Marīe Šēvoldas personālizstāde „Sajust tēva miegu”

Marīe Šēvoldas personālizstāde „Sajust tēva miegu” — Latvija 100

Vieta Liepājas muzejs (Kūrmājas prospekts 16-18, Liepāja)

Marīe Šēvoldas personālizstāde „Sajust tēva miegu” — Latvija 100

Datums:10.11.2018 — 02.12.2018

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018 ietvaros Liepājas muzejā būs apskatāma Marīe Šēvoldas personālizstāde „Sajust tēva miegu”.

Izstādē “Sajust tēva miegu” Mariē Šēvolda tiecas izveidot telpu refleksijai par traumām, atmiņām un sapņiem, kuri reizēm turpinās vairākās paaudzēs.

Mēs dzīvojam laikā, kurā katru dienu saskaramies ar būtiskiem jautājumiem par to, kā uzņemt cilvēkus, kuri meklē patvērumu Eiropā. Šēvolda vēlas, lai šī izstāde veicinātu izpratni un atgādinātu, ka nebūt ne tik sen mūsu pašu vecvecākiem nācās bēgt no vajāšanām un saskarties ar risku nokļūt koncentrācijas nometnēs. Izstāde iecerēta kā telpa, kurā iespējams sarunāties par pieredzēm, kuras cilvēki viņas vectēva dzīves laikā izvēlējās apspiest, bet kuras nakts miegā tik un tā uznira.

Pēc franču filozofa Gastona Bašelāra domām, mājas ir ne tikai dzīves, bet arī sapņu telpa – sapņu, kuros nepārtraukti iezogas pagātnes atmiņas un sapņi. Tas nozīmē, ka mēs dzīvojam daudzos laikos vienlaicīgi un pieredzētais iekrāso mūsu fantāzijas. Mājas – nelielā, intīmā telpa, kura ietver tik daudzas no dzīves svarīgākajām pieredzēm, – izstādē “Sajust tēva miegu” ir pamats Šēvoldas pētījumam par tādiem jēdzieniem kā laiks, atmiņa, miegs un pārmaiņas. Vai iespējams, ka mūsu priekšgājēju kara laika pieredzes joprojām ietekmē mūsu un mūsu bērnu dzīvi un sapņus?

Šēvoldas izstāde ietver fotoinstalāciju, kura sastāv no vairākiem caurspīdīgu fotogrāfiju slāņiem uz gaismas kastēm. Šīs fotogrāfijas uzņemtas 1945. un 2016. gadā mājā un tās apkārtnē, kurā viņas tēvatēvs dzīvoja pēc atgriešanās no Otrā pasaules kara. Vēlāk tā kļuva par Šēvoldas tēva māju, un šobrīd ir mākslinieces pašas un viņas nelielās ģimenes mājvieta. Instalācija ietver arī trīs videogleznas, kas uzņemtas Aušvicā-Birkenavā līdzīgā veidā, kā viņa fotografējusi pati savu māju, t.i., uz to raugoties no sava vectēva personīgās vēstures skatpunkta. Tas attēliem piešķir ikdienišķu noskaņu, lai arī vienlaikus uz āru laužas drūmāks zemteksts. Šī ir izstāde, kura apskata fragmentāro, efemēro dabu, kāda raksturīga atmiņām un tam, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē, – lietas, kuras palīdz mums veidot to, kas mēs esam, un lietas, kuras mums šķiet pašu pieredzētas.

No 5. aprīļa Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Rīgā, Liepājā, Cēsīs,  Daugavpilī un Tartu (Igaunija) norisināsies starptautisks laikmetīgas mākslas notikums “Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2018”, piedāvājot apmeklētājiem plašu izstāžu, performanču, simpozija, diskusiju un meistarklašu programmu.

Šogad biennāle pievēršas pašizpratnes jautājumiem – kas mēs esam un kas izvēlamies būt laikā, kad sociālā, politiskā un kultūras dinamika piedāvā arvien jaunas pārtapšanas iespējas. Izvēlētais biennāles nosaukums "I Like Your Face", izmantojot sejas metaforu, izceļ komplicētos identitāšu un nozīmju veidošanas procesus. 

Paldies izstādes atbalstītājiem un sadarbības partneriem: Valsts kultūrkapitāla fondam, Liepājas pilsētas pašvaldībai, Lux Express, Hibnerstudio, Rixwell Hotel Konventa Sētai, DSV - Global Transport and Logistics, AS “Antalis”, medijiem arterritory.com, lsm.lv, Latvijas Radio 1, Radio NABA, laikrakstam “IR”, interneta žurnāliem “Punctum”, “Satori”.

Kuratore: Inga Brūvere (LV)

Attēls: Marīe Šēvolda. “Sajust tēva miegu”, 2016

www.rpbiennial.com

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu