GolfClayderman (LV) Izstāde “Video salons”

GolfClayderman (LV) Izstāde “Video salons” — Latvija 100

Vieta Galerija "ALMA" (Tērbatas iela 64, Rīga)

GolfClayderman (LV) Izstāde “Video salons” — Latvija 100

Datums:12.04.2018 — 01.06.2018

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018 ietvaros galerijā "ALMA" būs apskatāma apvienības GolfClayderman izstāde “Video salons”.

Kādā radio intervijā mākslinieks Aksels Bruks no apvienības GolfClayderman teica, ka mākslā viņu interesē draudzība un mīlestība. Viņš piebilda, ka viņu nesaista skumjas un drūmas lietas. Šāds izteiciens, dzirdēts no mūsdienu mākslinieka, varētu šķist bezcerīgi naivs, radīja tieši pretēju iespaidu. Tas izklausījās pārliecinoši un patiesi.

Vārdus “draudzība” un “mīlestība” var attiecināt arī uz GolfClayderman darbību. Šīs apvienības veidotāji, mākslinieki Aksels Bruks un Margrieta Griestiņa, izstādēs, performancēs un starpdisciplināra rakstura notikumos ar mīlestību atdzīvina un romantizē ikdienas dzīves estētiku, iesaistot plašu domubiedru kopu no dažādām darbības sfērām: citus māksliniekus, skolotājus, reperus, mūziķus, dīdžejus, floristus, rakstniekus, filozofus, dejotājus, vingrotājus u.tml. Šajos notikumos nereti atsaucoties uz popkultūras izpausmēm, GolfClayderman nevis ironizē par patērētājsabiedrības seklumu, bet gan labvēlīgi to pieņem, atgādinot skatītājiem, ka tieši popkultūra un ikdienā sastopamais var izraisīt spēcīgāku reakciju nekā hermētiski noslēgtas, nepieejamas un informācijas piesātinātas matērijas.

Apvienības interešu centrā ir nesenā vēsture. Acīm redzamākās ir atsauces uz astoņdesmito gadu modi, kas raksturīga eskpresīvajiem performanču dalībnieku tērpiem un pasākumu muzikālajam noformējumam. Taču, vērīgāk ielūkojoties GolfClayderman darbībā, atklājas vienlīdz spēcīga deviņdesmito un divtūkstošo gadu sākuma patērētājkultūras estētiskās valodas ietekme.

Šajā periodā postpadomju realitāti lielā mērā noteica centieni pietuvoties Rietumiem. Deviņdesmitajos gados, Rietumu patērētājkultūrai ielaužoties Austrumeiropas tirgū un pakāpeniski arī dzīvesveidā, izveidojās jaunas popkultūras, estētikas un vizuālās valodas formas. Margrieta Griestiņa un Aksels Bruks šo nesenās pagātnes estētiku pārformulē no jauna.

Visbiežāk dzirdētais pārpratums par GolfClayderman māksliniecisko darbību saistās ar vēlmi to pieskaitīt tā saucamajai trash mākslai. Apvienības izpausmes drīzāk saistās ar tādu kā nostalģisku rakņāšanos pagātnes priekšstatos par glamūru. Tie ir centieni pietuvoties postpadomju sabiedrības pārņemtībai ar materiālo labklājību, savādajiem priekšstatiem par modi, labu gaumi un stilu, ikdienas dzīves elementiem, kurus mākslinieki pārinterpretē ar vieglu un sirsnīgu asprātību. Vārdu salikums “neredzamais lauks”, kas ir arī GolfClayderman pirmās modes skates nosaukums, eleganti raksturo šo ieceri. Proti, GolfClayderman cenšas notvert to, kas raksturo vidējo austrumeiropieti.. To, kas redzams tirgū, sabiedriskajā transportā un lielajā iedzīvotāju masā.

 

Kurators: Tomass Pārups (LV)

Attēls: GolfClayderman. “Video salons”, sietspiede (1/1), 2018

www.rpbiennial.com

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu