Nacionālajā bibliotēkā notiks Georga Mancela sprediķu lasījums

03.10.2017.

6. oktobrī, plkst. 18.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) korē Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros notiks laikmetīgā izrāžu-lasījumu cikla "Lasām Latvijā" ceturtais lasījums. Šoreiz izrādes centrā būs 1770. gadā izdotā Georga Manceļa "Jauna latviešu sprediķu grāmata..". Ieeja bez maksas.

Foto: Krists Luahers

Pulcēšanās LNB 1. stāva ātrijā plkst. 18.15.

"Jauna latviešu sprediķu grāmata.." bija pirmā un vairāku gadsimtu laikā vispopulārākā sprediķu grāmata latviešu valodā. Kopš pirmizdevuma 1654. gadā līdz pat 19. gadsimta sākumam tā piedzīvoja daudzus atkārtotus izdevumus. Teksti tika atkal un atkal lasīti skaļi priekšā no paaudzes uz paaudzi gan baznīcā, gan mājās. Tā ir arī pirmā grāmata, kurā parādās autora noklausīta tautā lietotā latviešu valoda.

Latvijas Nacionālā teātra režisors Valters Sīlis kopā ar izrādes mākslinieku Uģi Bērziņu un aktrisēm Anci Strazdu un Ingu Tropu "Jaunu latviešu sprediķu grāmatu.." lasīs LNB stiklotajā korē, ieceļot gadsimtus senos tekstus mūsdienu Rīgas panorāmā. Izrādi papildinās vēsturnieka, LNB pastāvīgās ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" kuratora Gustava Strengas komentārs.

Latvijas valsts simtgades programmā ietvertajā izrāžu-lasījumu ciklā tiek izmantotas LNB pastāvīgajā ekspozīcijā "Grāmata Latvijā" skatāmas vai ar tās tēmām saistītas grāmatas. "Lasām Latvijā" ar laikmetīgu skatuves līdzekļu palīdzību atklāj, kā grāmatas un lasīšanas process gadsimtu gaitā veidojis Latvijas teritorijas iedzīvotāju identitāti, kā grāmatas palīdzējušas nokļūt līdz valsts idejai un tās īstenošanai, kā valsts liktenis atspoguļojas grāmatās. Izrāžu cikla veidotājus interesē ne tikai izvēlēto grāmatu saturs, bet arī to radīšanas, izdošanas un lasīšanas apstākļi, kā arī lasīšanas process kā performatīvs akts. Šī gada gaitā LNB notiks piecas izrādes-lasījumi, 2018. gada sākumā būs iespēja vienas nedēļas garumā noskatīties visus iestudējumus.

Izrāžu-lasījumu ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Papildu informācija:

Inga Surgunte
Ekspozīcija "Grāmata Latvijā"
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! (link sends e-mail)
Tālr.: 29953235

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu