Konference “Spīdolas valsts radīšana”

Konference “Spīdolas valsts radīšana” — Latvija 100

Vieta Majoru vidusskolā (Rīgas iela 3, Jūrmala)

Konference “Spīdolas valsts radīšana” — Latvija 100

Datums:12.09.2018

Konference “Spīdolas valsts radīšana” — Latvija 100

Laiks:12:00

2018. gada 12. septembrī plkst. 12:00 Majoru vidusskolā (Rīgas iela 3) notiks Jūrmalas Latviešu biedrības un biedrības “Aspazijas mantojums” rīkotā gadskārtējā konference “Jūrmala – Aspazijas un Raiņa pilsēta”, kas veltīta Latvijas valsts simtgadei.

Konferencē klausītāji varēs iepazīties ar jaunākajiem pētījumiem par Aspazijas, Raiņa un viņu līdzgaitnieku ideju mijiedarbību jaunās valsts radīšanā (A. Magones pētījums par Raiņa un Īvandes Kaijas ieguldījumu ceļā uz Spīdolas valsti, I. Andžānes referāts par Latvijas kā augstākās vērtības izpratni triju trimdinieku – Aspazijas, Raiņa un Zentas Mauriņas skatījumā). 

Tiks prezentēta aktuālākā informāciju par Aspazijas un Raiņa vēsturisko vietu saglabāšanu Latvijā (Ā. Vanaga – par laika un personības atdzīvināšanu Aspazijas mājā, Z. Rozenberga – par Raiņa un Aspazijas vasarnīcas izaicinājumiem, V. Gavara stāstījums par Raiņa celtās Jaundubultu vasarnīcas likteni) un Krievijā ( G. Jablovskas referāts par Raiņa trimdas vietu Slobodskā un šodienu).

Pirms simt gadiem, kad tapa Latvijas valsts, Aspazija un Rainis atradās emigrācijā Šveicē, tomēr abi dzejnieki domās un ilgās dzīvoja līdzi notikumiem Latvijā.  Rainis, gatavojoties mājupceļam, 1919. gada 10. jūlijā savā dienasgrāmatā ieraksta: ”Man jāveido sava mīļā Latvija par brīvu, politiski un ekonomiski neatkarīgu valsti, man tā jādara par pirmo pasaules nākotnes valsti, man tā jādara laimīga.” 1920. gadā Rainis un Aspazija atgriežas Latvijā, kas jau ir brīva valsts. Rīgas stacijā Aspazija, uzrunājot tautu, saka: ”Latvijai jātop par augsti attīstītu kultūrvalsti, kura ieņemtu cienīgu vietu Eiropā. Viņai ir jāsasniedz mūžība – kā senai Grieķijai!”

Pārkāpjot gadsimta slieksni, Latvijas valsts ceļš ir mūžības iezīmēts. “Valsts – tie esam mēs paši,” uzskata Aspazija, un ikvienam no mums ar saviem darbiem jāturpina celt Latvija – valsts, ko darbos un domās izloloja Rainis, tā vieta pasaulē, kuru vienīgo mīlēja un savā dzejā ieauda Aspazija.

Konferences noslēgumā visi tiek gaidīti Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros, J.Pliekšāna ielā 5/7, kur plkst. 16.00 varēs apskatīt izstādi “Rainis 1918” – Šveices laiks un Raiņa doma par valsti.

Konferenci atbalsta Jūrmalas pilsētas dome un  Majoru vidusskola.

Konferences interneta tiešraidei 12. septembrī pl.12:00 varēs sekot līdzi interneta vietnē: live.star.lv.  

                                                                  

Informāciju sagatavoja:

Ināra Andžāne, biedrība “Aspazijas mantojums”
29631960, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu