Saruna par Vizmu Belševicu un filmu “Bille” Andreja Upīša muzejā

Saruna par Vizmu Belševicu un filmu “Bille” Andreja Upīša muzejā — Latvija 100

Vieta Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā (Brīvības ielā 38-4)

Saruna par Vizmu Belševicu un filmu “Bille” Andreja Upīša muzejā — Latvija 100

Datums:29.03.2018

Saruna par Vizmu Belševicu un filmu “Bille” Andreja Upīša muzejā — Latvija 100

Laiks:18:00 — 19:30

Ceturtdien, 29. martā, plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā (Brīvības ielā 38-4) notiks saruna par izcilo dzejnieci un rakstnieci Vizmu Belševicu un jauno latviešu spēlfilmu “Bille”, kas ir tapusi pēc Belševicas slavenās triloģijas pirmās daļas motīviem. Sarunā piedalīsies filmas režisore Ināra Kolmane un Vizmas Belševicas dēls – dzejnieks Jānis Elsbergs; sarunu vadīs Mg. philol. Arturs Skutelis.

Vizma Belševica (1931–2005) ir viena no spilgtākajām balsīm 20. gadsimta otrās puses latviešu literatūrā. Viņas 1969. gadā izdotais dzejoļu krājums “Gadu gredzeni” kļūst par svarīgu notikumu latviešu kultūras dzīvē, un pēc tā izdošanas pret Belševicu asi vēršas kritika – padomju varai nav pieņemami vairāki krājuma dzejoļi, kas veltīti vēstures tematikai, it sevišķi noslēguma darbs “Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām”, kurā aiz sižetiskā apraksta par krustnešu iebrukumu varēja saskatīt līdzības ar padomju okupāciju. Krājums “Gadu gredzeni” ir iekļauts Latvijas Kultūras kanonā. Pēc valsts neatkarības atjaunošanas tiek publicēta triloģija “Bille” (1992–1999), par kuru rakstniece saņem Kārļa Goppera fonda balvu (1993) un Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu (1997). Vairāki Belševicas darbi ir tulkoti svešvalodās. 1994. gadā rakstniece apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, 2002. gadā saņem Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu literatūrā. Vairākas reizes Belševicu izvirza Nobela prēmijai literatūrā.

Šī gada 20. aprīlī Latvijas kinoteātros sāks izrādīt režisores Ināras Kolmanes pilnmetrāžas spēlfilmu, vienu no Latvijas valsts simtgades filmām – “Bille”.

Tā bez izskaistinājumiem vēsta par cilvēkbērna dzīvi un izaicinājumiem 20. gadsimta 30. gadu Latvijā – nesaņemtā mīlestība ģimenē, grūtības iederēties apkārtējā sabiedrībā, apziņa, ka esi savādāka, nespēj atņemt Billei sapņus, viņa nelokās un nelūst, bet atrod pati savu ceļu. Filmas “Bille” radošās grupas pamatsastāvu veido scenārija autori Arvis Kolmanis un Evita Sniedze, režisore Ināra Kolmane, operators Jurģis Kmins, māksliniece Ieva Romanova. Vairāk par filmu var uzzināt šeit: facebook.com/BilleTheFilm.

29. marta pasākumā interesentiem būs unikāla iespēja skatīt kadrus no drīzumā sagaidāmās spēlfilmas, kā arī piedalīties sarunā ar filmas režisori Ināru Kolmani un Vizmas Belševicas dēlu – dzejnieku Jāni Elsbergu.

Ieejas maksa: 2.00 €.

Avots: memorialiemuzeji.lv

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu