Rīgā pieminēs britu, franču un īru karavīrus, kuri palīdzēja Latvijai izcīnīt neatkarību

04.10.2019.

Šā gada 17. oktobrī apritēs 100 gadi kopš britu karakuģis “HMS Dragon” cieta apšaudē, atbalstot Latvijas armiju cīņā ar Bermonta karaspēku par Rīgu. Apšaudē dzīvības zaudēja deviņi britu jūrnieki. Britu karakuģis atradās Rīgas jūras līcī kā daļa no franču-angļu sabiedroto flotes pēc Pirmā Pasaules kara.

Lai pieminētu šo notikumu, 16. – 17. oktobrī notiks vairāki pasākumi, kurus ar savu klātbūtni pagodinās arī bojā gājušo jūrnieku tuvinieki.

Britu ūdenslīdēji pārbauda vieglā kreisera “Calypso” dzenskrūves, kas tika bojātas, kuģim iepeldot Liepājas ostā 1918. gada decembrī. Attēls no Imperial War Museums krājuma

16. oktobrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā (1. stāvā) tiks atklāta izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā”.

Izstāde tapusi sadarbībā ar vēsturniekiem un atmiņas institūcijām Latvijā un Lielbritānijā, un sniegs bagātīgu ieskatu agrāk neredzētos foto materiālos par diplomātijas un militāro vēsturi, Latvijas Neatkarības karu, kā arī britu un latviešu karavīru ikdienas gaitām.

Viens no izstādes interesantākajiem dokumentiem ir no Lielbritānijas Nacionālā arhīva atvestais “HMS Dragon” kuģa žurnāla oriģinālais eksemplārs, kurš glabā ierakstus no 1919. gada 17. oktobra varonīgajiem un traģiskajiem notikumiem.

Izstādes atklāšanā piedalīsies aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons un LNB direktors Andris Vilks. Pasākumu muzikāli papildinās taurētājs no Igaunijā izvietotās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas.

Izstāde būs apskatāma līdz 20. novembrim. 

Ekspozīciju papildinās arī pavadošie pasākumi – ekskursija izstādē Lielbritānijas vēstnieka Latvijā Kīta Šenona vadībā (21. oktobrī plkst. 17.00) un mācību resursa www.nosargatbrivibu.lv prezentācija vēstures skolotājiem (29. oktobrī plkst. 14.00).

Interneta resursā www.nosargatbrivibu.lv būs pieejama dokumentālā īsfilma “Sabiedrotais” par Lielbritānijas lomu Latvijas cīņā par neatkarību un uzdevumi par Latvijas Neatkarības karu un Sabiedroto atbalstu Latvijai. Pēc izstādes “Nosargāt brīvību” noslēguma arī tās materiāli būs pieejami interneta vietnē www.nosargatbrivibu.lv. 

Savukārt 17. oktobrī notiks tradicionālā piemiņas ceremonija Bolderājā, kurā Latvijas amatpersonas, kā arī Lielbritānijas, Francijas un Īrijas vēstnieki un bojā gājušo karavīru tuvinieki dosies ar kuģiem jūrā, lai palaistu vainagus vietā, kurā tika sašauts kuģis “HMS Dragon”. Pasākumu rīko Aizsardzības ministrija.

HMS Dragon piemiņas ceremonija Bolderājā 2018. gadā, attēlā Lielbritānijas vēstnieks Kīts Šenons un Aizsardzības atašejs Marks Sapsfords17. oktobrī plkst. 15.15 notiks piemiņas dievkalpojums Anglikāņu baznīcā, kura laikā tiks atklāta piemiņas plāksne ar deviņu “HMS Dragon” apšaudē bojā gājušo jūrnieku vārdiem. 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu