Izrāde "Taņas dzimšanas diena. Berlīne"

Izrāde "Taņas dzimšanas diena. Berlīne" — Latvija 100

Vieta Pirmizrāde tiešsaistē platformā "Zoom"; pēc pirmizrādes interneta resursos

Izrāde "Taņas dzimšanas diena. Berlīne" — Latvija 100

Datums:25.06.2020 — 30.09.2020

Ģertrūdes ielas teātra projekts "Taņas dzimšanas diena. Berlīne" tiešsaistes pirmizrādi starpkultūru festivālā "Postwest" piedzīvoja 25. jūnijā divās izrādēs.

Izrādes ieraksts pēc tiešraides pieejams: 

vimeo.com

www.youtube.com

www.facebook.com

postwest.volksbuehne.berlin

 

"Taņas dzimšanas diena. Berlīne" ir jaunradīts darbs, kura sākumpunkts ir Eiropas vēsturi vienojošais 1989. gads - laiks starp Baltijas ceļu un Berlīnes mūra krišanu.

Baltijas ceļš iespaidoja ne tikai Baltiju, bet arī visas Austrumeiropas turpmāko vēsturi, savukārt Berlīnes mūra krišana simboliski "atvēra" robežu starp Austrumiem un Rietumiem. Izrāde izsekos šo divu vēsturisko brīžu atstātās pēdas katras valsts vēsturē, kā arī analizēs kopsakarības starp šiem notikumiem.

Tās formas pamatā ir 2016. gadā veidotā izrāde "Taņas dzimšanas diena", kas joprojām ir viena no skatītāju apmeklētākajām izrādēm Ģertrūdes ielas teātra programmā. Radošā komanda: režija Mārtiņš Eihe, dramaturģes Arnita Jaunsubrēna un Degna Martens (DE), māksliniece Ieva Kauliņa, piedalās Daniels Nerlihs (DE), Juta Vanaga, Mārtiņš Eihe, Arnita Jaunsubrēna.

Izrāde "Taņas dzimšanas diena. Berlīne" tiek iestudēta ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai - 100" finansiālu atbalstu.

Izrāde angļu valodā.

Par festivālu "Postwest"

Starpkultūru festivāls "Postwest" no Berlīnes teātra Volksbühne pārcēlies uz digitālo vidi - no 24. līdz 26. jūnijam tiešsaistē bija skatāmas izrādes, izrāžu ieraksti, diskusijas, u.c. kultūras pasākumi. Festivālā piedalījās arī trīs projekti no Latvijas - "Taņas dzimšanas diena. Berlīne" (Ģertrūdes ielas teātris), "Izskatās, ka tu mirsi" (Latvija Jaunā teātra institūts un Dirty Deal Teatro) un "Lielgabalu gaļa" (KatlZ un Ģertrūdes ielas teātris).

Starpkultūru teātra festivāls Postwest sākotnēji bija plānots kā nedēļu ilgs kultūras notikums maijā Berlīnes teātrī Volksbühne - līdzās diskusijām un citiem pasākumiem notiktu 12 pirmizrādes, kuras speciāli festivālam veidojuši mākslinieki no 10 dažādām valstīm. Plānotie jauniestudējumi piedzīvos klātienes pirmizrādes un tiks izrādīti savos teātros, tiklīdz tas būs iespējams. Tikmēr, pielāgojoties pandēmijas radītajai situācijai un atgriežoties pie festivāla pamatkoncepcijas - mākslinieku kolektīvas satikšanās starptautiskā līmenī, "Postwest" notika tiešsaistē, joprojām daloties ar idejām un domām pāri vienas valsts robežām.

Festivāls "Postwest" iecerēts kā stiprināšanas punkts, loga atvēršana uz austrumiem un iespēja māksliniekiem brīvi runāt caur saviem darbiem. Kopā ar partneru teātriem no Austrumeiropas, kas reflektē par sociāli politiskām tēmām, tiek iestudētas jaunas izrādes, kas izaicina šķietamo Austrumu un Rietumu konfliktu, pārskata stereotipus un pieņēmumus. Koronavīrusa krīze ļāva ieraudzīt, cik ātri atkal valstis norobežojas. Šajā kontekstā palūkoties uz vēsturiskiem notikumiem ir svarīgāk kā jebkad.

Austrumi vai Rietumi? Post-Austrumi vai Post-Rietumi? Post- Austrumu rietumi? Vai kopīgs kultūras mantojums rada līdzīgu vēsturisko apziņu? Vai ar tik plašu valstu un to identitāšu dažādību iespējams domāt par kopīgu nākotni? Kā mēs redzam spēcīgu pilsonisku sabiedrību, solidaritāti, demokrātiju, nākotnei svarīgas vērtības?

Kā mēs, teātra veidotāji, laikā, kad robežas slēgtas globālā līmenī, varam turpināt veidot un attīstīt ilgtermiņa sadarbības tīklus, lai mākslinieki varētu meklēt atbildes uz šobrīd aktuāliem jautājumiem. "Postwest" digitālajā vidē ne tikai virtuāli pievērsās visiem šiem jautājumiem, bet arī kļūst par pamatu šādam starptautiskam sadarbības tīklam, tādā veidā turpinot dzīvot kā satikšanās un kopradīšanas telpa, kurā māksla nav tikai individuāla vai nacionāla, bet starptautiska.

Festivāls "Postwest" tiek īstenots ar teātra Volksbühne un Vācijas Federālā Kultūras fonda (Kulturstiftung des Bundes) finansiālu atbalstu.

Informatīvi atbalsta interneta žurnāls Satori.lv.

Ģertrūdes ielas teātri finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu