“TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”

20.11.2018.

No 2018. gada 22. novembra līdz 2019. gada 27. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma Latvijas valsts simtgades izstāde “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju”.

Izstāde caur materiālās kultūras liecībām vēstīs par Latvijas sabiedrību vairākos vēstures posmos. Kā tapa latviskais, kāda loma tajā bija dizainam? Kā dažādos periodos diskutēts par skaisto un laikmetīgo, par dizaina un mākslas robežām? Kā dizains mainās līdz ar labklājības svārstībām? Kādu tendenču ietekmē radušies jauni dizaina virzieni?

Jānis Krievs (1942–2016). Rīgas pasažieru stacija. Fasādes skats. 1979. Publicitātes foto no DMDM kolekcijas

Dizains tiecas būt laikmetīgs – dizaineru piedāvātās idejas bieži vien nāk kā atbilde kādai funkcionālai problēmai, vajadzībai vai patērnieciskai iekārei. Veiksmīgs dizaina risinājums ir neizbēgami saistīts ar konkrētā brīža tehnoloģijām un estētiskajiem priekšstatiem, tādējādi iemiesojot lietās sabiedrības vērtības un ikdienu. Savulaik tieši laikā bija gan Ansis Cīrulis un Jūlijs Madernieks ar tekstilijām un mēbeļu ansambļiem, gan darbnīca “Baltars”, gan 20. gadsimta 30. gadu izcilākie grāmatu izdevumu paraugi (“Zelta ābele”), “Minox”, “VEF. Spīdola”, Rīgas porcelāna rūpnīcas dizains 60. gados, Rīgas plakāta skola, Zaigas un Māra Gaiļu “Mēbeles jauniem cilvēkiem”.

Izstāde “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” atskatīsies uz 100 gadiem kopš Latvijas dibināšanas, kad dizains pakāpeniski kļuva par patstāvīgu disciplīnu, atšķeļoties no mākslas, arhitektūras, amatniecības un rūpniecības. Šī ekspozīcija nebūs hronoloģisks stāsts par sasniegumiem simtgades griezumā – epizodes dizaina vēsturē tiks virknētas, meklējot kopīgās tēmas un izejas punktus dažādu paaudžu dizaineru darbībā.

Arturs Riņķis (1942). Kinētiskā objekta “Sakta” makets (pagriezienā). 1979. Alumīnijs, kartons, koks. Publicitātes foto no DMDM kolekcijas

Līdz ar dizaina objektiem izstādē iekļauti videomateriāli, fotogrāfijas un citas liecības, kas atklās kontekstus, kuros šie priekšmeti tika radīti un lietoti. Projekts top, izmantojot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Okupācijas muzeja, VEF vēstures muzeja, Rīgas Motormuzeja, “Laimas” šokolādes muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un citu atmiņas institūciju krājumus.

Izstādi papildinās rakstu krājums ar tādu pašu nosaukumu, kurā apvienoti pētījumi un intervijas ar aculieciniekiem.

Grāmata ietver stāstus par nozīmīgām vēstures lappusēm Latvijas dizainā no 30. gadiem līdz mūsdienām – par Jūlija Madernieka mantojumu, Armijas ekonomisko veikalu kā modernāko Baltijā 1930. gados, par Kārļa Irbīša konstruētajām saplākšņa lidmašīnām, rūpnīcas “VEF” grafisko identitāti, Artura Riņķa kinētiskās mākslas objektu “Sakta”. Tāpat izdevumā ir iekļautas sarunas ar Džemmu Skulmi, Beatrisi Kārkliņu, Jāni Borgu, Laimoni Šēnbergu, Zaigu Gaili, Ingūnu Eleri un Jāni Godiņu. Kataloga sastādītājas ir Kristīne Budže un Inese Baranovska, rakstu un interviju autori: Inese Baranovska, Anda Boluža, Kristīne Budže, Ilze Martinsone, Rūta Rinka, Jeļena Solovjova, Iliana Veinberga, Vents Vīnbergs, Zanda Zībiņa.

Jēkabs Bīne (1895–1955). Kafijas servīze “Tauta”. 1936/1937. Ražotājs: M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrika. DMDM kolekcija. Publicitātes foto

Paralēli izstādei Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs gatavo plašu pasākumu programmu – zinātnisko konferenci, radošās darbnīcas, tikšanās, ekskursijas un citas aktivitātes.

Teksts: Inese Baranovska

 

IZSTĀDI ORGANIZĒ: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

PROJEKTA VADĪTĀJA un IZSTĀDES KURATORE: Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja / T: (+371) 67 830900, E: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

RADOŠĀ DARBA GRUPA: Zane Zajančkauska (apvienība “Kolektīvs”), Kristīne Budže, Irēna Bužinska, Rūta Rinka, Dace Ļaviņa, Ieva Zvejniece, Austra Stupele, Liene Granovska, Kristīne Šica

DIZAINA KONCEPTS: Ilze Kalnbērziņa Praz, Zigmunds Lapsa

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu