Starptautiskā konferencē diskutēs par Baltijas ceļa nozīmību mūsdienās

16.08.2019.

2019. gada 22. augustā plkst. 10.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks starptautiska konference "Baltijas ceļš. Turpinājums”. Pārstāvji no Baltijas valstīm, Čehijas, Polijas, Zviedrijas un Vācijas analizēs Baltijas ceļa vietu, lomu un mijiedarbību ar pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu demokrātiskajām revolūcijām Austrumeiropā un Centrāleiropā, kā arī pievērsīsies izaicinājumiem demokrātijai 21. gadsimtā.

Attēlā: Baltijas ceļa dalībnieki uz Akmens tilts (toreiz Oktobra tilts), Rīga, 1989. gada 23. augusts. Fotogrāfs Uldis Briedis. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums

Konferenci atklās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kultūras ministrs Nauris Puntulis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors Arnis Radiņš.

Konferencē piedalīsies bijušais Zviedrijas premjerministrs Karls Bilts, kurš aicināts izteikties par tēmu "Eiropa pēc Baltijas ceļa. 21. gadsimta demokrātijas izaicinājumi un iespējas”, tāpat uzstāsies Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns, Tartu Universitātes profesors Lauri Melkso un laikraksta “Welt/Welt am Sonntag” žurnālists Rihards Hercingers. Īpašā videosveicienā konferences dalībniekus uzrunās Vācijas kanclere Angela Merkele.

Paneļdiskusijā "Nacionāli demokrātiskās revolūcijas Baltijā, Austrumeiropā un Centrāleiropā” viedokļiem apmainīsies bijušais Igaunijas Republikas ārlietu ministrs Trivimi Velliste, Konrāda Adenauera fonda valdes locekle, bijusī Vācijas Demokrātiskās Republikas opozīcijas kustības locekle Hildigunde Noiberte, Prāgas Kārļa Universitātes profesors Lubošs Švecs, bijušais Lietuvas premjerministrs Aleksandrs Abišala un bijušais Polijas vēstnieks Latvijā Ježijs Mareks Novakovskis. Savukārt diskusijā par demokrātijas nākotni piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits, Londonas Ekonomikas augstskolas pasniedzēja Una Bergmane, Oksfordas Universitātes profesore Dace Dzenovska, žurnāla “Ir” komentētājs Pauls Raudseps, kinorežisors Dāvis Sīmanis un Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. Paneļdiskusijas vadīs žurnālists Edijs Bošs un žurnāla "Rīgas Laiks” redaktors Arnis Rītups.

Konferences darba valodas ir latviešu un angļu. Lai piedalītos konferencē, nepieciešama iepriekšēja reģistrācija:  ej.uz/baltijas_cels-turpinajums

Konferenci organizē Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Latvijas Republikas Ārlietu ministriju, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Konrāda Adenauera fondu un 4. maija deklarācijas klubu.

2019. gadā aprit trīsdesmit gadi, kopš 1989. gada 23. augustā notika akcija “Baltijas ceļš”, kad ap diviem miljoniem Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, iestājoties par savu valstu neatkarību, kā arī prasot atzīt par nelikumīgu 1939. gada 23. augustā noslēgto noziedzīgo Molotova-Ribentropa paktu un tā slepenos protokolus kopš to parakstīšanas brīža. Cilvēku ķēde sākās pie Tompea pils Tallinā un cauri Rīgai stiepās līdz Ģedimina tornim Viļņā. Baltijas ceļš ar nozīmīgākajām dokumentārajām liecībām par šo akciju kopš 2009. gada ir iekļauts UNESCO programmas "Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā.

2019. gadā Baltijas ceļa trīsdesmitgade ir stūrakmens Latvijas valsts simtgades programmas notikumiem, uzsverot un atgādinot šīs unikālās akcijas nozīmi Latvijas valstiskuma atjaunošanā.

Baltijas ceļa trīsdesmitgades programma: lv100.lv/baltijascels30

 

Papildu informācija par konferenci: Anna Zeibārte, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas Tautas frontes muzeja vadītāja, tālr. 67224502, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu