Skolu jaunieši pēta Latvijas kultūras mantojumu

14.11.2017.

13. novembrī tika atklāta Latvijas Kultūras kanona konkursa 2017./2018. mācību gada pirmā kārta. Kā pirmie sevi pierādīja Vidzemes reģiona skolēni, un viņiem tas izdevās patiesi lieliski - plānoto divu komandu vietā iespēju startēt konkursa otrajā un trešajā kārtā ieguva četras komandas!

Latvijas Kultūras kanona konkursu Latvijas Kultūras akadēmija rīko jau sesto gadu, lai popularizētu un mūsdienīgi komunicētu jauniešiem svarīgus kultūras mantojuma artefaktus. Konkursā ik gadu piedalās Latvijas vispārizglītojošo skolu 10.–12. klašu un mākslas un mūzikas skolu vecāko kursu skolēni no visiem Latvijas reģioniem. Konkursa uzdevumi rosina jauniešus apzināt gan paaudzei kopīgās, gan katram individuāli nozīmīgākās tradīcijas un dažādu mākslu vērtības. Ik gadu konkursa ietvaros tiek radīti vērtību tematam veltīti skolēnu jaunrades darbi – īsfilmas, skatuves performances, galda spēles.

Šogad konkursa moto ir „Kultūras kanona stāsti, ziņas un vēstis Latvijas cilvēkiem nākamajā simtgadē". Skolēni izstrādās mājaslapu kulturaskanons.lv papildinošu tekstuālu un vizuālu saturu par patstāvīgi izvēlētām un pašu dzīvē nozīmīgām vērtībām. Konkursantu priekšlikumi tiks izmantoti, lai papildinātu Latvijas Nacionālās bibliotēkas atjaunoto Latvijas kultūras vērtībām veltīto mājaslapu ar jauniešiem piemērotu saturu un vēstījuma modeļiem.

Pulcējoties Cēsu Kultūras centrs, skolēni kā sev un Latvijas valsts simtgadei īpaši nozīmīgas izcēla tādas vērtības kā Egona Spura fotogrāfiju kolekciju, arhitekta Kristofa Hāberlanda sniegumu, Rūdolfa Blaumaņa daiļradi, Kārļa Padega darbu ciklu “Sarkanie smiekli”, kokles un koklēšanu. Interesanti, ka pirmo reizi tika runāts par klasicisma arhitektūras celmlauzi Kristofu Hāberlandu, kurš 18. gadsimta otrajā pusē, būdams mūrnieks un būvmeistars Rīgā, būvniecību uztvēra kā mākslinieciski konceptuālu uzdevumu un atbilstoši Apgaismības laikmeta prasībām, nevien sāka radīt jauno, moderno Rīgu, bet arī radīja brīnišķīgu arhitektūras pērli Alūksnē, un tieši tāpēc to bija pētījuši Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolēni.

Katras komandas sniegums bija interesants un savdabīgs, tomēr žūrija nolēma sniegt iespēju tālāk attīstīt sevis izvēlētās vērtības atspoguļojumu Kanona mājas lapā Saulkrastu vidusskolas, Privātās vidusskolas Ādažu Brīvā Valdorfa skola, Ogres Tehnikuma un Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolas komandām.

14. novembrī konkurss turpināsies Latgales reģiona kārtā, kas norisināsies Latgales vēstniecība GORS, tālāk notiks Kuldīgā, Jelgavā un Rīgā.

Ar konkursa norises gaitu var iepazīties:
Latvijas Kultūras kanona mājaslapā kulturaskanons.lv/kulturas-kanona-konkurss/
Facebook lapā www.facebook.com/kulturaskanons
Latvijas Kultūras akadēmijas mājas lapā www.lka.edu.lv

LKA sadarbības partneri konkursa rīkošanā šogad ir Kultūras ministrija, Latvijas valsts simtgades birojs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Valsts Izglītības satura centrs, Latvijas valsts simtgades Jauniešu rīcības komiteja. Atbalsta Peintbols PB Telpa. Informatīvais atbalsts E-klase un Chaula.lv. 

Vairāk par kanonā iekļautajām vērtībām lasi Kultūras kanona mājas lapā: kulturaskanons.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu