Ekspozīcija “Latvijas Pagaidu valdības seši mēneši Liepājā”

Ekspozīcija “Latvijas Pagaidu valdības seši mēneši Liepājā” — Latvija 100

Vieta Liepājas muzejā (Kūrmājas prospektā 16/18, Liepājā)

Ekspozīcija “Latvijas Pagaidu valdības seši mēneši Liepājā” — Latvija 100

Datums:02.11.2018 — 31.07.2020

Sakarā ar ārkārtējo situāciju valstī, pasākuma norises laikā vai formātā iespējamas izmaiņas, tāpēc pirms pasākuma norises aicinām pārliecināties par aktuālo informāciju pie pasākuma rīkotāja. 

 

Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16/18 apskatāma interaktīva ekspozīcija “Latvijas Pagaidu valdības seši mēneši Liepājā”, kas vēsta par nozīmīgiem vēstures notikumiem Liepājā Latvijas valsts sākotnē.

Ekspozīcija tapusi, atzīmējot Latvijas valsts dibināšanas simtgadi. Tā veltīta Pagaidu valdības darbības Liepājas posmam, kas ilga no 1919. gada janvāra līdz jūlija sākumam, kā arī iezīmē Latvijas neatkarības kara notikumus, kas bija sarežģīts un saspringts laiks pēc valdības pārcelšanās no Liepājas uz Rīgu, jo 1919. gada jūlijā cīņa par Latvijas neatkarību vēl nebija galā.

Liepājas muzejs jau iepriekš veidojis vairākas tematiskas izstādes, kas atspoguļo nozīmīgus Liepājas vēstures notikumus Latvijas valsts sākotnē. Taču pirmo reizi muzejā tapusi pastāvīgā ekspozīcija, kas stāsta par  Latvijas Pagaidu valdības  Liepājas posmu un Neatkarības kara notikumiem Liepājas pievārtē 1919. gada novembrī.

Ekspozīcijas satura autore ir Liepājas muzeja vēsturniece, Latvijas Universitātes doktorante Inna Gīle. Satura konsultants ir Latvijas Universitātes profesors Dr.hist. Ēriks Jēkabsons. Ekspozīcijas māksliniecisko koncepciju izstrādājusi un realizējusi  SIA “Dd Studio”.

Ekspozīcija tapusi Liepājas muzeja otrā stāva divās telpās. Pirmajā  apskatāma sadzīve Liepājā 1918. – 1920. gadam, raksturojot politisko, ekonomisko un sociālo situāciju. Šeit tiek godināti arī Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, kurus apmeklētājiem ir iespēja iepazīt interaktīvā veidā.

Savukārt, otrā telpa rada vīziju par Latvijas Pagaidu valdības patveršanās vietu uz kuģa “Saratov” pēc Aprīļa puča 1919. gada 16. aprīļī, kas bija Baltijas landesvēra vācu kareivju veidotās Trieciengrupas un no Vācijas atbraukušā Pfefera brīvkorpusa kareivju īstenots apvērsums Liepājā.

Šeit ir iespēja iepazīties ar Latvijas Pagaidu valdības ministriem, kā arī ar interaktīva vēstījuma starpniecību  gūt izpratni par politisko situāciju pēc Pirmā pasaules kara, Latvijas valdības centieniem par izdzīvošanu un jaunās neatkarīgās valsts saglabāšanu, militāriem notikumiem 1919. gadā.

Ekspozīcija Latvijas simtgades ietvaros tapusi pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Latvijas Valsts simtgades biroja un Liepājas pilsētas pašvaldības un Kultūras pārvaldes atbalstam.

“Ekspozīciju kā paliekošu dāvanu liepājniekiem un viesiem pasniegsim īsi pirms Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas simtgades svinībām. Ņemot vērā vēsturiskos faktus, ekspozīcijas atklāšanā īpaša loma būs Lielbritānijas, Francijas un ASV misijas pārstāvjiem, kā arī Latvijas Republikas Ministru kabineta sastāvam,” uzsver Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

No 2. novembra katram Liepājas muzeja apmeklētājam šo ekspozīciju ir iespēja apmeklēt bez maksas.

 

Anita Urkauska, Liepājas muzejpedagoģe

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu