Režisore Roze Stiebra un filma “Saule brauca debesīs” priecē mazos skatītājus Bērnu slimnīcā

28.11.2018.

Otrdien, 27. novembrī, animācijas klasiķe Roze Stiebra viesojās Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), lai pirms īpaša jaunās animācijas filmas “Saule brauca debesīs” seansa tiktos ar mazajiem skatītājiem un viņu vecākiem. Režisore pastāstīja mazajiem par filmas tapšanu un tās iedvesmas avotiem, atbildēja uz zinātkāriem jautājumiem un dāvināja mazajiem skatītājiem zīmējumus un uzlīmes ar filmas spilgtajiem varoņiem – Saules meitu, Nabašnieku, Vilku un Kaziņu un citiem.

“Saule brauca debesīs” ir režisores Rozes Stiebras dāvana Latvijai simtgadē, tāpēc režisore ir gandarīta, ka filma sasniedz visus – arī tos, kam šobrīd nav iespējas to noskatīties kinoteātrī. Tā kā filma stāsta par tādām pārlaicīgām tēmām kā gaismas uzvara pār tumsu, labā uzvara pār ļauno, par drosmes, atjautības un izpalīdzības nozīmi ikvienā dzīves situācijā, tā aktuāla ne tikai valsts simtgades kontekstā, bet arī ikviena cilvēka ikdienā.

“Man ir liels prieks, ka Latvijas simtgadē esam varējuši izveidot īpašu dāvanu, ko varam aizvest un uzdāvināt ikvienam neatkarīgi no atrašanās vietas. Veidojot šo seansu BKUS mazajiem pacientiem, vēlējāmies filmu parādīt arī tiem, kuriem šobrīd nav iespējas apmeklēt kinoteātri un filmiņu noskatīties uz lielajiem ekrāniem. Braucot uz seansu, biju satraukusies, jo šis man bija ļoti īpašs notikums. Tiesa, satraukums izgaisa, kad, esot ceļā uz klīniku, piedzīvoju kādu retu dabas parādību – debesīs bija redzamas divas saules vienlaicīgi. Tas bija kā iedrošinājums, zīme no augšas, ka viss izdosies,” par īpašo seansu stāsta R. Stiebra.

Filma veidota pēc latviešu tautas folkloras motīviem. Stāsts sākas, kad ķekatu jampadracī tiek nozagta Saules un Mēness meitiņa, un izmisušie vecāki sauc palīgā cilvēkus, lai bērniņu atgūtu. Filmas galvenais varonis Nabašnieks apjož zobenu un kopā ar Meiteni un Brālīti dodas ceļā. Seko briesmu un pārbaudījumu pilns ceļojums, kas gan lielus, gan mazus skatītājus aizved vairāk nekā stundu garā, krāšņā kino piedzīvojumā.

Kā liecina skatītāju atsauksmes, kaut ko sev tuvu un saprotamu šajā filmā atrod gan lieli, gan mazi skatītāji – arī īpašā seansa vērotāji BKUS.

“Man šķiet, ka šī filma bija ļoti labsirdīga un jauka, nebija briesmīgu un bailīgu tēlu, kā tas parasti ir mūsdienu multfilmās. Visi tēli bija pārdomāti – bija gan saule, gan mēness, gan cilvēki un dzīvnieki. Vislabāk man patika Nabašnieka tēls, jo viņš bija drosmīgs un nebaidījās saskarties ar grūtībām. Cilvēki vispār spēj daudz ko izdarīt, ja vien ir vēlme un drosme stāties pretī šķēršļiem,” stāsta skatītāja Roberta.

Savukārt Sabīne, kas filmas seansu apmeklēja ar mammu, atzīst, ka mīļākā vieta filmā bija tieši tās laimīgās beigas un Saules meitiņas atgriešanās pie īstajiem vecākiem. Aizraujoši šķituši arī ķekatnieku tēli. Sabīnes mamma piebilst: “Mani ļoti uzrunāja filmas stāsts kopumā. Manuprāt, bērniem ļoti vērtīgi ir mācīt morāli, ka jādodas palīgā, ja citu piemeklējusi nelaime, un ir lieliski, ka tas parādās arī animācijas filmās.”

Filmas krāsainos un interesantos tēlus radījusi filmas māksliniece Ilze Vītoliņa, viena no vadošajām teātra kostīmu māksliniecēm Latvijā. Varoņus iedzīvināt palīdzēja arī tādi pazīstami aktieri kā Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Zane Daudziņa, Guna Zariņa, Ainārs Ančevskis, Dita Lūriņa un citi. Savukārt filmas producents ir Roberts Vinovskis, bet mūzikas autors ir Juris Kaukulis un „Jauno Jāņu orķestris”.

Šobrīd animācijas filmu “Saule brauca debesīs” iespējams noskatīties vairāk nekā 100 kino izrādīšanas vietās visā Latvijā – vienlaikus gan kinoteātros, gan mazākos kino izrādīšanas punktos.

“Saule brauca debesīs” veidota ar Nacionālā Kino centra atbalstu programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros.

Papildu informācija:
Marta Lagzdiņa
“Saule brauca debesīs” komunikācijas koordinatore
Tālr.: 29989769; e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu