Izstāde "2018. Brīvības šiks"

Izstāde "2018. Brīvības šiks" — Latvija 100

Vieta Modes muzejs (Grēcinieku iela 24, Rīga)

Izstāde "2018. Brīvības šiks" — Latvija 100

Datums:04.10.2018 — 21.04.2019

Modes muzeja otro jubileju un Latvijas valsts simtgadi rīdziniekiem un Rīgas viesiem būs iespēja sagaidīt ar muzeja jauno izstādi "1918. Brīvības šiks". Izstādi Modes muzejā (Grēcinieku iela 24) varēs apskatīt no 4. oktobra. Izstāde tapusi sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu, piedaloties Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam.

Tā aptver periodu no 1912. līdz 1924. gadam, īpaši akcentējot 1918. gadu, kad dzima neatkarīga Latvijas valsts, un tērpus, kas tikuši valkāti Rīgā.  

Tas ir lielu pārmaiņu laiks, kad pēc milzu impēriju sabrukuma veidojas nelielas neatkarīgas valstis un mainās teju visas dzīves jomas. Arī sievietes iegūst daudz lielāku brīvību un jaunas tiesības – un no trausliem, korsetēs tērptiem ziediem pārtop emancipētās, modernās dāmās. Brīvība, par kuru cīnījās veselas nācijas, sasaucas ar brīvību, ko beidzot ieguva sievietes. Taču par brīvību reizēm jāmaksā ļoti augsta cena…    

No Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas. Foto: Māris Morkāns

Pazīstamais modes vēsturnieks un kolekcionārs Aleksandrs Vasiļjevs īsi stāsta par jauno izstādi: "Izstādē būs redzama 1912.–1924. gada mode. Tie ir trīs spilgti periodi: miera laiks un 20. gadsimta sākuma modes uzplaukums – tā saucamais Belle Époque jeb "skaistais laikmets", kad valdīja jūgendstila estētika. Sievietes šai laikā pārģērbās piecas vai pat sešas reizes dienā, par skaistuma ideālu tika uzskatīta zīda un muslīna viļņu un austrumniecisku drapēriju ieskauta dāma, kas kustējās lēni un gurdeni. Luksusa klases modes dizaineri šai laikā nezināja mēra: dārgi audumi, smalki izšuvumi, sarežģīts tērpu piegriezums… Par populārāko deju kļuva jutekliskais tango.

Taču 1914. gadā sākās Pirmais pasaules karš, kas pilnībā mainīja ierasto dzīves kārtību. Sievietes sāka strādāt – kļuva par žēlsirdīgajām māsām, šoferēm, fabriku strādniecēm, stenogrāfistēm, ierēdnēm, telefonistēm… Mode strauji mainījās – kļuva vienkārša un praktiska. Svārki kļuva īsāki un paplatinājās, veidojot siluetu, kas modes vēsturē ieguvis nosaukumu "kara krinolīns". Lielo platmalu cepuru vietā parādījās mazas, pieguļošas, kas attāli atgādināja karavīru ķiveres. Reti kura dāma šai laikā varēja atļauties kalpotājus, tālab tērpu aizdare no mugurpuses pārcēlās uz priekšpusi. Modē nāca atturīgā un elegantā melnā krāsa, kas pirms tam asociējās tikai ar sēru tērpiem.

No Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas. Foto: Māris Morkāns

Pēckara periods – tā ir izstādes trešā tēma: pēc četru lielo impēriju – cariskās Krievijas, Austroungārijas, Vācijas un Osmaņu impērijas – sabrukuma izveidojās jaunas valstis, tostarp trīs Baltijas valstis – Latvija, Lietuva un Igaunija. Tāpēc nepārsteidz, ka Eiropas modē milzu popularitāti piedzīvoja dažādi tautiskie motīvi. Visu šo faktoru ietekmē mode mainījās līdz nepazīšanai – sākās 20. gadi…"

Izstādē "1918. Brīvības šiks" būs apskatāmi tērpi, aksesuāri un mēbeles no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas, tostarp ietekmīgu tā laika modes namu un dizaineru darbi (Worth, Redfern, Lanvin, Cheruit, Callot Soeurs). Daudzi eksponāti ir kolekcijas jaunieguvumi, kas tikuši iegādāti tieši šai izstādei.

Izstāde Modes muzejā būs apskatāma sešus mēnešus, līdz 2019. gada aprīļa beigām. Eksponātus no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas (viena no trim lielākajām privātajām tērpu un aksesuāru kolekcijām pasaulē, tajā ietilpst vairāk nekā 60 tūkstoši priekšmetu) papildinās tērpi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas, kā arī unikāli video - un audiomateriāli, plakāti un fotogrāfijas. Izstādes ietvaros notiks arī lekcijas, kurās būs iespējams uzzināt vairāk par šī perioda modi, dizainu, dzīvesveidu un spilgtākajām personībām.

Tiks saglabāta arī Modes muzeja tradīcija – apmeklētāji varēs piemērīt izstādes stilistikā ieturētus tērpus, izpildīt īpaši izstādei izstrādātu testu, lai uzzinātu, kurš no avangarda mākslas virzieniem ir tuvāks viņu būtībai, kā arī iegūt atbildi uz svarīgiem vai ne tik svarīgiem jautājumiem 20. gadsimta sākuma modīgās ezotērikas stilā. Arī bērnus gaida interesantas izklaides.

Modes muzejs Rīgā, Grēcinieku ielā 24, sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu tika atvērts 2016. gada rudenī. Tas ir privāts muzejs, ko veidojusi un vada arhitekte Nataļja Muzičkina. Tematiskajās izstādēs un nelielā pastāvīgajā ekspozīcijā Modes muzejs ļauj ne tikai aplūkot tērpus un aksesuārus, bet arī iejusties pagājušo gadu atmosfērā, līdzdarboties un uzzināt daudz jauna gan lieliem, gan maziem. "1918. Brīvības šiks" būs Modes muzeja piektā izstāde: iepriekš muzejā tikušas eksponētas izstādes "30. gadu elegance", "Austrumu noslēpumi. Rietumu mode un Ķīna" un "Dior", bet patlaban, līdz 25. septembrim, vēl apskatāma izstāde "Zelta divdesmitie" no unikālās Nazima Mustafajeva apavu un tērpu kolekcijas.

 

MODES MUZEJS

Darba laiks: katru dienu no 11.00 līdz 18.00 (vasaras sezonā, no 15. maija līdz 30. septembrim – no 11.00 līdz 19.00).

Biļetes: 7 EUR; grupām 6 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem 5 EUR.

Katra mēneša pirmajā otrdienā atlaides skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – biļetes cena tikai 3 EUR.

 

Rīga, Grēcinieku iela 24
Tel. +371 20033450
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
www.fashionmuseumriga.lv
www.facebook.com/fashionmuseumriga
www.instagram.com/modes_muzejs
www.youtube.com/channel/UCqC3Ht8dQ11PBeV41PaoCUQ

 

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu