Latgales diena

Latgales diena — Latvija 100

Vieta Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas 3, Rīga

Latgales diena — Latvija 100

Datums:27.04.2019

Latgales diena — Latvija 100

Laiks:12:00 — 20:00

Sestdien, 27. aprīlī, no plkst. 12.00 līdz 20.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ar plašu aktivitāšu programmu norisināsies Latgales diena. Tā veltīta kultūrvēsturiski bagātajam Latvijas austrumu novadam un tā daudzveidības iepazīšanai, kā arī Latgales kongresa* (1917) gadadienai.

Astoņos bibliotēkas stāvos apmeklētājiem būs iespēja iepazīt Latgales kultūras unikalitāti, tās izpausmes literatūrā, mūzikā, kino, amatniecībā un tautas tradīcijās. Ieeja bez maksas.

Latgales dienas programmu ievadīs muzikāli priekšnesumi – no plkst. 12.00 līdz 16.00 LNB 6. un 7. stāvā uzstāsies un bibliotēku pieskandinās bērnu rokgrupa "Žvūrgzdyni" un vokālā grupa "Skonai". Tikmēr maziem un lieliem apmeklētājiem būs iespēja skatīties animācijas filmu "Vinnejs Pūks Viļānūs", bet grāmatu draugi varēs piedalīties "Kačeiša patmalis" un "Mozais priņcs" interaktīvā lasīšanā, kā arī Ontona Slišāna bērnu dzejas grāmatas "Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ" prezentācijā un Inetas Atpiles-Juganes grāmata "Lobuo i nalobuo" atvēršanā.

Viens no Latgales dienas vadmotīviem ir mūsdienu Latgales spilgtākās dzejnieces un rakstnieces Annas Rancānes (1959) gaidāmās jubilejas godināšana. Sveicot dzejnieci, 5. stāvā plkst. 13.30, klātesot autorei, notiks dzejas grāmatas "Prīca i klusiešona" prezentācija. Turpretī stāvu zemāk plkst. 14.00 prezentēs vienu no pagājušā gada spilgtākajiem novada vēstures izdevumiem "Maltas pagasts pētījumos un atmiņās" (autori: Skaidrīte Svikša, Silvija Pīgožne, Agris Dzenis).

Plkst. 15.00 īpašā Latgaliešu (Latgales) karoga stendā (4. stāvā) uz diskusiju aicinās Anna Rancāne un karoga idejas autors Māris Rumaks. Šeit plkst. 14.00 notiks arī tikšanās ar mūziķi, filmu ideju autoru, producentu Arni Slobožaņinu un būs skatāmi dokumentālo filmu "Latgolys kongress" un "Latgalīši Pīterpilī" seansi.

Plkst. 15.30 2. stāvā, skanot Latgales koru balsīm, tiks prezentēta Annas Rancānes grāmata "Aiz ezera balti bērzi…" par izcilo Dziesmu un deju svētku goda virsdiriģenti Terēzi Broku (1925–2018).

Savukārt M stāvā plkst. 16.30 varēs apskatīt un līdzdzīvot Anneles Slišānes darbam "100 deči Latvijai", ko papildinās unikāla 100 autores austo deču izstāde, pārsteidzot ar izvēlēto aušanas materiālu izvēli.

Tuvojoties Latgales dienas noslēgumam, plkst. 17.30 1. stāva ātrijā par humora klātbūtni gādās komiķis Jānis Skutelis. Savukārt pasākuma izskaņā – plkst. 18.00 grupas "Sovvaļnīks" uzstāšanās, piedāvājot ieklausīties A. Rancānes dzejas skanējumā metāla un roka mūzikas noskaņās.

Visas dienas garumā interesenti varēs iesaistīties izglītojošo datorspēļu par Latgali izspēlē, piedalīties dančos un rotaļās kopā ar "Upītes" folkloras kopas jauniešiem, kā arī baudīt Latgales labumu tirdziņa piedāvājumu.

Latgales dienas laikā LNB ātrijā būs apskatāmi lielizmēra (26 m garumā) Latvijas un neoficiālais Latgaliešu (Latgales) karogi.

Pasākumu vadīs aktieris Kristaps Rasims kopā ar grupas "Žvūrgzdyni" dalībniekiem. Pasākuma režisors Viesturs Kairišs, projekta vadītājs mūziķis Guntis Rasims, izstāžu kuratore māksliniece Ieva Jurjāne.

Latgales dienu LNB ievadīs saistīti notikumi 24. un 26. aprīlī:

  • 24. aprīlī gaidāms svinīgs pasākums Saeimā, piedaloties Latgales plānošanas reģiona novadu vadītājiem, vadībai, Saeimas deputātiem un Ministru kabineta pārstāvjiem (Jēkaba ielā 11, Sarkanā zāle, plkst. 13.00–14.30);
  • 26. aprīlī plkst. 10.00–15.30 seminārs "Latgaliešu rakstu valoda izglītībā un pētniecībā. Citu reģionālo un mazāk lietoto valodu piemēri" (Jēkaba ielā 6/8, Baltiešu zāle). 

* Pirmais Latgales kongress notika 1917. gada 26. un 27. aprīlī (pēc jaunā stila 9.un 10. maijā) Rēzeknē. Tā bija pirmā demokrātiski ievēlētā Latgales latviešu pārstāvju sanāksme, kurā tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgalei jāapvienojas ar pārējiem topošās Latvijas valsts novadiem vienā zemē. Šis lēmums bija nozīmīgs sākumpunkts vēlākajai neatkarīgas Latvijas Republikas dibināšanai.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu