LLMC atklāj projekta “Nenorunātās tikšanās” pirmo izstādi laikmetīgās mākslas centrā Den Frie Dānijā

18.09.2019.

“Nenorunātās tikšanās” ir Latvijas laikmetīgā mākslas centra (LLMC) izpētes un izstāžu projekts, kas veltīts zinātniskās fantastikas žanra ietekmei mākslas teritorijā, pievēršoties gan vēsturiskai izpētei, gan tēmas aktualitātei mūsdienu mākslinieku darbos. Projekta pirmā izstāde “Kosmiskā eksistence” Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros tika atklāta 13.septembrī Kopenhāgenā sadarbībā ar laikmetīgās mākslas centru Den Frie.

Foto: Margarita Ogoļceva, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, 2019

Izstādē “Kosmiskā eksistence” līdzās dāņu māksliniekiem piedalās arī mākslinieki no Latvijas – Ieva Balode, Kristaps Epners, Viktors Timofejevs un Arturs Virtmanis. Izstāde laikmetīgās mākslas un zinātniskās fantastikas savienojumā aptver plaša spektra nākotnes scenārijus, vienlaikus izzinot arī tādus eksistenciālus tematus kā apziņa, nebeidzamība, garīgums, tehnoloģijas, daba, kosmoss, utopija un mitoloģijas. Izstāde Dānijā ir skatāma līdz 28. oktobrim.

"Izstādes atklāšana izvērtās par īpašu notikumu Dānijas mākslas vidē un izpelnījās plašu publikas interesi. Latviešu mākslinieku jaunradītie darbi tika atzinīgi novērtēti un iezīmēja pamanāmu trajektoriju virzībā uz nākamo projekta “Nenorunātās tikšanās"  posmu, kas tiks atklāts izstāžu zālē “Arsenāls” šī gada decembrī,” pēc atklāšanas sacīja Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.

Projekta nosaukums “Nenorunātās tikšanās” aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā. Kartējot šī brīža norises sabiedrībā, grūti iedomāties lielāku kontrastu starp vēsturē vēl nebijušu tehnoloģiskās attīstības uzplaukumu un tikpat strauju sociālpolitisko procesu virzību labēja konservatīvisma virzienā. Līdzīgi kā dažādos vēstures sastrēguma punktos, arī šobrīd aug interese par zinātnisko fantastiku, kas piedāvā gan progresīvas utopijas, gan provocē ar biedējošām distopijām. Paralēli saistībai ar zinātni un tehnoloģijām zinātniskās fantastikas piedāvātajās utopijās tiek atrisināti arī tādi jautājumi kā klases, rasu un dzimumu nevienlīdzība vai draudošās ekoloģiskās katastrofas.

Savukārt 13. decembrī LLMC turpinās tēmas izpēti plašā izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls. Izstādi kūrēs Solvita Krese, Inga Lāce un Andra Silapētere.

“Nenorunātās tikšanās” notiek ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Rīgas domes, Valsts kultūrkapitāla fonda, Kanādas vēstniecības Latvijā un Copy Pro atbalstu. “Nenorunātās tikšanās” ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot to, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Par Latvijas Laikmetīgās mākslas centru

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā SurvivalKit, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, Manifesta, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

 

Papildu informācija:
Laura Brokāne
Latvijas Laikmetīgās mākslas centra saziņas vadītāja
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
27491279

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu