Lietuvā ceļojošā izstāde "TIKS AIZLIEGTS. Baltijas grāmata 1918-1940"

Lietuvā ceļojošā izstāde "TIKS AIZLIEGTS. Baltijas grāmata 1918-1940" — Latvija 100

Vieta Lietuvas Nacionālajā bibliotēkā

Lietuvā ceļojošā izstāde "TIKS AIZLIEGTS. Baltijas grāmata 1918-1940" — Latvija 100

Datums:09.03.2018 — 14.05.2018

Lietuvas Nacionālajā bibliotēkā skatāma ceļojošā izstāde "TIKS AIZLIEGTS. Baltijas grāmata 1918-1940" (TO BE BANNED. Baltic Books 1918-1940). Tā piedāvā pirmreizēju un daudzpusīgu ieskatu Baltijas valstu grāmatniecības procesos laika posmā starp diviem pasaules kariem. Izstāde Lietuvā būs apskatāma līdz 14. maijam.

Jūlijā tā ceļos uz Igauniju, savukārt novembrī – sasniegs Rīgu. Ieeja bez maksas.

Laikposms no 1918. līdz 1940. gadam – šo mēdz dēvēt par zelta laikmetu Baltijas grāmatniecībā. Pirmo reizi valstiskums bija nodrošinājis netraucētas attīstības iespēju. Pirmo reizi bija pieejama pilna cikla izglītība nacionālajās valodās: sevišķi spilgti uzplauka mācību grāmatu žanrs. Pirmo reizi nozaru pētnieki bija ieguvuši iespēju publicēties augstskolu un zinātnisko institūtu apgādos: attīstījās zinātniskā literatūra. Pirmo reizi lasīšana ļāva gūt gan zināšanas, gan pilnvērtīgu izklaidi kā laukos, tā pilsētā. Lasīja un savu inteliģenci vairoja visi sociālie slāņi. Pirmo reizi autoriem pavērās iespēja daudzveidīgai un brīvai jaunradei. Pirmo reizi valsts iesaistījās grāmatu popularizēšanā un atbalstā grāmatniecībai. Gan tirāžas, gan grāmatu māksla sasniedza līdz šim nebijušas virsotnes. Drīz tas tika aizliegts, cenzēts, svītrots, aizkrāsots. Ievietots specfondos. Slēpts.

Izstāde sniedz līdz šim nebijušu iespēju iepazīties ar trīs Baltijas valstu 20.–30. gadu izdevumu repertuāru (oriģinālliteratūra un tulkojumi, zinātniskie, populārzinātniskie, uzziņu un nozaru izdevumi, publikācijas etnisko minoritāšu kopienām, mācību literatūra un bērnu grāmatas), akcentējot šī perioda izdevumu novitāti, saikni ar nacionālās grāmatniecības tradīcijām un pasaules grāmatniecības aktuālajām tendencēm.

Izstādi rīko Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nacionālās bibliotēkas sadarbībā ar Viļņas Universitāti un Tallinas Universitāti.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izstāde būs apskatāma no 2018. gada 1. novembra līdz 2019. gada 24. martam.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu