Top Madaras Dišleres spēlfilma par Baltijas ceļa vasaru

28.08.2017.

Meitenēm tā bija gluži vai paradīze. Atstātas bez pieskatīšanas, viņas varēja darīt ko vēlas. Taču tad saasinājās politiskā situācija valstī. Tas būs stāsts par četru meiteņu pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem laikā, kad Latvija atgūs brīvību. Šobrīd top jaunās režisores Madaras Dišleres spēlfilma bērniem "Paradīze 89". Un tā būs aicinājums jaunākajai paaudzei neaizmirst vēsturiskos notikumus, kuru gadadienu atcerējāmies 23. augustā.

1989. gads. Māsas Paula un Laura ierodas pavadīt brīvlaiku pie māsīcām mazpilsētā. Māte nav mājās, un meitenes izbauda pilnīgu brīvību. Četru meiteņu piedzīvojumi sakrīt ar laiku, kad Latvija sāk ceļu uz brīvību.

"Režisore vēlējās saviem bērniem izstāstīt par to laiku, kad mēs augām, kā mēs ieguvām to neatkarību. Uzsākt sarunu un dot iespēju mūslaiku bērnam kaut kādā veida saprast, kā mēs nonācām tur, kur mēs esam tagad," skaidro filmas producente Aija Bērziņa.

Lomās sešus līdz divpadsmit gadus vecas meitenes - Magda Auziņa, Līva Ločmele, Marta Auzāne un Evelīna Ozola. Viņām šī ir pirmā saskare ar lielo kino. Magda atveido galveno varoni Paulu. Kā stāsta meitenes, bija interesanti piedzīvot laiku, kad mammām bija tikpat gadu, cik viņām šobrīd.

Filmas veidotāji rekonstruēja Baltijas ceļa posmu. Masu skatos piedalījās ar 700 cilvēku. Lai paspilgtinātu Atmodas laika ainas un izjūtas, bija vajadzīga arī toreizējā Tautas frontes vadītāja Daiņa Īvāna radio uzruna Baltijas ceļa dalībniekiem. Taču atklājās, ka šī 1989.gada 23.augusta liecība nav saglabājusies nevienā arhīvā. Vēsturisko runu ieskaņoja no jauna pēc paša Ivāna pierakstiem.

"Mūsdienās esam palikuši ļoti ciniski, kaut kā ļoti žēlojamies par visu. Daudz kas mums nepatīk. Es atceros to laiku. Man bija 11 gadu. Ar  milzīgu pacēlumu. Svarīgi ir atcerēties to un novērtēt to, kas mums ir," norāda producente.

“Paradīze 89” ir viena no filmām, kas top Nacionālā kino centra programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei". Filma pirmizrādi piedzīvos 2018.gada februārī.

Avots: Latvijas Sabiedriskie mediji

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu