība "Gardu muti".

"Nenorunātās tikšanās" ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot to, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Izstādes informatīvie atbalstītāji: "Delfi", Arterritory.com, "Pastaiga", Latvijas Radio 1 un "Punctum".

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu