Janerika Johansona izstāde "Gleznas Latvijai"

Janerika Johansona izstāde "Gleznas Latvijai" — Latvija 100

Vieta Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas 3, Rīga

Janerika Johansona izstāde "Gleznas Latvijai" — Latvija 100

Datums:09.11.2018 — 13.01.2019

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centra vestibilā (-1. stāvā) atklāta zviedru mākslinieka Janerika Johansona (Janeric Johansson, 1950) izstāde "Gleznas Latvijai".

J. Johansons 20. gs. 80. gadu beigās pievērsās Latvijas neatkarības atjaunošanas tēmai, radot vairākus mākslas darbus un instalācijas, kas vērsa Zviedrijas sabiedrības uzmanību par atbalsta un solidaritātes nepieciešamību starp Ziemeļu un Baltijas valstīm. Savu izpratni par to mākslinieks pauda darbu sērijā, kas veltīta Latvijai. Gan kā mākslinieks, gan kā pilsonis J. Johansons aktīvi iesaistījās baltiešu atbalstīšanā laikā, kad bija svarīgi ārvalstīs veicināt izpratni par baltiešu centieniem izrauties no brūkošās padomju impērijas.

Brīvības un pašnoteikšanās tiesību tēma bija un ir aktuāla gan pirms simt gadiem, gan šodien. Citas valsts mākslinieka vēlme demonstrēt pasaulei Latvijas politisko situāciju ir apliecinājums tam, ka brīvība un valstiskums rūp arī aiz robežām. Šodienas aktīvās sadarbības starp Baltijas un Ziemeļu valstīm pamatā bija ideja un vēlme palīdzēt, ko J. Johansons spēcīgi un simboliski noformulēja mākslas valodā. J. Johansona mākslas darbi atgādina par drosmi un atbildību, indivīda iesaisti sabiedriskos un politiskos notikumos, izmantojot mākslinieka instrumentus, lai aizsargātu cēlu mērķi.

J. Johansona izstādes Latvijā notikušas trīs reizes: 1990. gadā galerijā "Jāņa sēta" un Liepājas Kultūras namā, 2001. gadā – Kongresu namā, atzīmējot 10 gadus kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. Šoreiz mākslinieks atgriežas, līdzi vedot gan esošos, gan jaunus mākslas darbus kā veltījumu Latvijas valsts simtgadei.

Izstāde skatāma LNB no 9. novembra līdz 2019. gada 13. janvārim bibliotēkas DARBA LAIKĀ.
Ieeja bez maksas.

Izstādi atbalsta Zviedrijas vēstniecība Latvijā, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Dans Olofsons (Danir).

 

Informāciju sagatavoja:
Madara Daudze
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
Tālr.: 29557844

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu