Pirmizrādi piedzīvos dokumentāla īsfilma par Latvijas un Lielbritānijas vēsturiskajām saitēm

12.04.2019.

Lielbritānijas vēstniecība Latvijā 11. aprīlī organizēja preses konferenci un mediju seansu, iepazīstinot ar jaunu dokumentālu īsfilmu "Sabiedrotais”, kas tapusi filmu studijā “Lokomotīve”, režisors Kārlis Lesiņš. Filmas pirmizrāde notiks 17. aprīlī Liepājā, kur pirms 100 gadiem Lielbritānijas karakuģi sargāja Latvijas Pagaidu valdību.

Filmas "Sabiedrotais" papildu nosaukums ir "Lielbritānijas loma Latvijas cīņā par neatkarību 1918. un 1919. gadā", un tā tapusi ar Lielbritānijas vēstniecības Latvijā atbalstu.

„Lai arī mūsu galvenais mērķis bija izgaismot Lielbritānijas lomu Latvijas cīņā par neatkarību, mēs vēlējāmies arī dot savu pienesumu tās sarežģītās situācijas izpratnē, kurā Latvija atradās pēc Pirmā Pasaules kara beigām, kad tikko iegūtā brīvība bija jānosargā. Tādēļ filma pievēršas arī kopējai militārajai un politiskajai situācijai Latvijā, kā arī ikdienas dzīvei. No vēstures liecībām, ko mēs filmā centāmies iedzīvināt, ir skaidrs, ka Lielbritānija un Latvija bija cieši sabiedrotie pirms 100 gadiem, un tāpat tas ir arī šodien,” preses konferencē teica Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons.

“Filmā aplūkotais vēstures periods ir ļoti komplicēts. To visu padarīt cilvēkam no malas saprotamu un skaidru bija tiešām liels izaicinājums. Otrs uzdevums, par ko bija jādomā, bija, kā to parādīt, jo 1919. gada video arhīvi ir trūcīgi, lai gan beigās izrādījās, ka tie tomēr ir, turklāt lieliskā kvalitātē. Mums bija ekskluzīva iespēja tos filmā arī ielikt. Lai nebūtu tikai arhīvi, mēs nolēmām strādāt ar inscenējumiem. Un trešais bija animācijas, kas ļauj ļoti ātri, koncentrētā veidā skatītājam izskaidrot notikumus,” klātesošajiem pastāstīja filmas režisors Kārlis Lesiņš.

Ārvalstu kuģu svinīga sagaidīšana Rīgas ostā

“Tas ko mēs mēģinājām filmā saturiski ielikt ir fakti, notikumi, arhīvi un vēsturiskās liecības, par kurām mēs uzreiz neiedomājamies, kad runājam par brīvības cīņām,” papildināja filmas producents Dominiks Jarmakovičs.

26 minūtes garā filma stāsta par situāciju pēc Pirmā pasaules kara, kad jaundibinātajai Latvijas valstij nācās iesaistīties politiskā un militārā cīņā par savu pastāvēšanu.

Latvijas neatkarības izcīnīšanā nozīmīga loma bija Rietumu sabiedroto (Lielbritānijas, Francijas un ASV) atbalstam. Pirmā Latvijas neatkarības cīņu norisēs iesaistījās Lielbritānija, kuras karakuģi Latvijas piekrasti sasniedza 1918. gada decembrī.

Filmas scenārija pamatā ir vēsturiski dokumenti, tostarp Lielbritānijas militārās misijas vadītāja Ostina Kīnena un britu diplomāta Herberta Granta Vatsona ziņojumi Lielbritānijas valdībai par situāciju Latvijā, arī citas vēsturiskas liecības. Filmas vizuālo stāstu veido notikumu inscenējumi, fotoattēli un kinohronikas.

Filmas pirmizrāde paredzēta 17. aprīlī Liepājā, kur pirms 100 gadiem aktīvi noritēja sadarbība starp Lielbritāniju un Latvijas Pagaidu valdību, kura vairākus mēnešus bija patvērusies uz kuģa Saratov Lielbritānijas karakuģu apsardzībā.

Filmu plānots izrādīt Rīgā un reģionos. Plašāka informācija par seansiem tuvākajā laikā būs pieejama Lielbritānijas vēstniecības Facebook lapā (@britishembassyriga)

Filmas galvenā radošā komanda:

Režisors: Kārlis Lesiņš
Spēlfilmu, dokumentālo filmu, TV sižetu un īsfilmu autors. 2016. gadā saņēmis Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps par labāko debijas filmu (Vectēva tēvs) un labāko studentu filmu (Konvertīti).

Scenārists: Matīss Gricmanis
Vairāku lugu, spēlfilmu un TV scenāriju autors. Izrāde Būt nacionālistam tika nominēta Spēlmaņu nakts (2016/2017) kategorijai Gada sasniegums oriģināldramaturgijā. Līdzautors Kārļa Lesiņa dokumentālajai filmai Apgāztā mēness zīmē (2017), LTV seriālam Sarkanais mežs.

Operatori: Mārtiņš Jurevics un Ivo Skanstiņš
Producents: Dominiks Jarmakovičs
Komponists: Edvards Broders
Montāžas režisors: Oskars Morozs
Animācija: Toms Papīrtis
Titri un grafika: Liene Ķipēna
Skaņu režisors: Edvards Broders
Balss aktieri: Herberts Laukšteins, Mikus Frišfelds, Mike Collier, Daniel Jordan Wiche, Janina Gutermann

 

Plašāka informācija: Lielbritānijas vēstniecības Latvijā preses un sabiedrisko attiecību speciāliste Andra Jakoviča, tel. 25445765.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu