Nacionālās bibliotēkas simtgades izstādes "Piecas mājas" un "Inventārs"

08.04.2019.

Otrdien, 9. aprīlī, plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāvā tiks atklātas divas LNB simtgades programmas izstādes – "Piecas mājas. Stāsti par pielāgošanos" un "Inventārs". Ieeja bez maksas.

LNB lasītava Jēkaba ielā 6/8 (1969). Attēls no LNB krājuma

Kopš dibināšanas 1919. gadā līdz pat 2014. gadam, kad notika pārcelšanās uz arhitekta Gunāra Birkerta projektēto Gaismas pili, bibliotēkai nebija īpaši tai projektēta nama. Gandrīz simts gadus nācās pielāgoties visdažādākajai arhitektūrai – reprezentatīviem banku namiem, dzīvojamajām ēkām, fabrikām, pagrabiem – kopā 38 bibliotēkas darbam nepiemērotās adresēs.

Izstāde "Piecas mājas. Stāsti par pielāgošanos" ir par piecām vēsturiskajām ēkām, no kurām bibliotēkas krājums un funkcijas tika pārceltas uz jauno mājvietu Pārdaugavā.

Ēkas Barona ielā 14, Barona ielā 3, Anglikāņu ielā 5, Jēkaba ielā 6/8 un Tērbatas ielā 75 ir arhitektoniski īpašas, bet arī namiem bija jāpielāgojas bibliotēkai. Tās nebija vienkāršas attiecības, jo nepiemērotajās telpās tika bojāts krājums, bet no pārslodzes un pārapdzīvotības cieta arī arhitektūra. Izstāde atklās šo attiecību raksturu un vietas identitātes jautājumus.

Izstāde "Inventārs" pievēršas darba apstākļiem un priekšmetiskajai videi vēsturiskajās ēkās, rosinot domāt par institucionālo un personisko, nevajadzīgo un joprojām derīgo, vērtīgo un sentimentālo.

Atlasīto eksponātu vidū ir vēsturiskas mēbeles un kancelejas preces, darbarīki, pašu darbinieku šūtas civilās aizsardzības maskas, grāmatu evakuācijas maisi, rūpīgi saglabātas un joprojām lietotas keramikas vāzes, kā arī ikoniskā bibliotekāra tēla veidotājas – brilles.

Izstādes apskatāmas LNB DARBA LAIKĀ – "Piecas mājas. Stāsti par pielāgošanos" līdz 2020. gada 26. janvārim un "Inventārs" līdz 2019. gada 31. jūlijam.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
Tālr.: +371 26472501

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu