Notiks kuģa "Saratov" sagaidīšanai Liepājā veltīts svētku koncerts

28.06.2019.

28. un 29. jūnijā turpināsies vēsturisku notikumu pasākumu kopuma “Kuģa "Saratov" sagaidīšanai Liepājā – 100” svētku programma.

Šajās dienās Liepājā viesojas un pasākumos piedalās sabiedroto valstu mūzikas un skatuves mākslas kolektīvi – diksilenda grupa no ASV, skotu dūdu un bungu ansamblis no Lielbritānijas un teātris “Ensemble Romana” no Francijas.

Gan šī vakara svētku koncertā “Ar prieku un gandarījumu”, kas sāksies plkst. 20.00, gan sestdien, 29. jūnijā, plkst. 15.00 laukumā pie Muitas mājas varēs baudīt ASV diksilenda grupas uzstāšanos. Dalībnieki ir daļa no ASV Jūras spēku orķestra, kas dibināts 1798. gadā un šobrīd ir Amerikas vecākā muzikālā organizācija. Orķestra galvenais uzdevums – muzicēt Amerikas Savienoto Valstu prezidentam un Jūras spēku komandantam. Mūziķi Baltajā namā uzstājas aptuveni 200 reizes gadā, sniedzot priekšnesumus dažādās pieņemšanās, ceremonijās un daudzos citos pasākumos. Lielāko daļu no orķestra sastāva veido prestižu mūzikas konservatoriju un universitāšu absolventi, turklāt sastāva veidošanai tiek rīkotas īpašas atlases. Orķestra repertuārs ir plašs, sākot no klasiskiem orķestra skaņdarbiem un beidzot ar modernām apdarēm.

Tāpat gan šovakar, gan sestdien varēs baudīt arī Francijas mākslinieku priekšnesumus – teātris “Ensemble Romana” no Francijas sava priekšnesuma tapšanā aicinājuši palīgā Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) audzēkņus un pasniedzējus. Kopš šī gada aprīļa LMMDV pasniedzēji un audzēkņi gan no mūzikas, gan mākslas novirzieniem kopā ar “Ensemble Romana” gatavo priekšnesumu “Les Amours folles à Paris”, kuru skatītāji varēs baudīt jau sestdien, 29. jūnijā, plkst. 16.00 laukumā pie Muitas mājas.

LMMDV studenti palīdzējuši veidot projekta dalībniekiem tērpus, aksesuārus un kopējo vizuālo tēlu. Metālu dizaina nodaļas audzēkņi izgatavojuši īpašu tā laika parādes trīsriteni, savukārt Mākslas nodaļas studenti izveidojuši dekorācijas un izdales materiālus sietspiedes tehnikā. Tāpat LMMDV Mūzikas struktūrvienības pasniedzēji ar saviem audzēkņiem sagatavojuši vairākus muzikālos priekšnesumus.

Dienās, kad izšķīrās Latvijas “būt vai nebūt” jautājums, ar Latvijas valsti kopā Liepājā bija arī Lielbritānijas flote. Tā piegādāja ieročus, deva patvērumu Pagaidu valdībai un sargāja Latvijas valsti uz kuģa “Saratov”. Tam par godu šajās svētku dienās vēju pilsētā viesojas arī Lielbritānijas Karalisko gaisa spēku Vidusskotijas dūdu un bungu grupa, kas ir daļa no Lielbritānijas Karalisko gaisa spēku dūdotāju orķestra. Dūdošanai Lielbritānijā ir senas tradīcijas. Mūsdienās Lielbritānijas Karalisko gaisa spēku dūdotāju orķestra sastāvu veido dūdošanas mākslas pratēji, gaisa spēku darbinieki un brīvprātīgie. Laika gaitā dūdotāju orķestra uzstāšanās gan Lielbritānijā, gan ārzemēs kļuvusi aizvien populārāka. Orķestris uzstājies vairākos nozīmīgos pasākumos daudzās pasaules valstīs: Skotijā, Šveicē, Vācijā, Austrālijā, Jaunzēlandē u.c.

Krāšņo un jaudīgo priekšnesumu varēja dzirdēt jau svētku pirmajā dienā, bet vēl dūdu neatkārtojamo skaņu varēs baudīt gan šovakar, 28.  jūnijā, plkst. 20.00, gan sestdien, 29. jūnijā, plkst. 17.00 laukumā pie Muitas mājas.

Atgādinām, ka jau šovakar, 28. jūnijā plkst. 20.00 laukumā pie Muitas mājas notiks svētku koncerts “Ar prieku un gandarījumu”, kura ideja sakņojas Kārļa Ulmaņa runā pēc nokāpšanas no kuģa “Saratov”.

Tas būs tematisks muzikāls vēstījums par jaundibinātās Latvijas valsts centieniem iegūt zemi, pašnoteikšanos un stiprināt valstiskuma apziņu līdz 1919. gada jūlija sākumam. Koncertā skanēs Neatkarības kara laika mūzika un rokmūzika, piedaloties NBS Štāba orķestrim, jauktajam korim INTIS, grupai “Skyforger”, Ievai Akurāterei, Asnātei Rancānei, Ievai Sutugovai, Ivo Fominam, Andrim Ērglim, Jurim Jopem u.c.

Dienas noslēgumā, plkst. 22.30, laukumā pie Muitas mājas norisināsies zaļumballe 20. gadsimta sākuma noskaņās. Apmeklētājus priecēs retro mūzikas ansamblis “Bellacord Tanzorchester”, brāļi Auzāni un “Slavenais Jersikas orķestris”.

29. jūnijā visas dienas garumā laukumā pie Muitas mājas un Liepājas vēsturiskajos kvartālos norisināsies plaša pasākumu programma ģimenēm un bērniem “Pirms 100 gadiem Liepājā”. Ikviens aicināts piedalīties radošajās darbnīcas un tradicionālās 20. gadsimta sākuma spēka un veiklības atrakcijās, būs dažādas teatrālas izdarības, muzicēs kapela, bet uz skatuves uzstāsies vieskolektīvi no Anglijas, Francijas un ASV un pašmāju mūziķi. Tāpat 29. jūnijā Liepājā notiks Tvīda retro velobrauciens.

Diena noslēgsies ar Kurzemes dziesmu svētkiem plkst. 19.00 LOC Olimpiskajā centrā.

Svinīgo notikumu programmu par godu kuģa “Saratov” sagaidīšanas simtgadei rīko Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju, biedrību “I DID IT” un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu