Laikmetīgās mākslas izstāde "Silta, jauka istabiņa"

Laikmetīgās mākslas izstāde "Silta, jauka istabiņa" — Latvija 100

Vieta Kultūras pils "Ziemeļblāzma" (Ziemeļblāzmas iela 36, Rīga)

Laikmetīgās mākslas izstāde "Silta, jauka istabiņa" — Latvija 100

Datums:20.10.2019 — 12.12.2019

Izstādes nosaukums aizgūts no labi zināmas tautasdziesmas, kas apdzied mātes siltumu un mīļumu. Šī ir iecienīta dziesma arī ikgadējos Mātes dienai veltītajos pasākumos pirmsskolas izglītības iestādēs. Lai arī Latvijā pēdējo simts gadu laikā priekšstati par sievietes lomu ir krasi mainījušies, tomēr uzskats, ka sieviete ir "pavarda sargātāja", arvien ir izplatīts. Dalot ģimenes pienākumus, primāri atbildība par bērnu pieskatīšanu, "māju sajūtas veidošanu" un nereti arī – ģimenes saglabāšanu – jāuzņemas sievietei. Mājas solis un ikdienas rūpes, kam sieviete ziedo daudz vairāk laika kā vīrietis, ir ar zemu sociālo prestižu, turklāt tieši mājsaimniecības un ģimenes uzturēšanai veltītais darbs, ko sievietes dara bez atlīdzības, ir viens no mehānismiem, kas veicina neoliberālās ekonomikas izaugsmi un nostiprina dzimumu nevienlīdzību.

Atgriežoties mājās no darba, sievieti tur negaida siltas vakariņas, bet gan nākamais darāmo darbu saraksts. Tradicionāli būdamas atbildīgas par to, lai citiem dāvātu siltumu un mīļumu, pašas savās mājās sievietes nereti jūtas kā iekšējā trimdā. Mājas sienas var veicināt sociālo izolāciju, kā arī kļūt par aizsegu vardarbībai un privātām krīzēm. Saskaņā ar 2018. gada ANO datiem tieši mājās sievietei ir vislielākais risks tikt nogalinātai, parasti no sava partnera vai kāda ģimenes locekļa. Vai ilgas pēc siltas, jaukas istabiņas ir utopiska vīzija? Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros izstādes radošā komanda vēlas runāt par kopīgu atbildību māju radīšanā, kur katram ģimenes loceklim būt gaidītam un justies drošībā.

Izstādē piedalās: Anda Magone, Elīna Brasliņa, Eva Vēvere, Katrīna Gaile, Mētra Saberova un Rasa Jansone.
Izstādes kuratore un teksts: Jana Kukaine.
Scenogrāfija: Gundega Evelone, Andris Landaus.
Grafiskais dizains: Vivianna Maria Stanislavska.

Izstādes ietvaros notiks divi pavadošie pasākumi:

  • 3. novembrī plkst. 14.00 paaudžu sadarbības pasākums "Vecmāmiņas receptes"
  • 1. decembrī plkst. 11.00 - radošā mākslas darbnīca bērniem.

Izstādes darba laiks: katru dienu no plkst. 10.00 līdz 19.00, ieeja izstādē un pasākumos bez maksas.

 

Izstāde ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums un arī kultūras pils "Ziemeļblāzma" 2019. gada Laikmetīgās mākslas programmas, kura ir veltīta formu un viedokļu daudzveidības atspoguļojumam laikmetīgajā mākslā, noslēdzošais pasākums.

Izstādi atbalsta: kultūras pils "Ziemeļblāzma", biedrība "LAUKKU", radošā apvienība "Ah!Oh!", sidra darītava "Abuls", kultūras pils "Ziemeļblāzma" senioru koris "Rudens dziesma".

Rada un dara: Biedrība LAUKKU

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu