18.novembris - Latvijas Republikas proklamēšanas diena

18.novembris - Latvijas Republikas proklamēšanas diena — Latvija 100

Vieta Tukums

18.novembris - Latvijas Republikas proklamēšanas diena — Latvija 100

Datums:18.11.2018

11.00 Luterāņu baznīcā Latvijas valsts simtgadei veltīts svētku dievkalpojums. Muzicēs jauktais koris "Gavile", diriģente Gita Vanaga.

18.00 Brīvības laukumā svecīšu iedegšana "Ar gaišām domām par Latviju..."

19.00 Kultūras namā Tukuma novada Domes apbalvojumu pasniegšana un novada iedzīvotāju godināšana.

Latvijas Republikas proklamēšanas dienā - mūzikls ar pašmāju kolektīvu piedalīšanos - "Teiksma par Rozi". Autori Sarma Upesleja un Valdis Zilveris.

Kā stāsta vēsture, pirmo reizi rakstos Tukuma vārds parādās 1253. gada 4. aprīļa līgumā starp Livonijas ordeni un Rīgas bīskapiju par zemes sadalīšanu Kursā* Tālajos viduslaikos Livonijas ordeņa mestrs Gotfrīds fon Rogge uzbūvēja mūra pili Slocenes krastā. Gadsimtu gaitā tā vairakkārt nopostīta un atjaunota. Pieauga iedzīvotāju skaits, sarosījās amatnieki, tirgotāji un sadzīve.

 

Kā stāsta veci ļaudis, Tukumā dzīvojusi kāda saticīga ģimene, kuras namamāte bijusi vieda dabas pazinēja un dziedniece un, audzinot savu meitiņu, maz – pamazām iepazīstinājusi arī viņu ar ziedu, lapu un saknīšu dziednieciskajām īpašībām. Abas kopā pie sava namiņa iekopušas dārzu, kas plaucis ziedos no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Taču tajā nebijis nevienas rozes. 

Tālāko jums pastāstīs muzikālā "Teiksma par Rozi". 

Tukums šodien ir rožu pilsēta. Kopš 2008. gada pēc floristes Anitas Stikānes ierosmes katru otro gadu šeit notiek Rožu svētki , kuros piedalās pašmāju un Latvijas labākie floristi. Tad pilsēta rotājas ziedos un pilsētas centrā tiek veidots Rožu vainags. 2014 gadā - ceturtajos Rožu svētkos ar pilsētas iedzīvotāju un viesu līdzdalību vainagā ievija 5150 ziedus. Tas šobrīd ir arī lielākais izveidotais dzīvo rožu vainags ne vien mūsu svētkos un Latvijā, bet visā pasaulē, jo tādu nekur citur neveido.*

Mūsu novada Sēmes pagastā ir arī lielākie ziedu audzētāji Baltijā – Eva un Arvis Bumbieri Sēmes pagasta „Rožulejās”. Viņu moto ir sena ķīniešu gudrība - „Nedaudz smaržas paliek arī tajā rokā, kura pasniedz Tev rozes”.

Savukārt rožu audzētāju Dailas un Bruno Trubiņu dārzā Sēmes pagasta „Rozītēs”allaž mīļi gaidīti ciemiņi. Viņu devīze ir – „Kur zied rozes, tur mīt eņģeļi! Lai katrā dārzā būtu pa eņģelim!”

Pēc svīnīgā sarīkojuma - 21.00 Svētku salūts.

Rada un dara: Tukuma novada dome

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu