Bermontiādei 100. Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens

Bermontiādei 100. Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens — Latvija 100

Vieta 11. novembra krastmala – Akmens tilts – Latvijas Nacionālā bibliotēka (Rīga)

Bermontiādei 100. Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens — Latvija 100

Datums:11.11.2019

Bermontiādei 100. Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens — Latvija 100

Laiks:19:30 — 23:00

11. novembrī, Lāčplēša dienā, Rīgā, 11. novembra krastmalā, plkst. 19:30 atzīmējot 100. gadadienu kopš Latvijas armijas uzvaras pār Bermonta karaspēku, notiks Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens.

Lāčplēša dienas militārā parāde šogad nenotiks pie Brīvības pieminekļa, kā ierasts, bet virzīsies no 11. novembra krastmalas pāri Akmens tiltam Gaismas pils virzienā, simboliski atkārtojot ceļu, kas bija jāveic latviešu karavīriem uzvaras kaldināšanai pirms 100 gadiem. Sabiedrība ir aicināta pievienoties gājienam, ņemot līdzi lāpas un svecītes.

Parādi, kurā piedalīsies aptuveni 500 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu un ugunsdzēsēju, komandēs Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers. Parādē piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits, aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Militārajā parādē un tautas gājienā Nacionālos bruņotos spēkus pārstāvēs Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas, Štāba bataljona, Gaisa spēku, Jūras spēku, Nodrošinājuma pavēlniecības un Zemessardzes 1. Rīgas brigādes vienības, kā arī Nacionālo bruņoto spēku orķestris, kurš rūpēsies par pasākuma muzikālo noformējumu. Tāpat parādē piedalīsies Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu – Valsts robežsardzes, Valsts policijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vienības.

Parādes tiešraidi nodrošinās Aizsardzības ministrijas sadarbības partneris Latvijas Televīzija, raidot to LTV1 un televīzijas interneta vietnē REplay.lv.

Aicinājumam piedalīties tautas gājienā ir atsaukušās visas Latvijas studentu un studenšu korporācijas.

Lai kuplinātu pasākuma norisi un izceltu ne tikai vēsturiskos notikumus, bet arī akcentētu šābrīža sabiedrības un Nacionālo bruņoto spēku sadarbību, šogad militārās parādes norise tiek veidota kopā ar vīru kopu "Vilki". Pasākums sāksies plkst. 19 ar vīru kopas "Vilki" organizēto uguns plosta palaišanu Daugavā no 11. novembra krastmalas. Uguns plosts tiks simboliski aizdedzināts ar uguni, kas atnesta no Rīgas Brāļu kapiem un šo uguni simboliski pārņems jaunsargi, kas to nodos tālāk militārās parādes un tautas gājiena dalībniekiem.

Laikā no plkst. 20:00 līdz 20:05 Latvijas baznīcu zvani ieskandinās pirms simts gadiem gūto vēsturisko Latvijas armijas uzvaru pār Bermonta karaspēku. 

No plkst. 20:30 līdz 23:00 laukumā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas norisināsies koncerts, kurā piedalīsies vīru kopa "Vilki", grupas "Pērkons" un "Refleksija".

Pasākuma laikā varēs uzzināt vairāk par dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos un baudīt siltu tēju. Pasākuma laikā būs atvērts Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1.stāvs.

Savukārt plkst.09:00 aizsardzības nozares vadība un parādes dalībnieki ekumēniskajā dievkalpojumā Rīgas Doma baznīcā aizlūgs par visiem par Latvijas valsti kritušajiem karavīriem, bet plkst. 10:30 notiks svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa.

Plkst. 12:00 aizsardzības nozares vadība un parādes dalībnieki noliks vainagus Rīgas Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns, ar klusuma brīdi godinot Latvijas karavīrus, kuri atdevuši savas dzīvības par Latvijas brīvību un neatkarību.

Plkst.15:30 notiks atceres pasākums Sudrabkalniņā, piemiņas vietā 1919.gada novembra kaujās kritušajiem Rīgas 6.kājnieku pulka karavīriem.

Lāčplēša dienā no plkst. 13:00 līdz 18:00 pie kultūras pils "Ziemeļblāzma" notiks Nacionālo bruņoto spēku organizētas aktivitātes un būs skatāma Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde.

Savukārt no plkst. 10:00 līdz 21:00 laukumā pie Pulvertorņa būs apskatāma Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde un varēs uzzināt vairāk par dienestu Zemessardzē.

Šogad Lāčplēša dienas un Bermontiādes simtgades pasākumus organizē Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar vīru kopu "Vilki", Latvijas Nacionālo bibliotēku un Rīgas domi.

Aizsardzības ministrija un bruņotie spēki aicina iedzīvotājus piedalīties piemiņas pasākumos un kopīgi atcerēties Brīvības cīņas, godināt kritušos karavīrus, kā arī kopā ar karavīriem un zemessargiem svinēt Latvijas armijas gūtās uzvaras pirms 100 gadiem. Arī karavīri, zemessargi un jaunsargi aktīvi piedalīsies daudzos Brīvības cīnītāju piemiņas pasākumos visos Latvijas novados.

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9. novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi – "Par Latviju". Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Latvijas Brīvības cīņas – cīņas par Latvijas valsts neatkarību – ilga no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920. gada 11. augustam, kad tika noslēgts Latvijas - Krievijas miera līgums. 11. augustu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.

Lāčplēša dienu gaidot, Aizsardzības ministrija jau tradicionāli aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku. 

Papildu informācija: 1918. - 1920. Atbrīvošanas cīņas www.sargs.lv/Vesture/Vesture/2010/12/Atbrivosanas_cinas.aspx.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu