Tērvetes Trubadūri: Dziedam visi vienu dziesmu

Tērvetes Trubadūri: Dziedam visi vienu dziesmu — Latvija 100

Vieta Kanāda

Tērvetes Trubadūri: Dziedam visi vienu dziesmu — Latvija 100

Datums:07.05.2018 — 01.01.2020

Tērvetes Trubadūri ir latviešu mūzikas ansamblis Kanādā, kuras velte Latvijas valsts simtgadei ir disks DZIEDAM VISI VIENU DZIESMU. Ierakstā skan dažāda rakstura un dažādu laikmetu latviešu dziesmas, kas apliecina mūsu piederību Latvijai.

Šis ieraksts ir Tērvetes trubadūru velte Latvijai valsts simtgadē. Ievadā dzirdamā jūra un miglas taure piesauc mūsu vecāku dzimtās jūras krastus. Raibā rindā atradīsit virkni mums mīļu un nozīmīgu dziesmu, no Hupeļa sen pierakstītās līgotnes (kuru ik gadus izdziedam Tērvetes Jāņos) līdz Otavas dzejnieka Jura Mazuša jaunradītām dziesmām. Pa vidu dzirdama leģionāru iecienīta dziesma, citas trimdā dziedātas dziesmas, un arī tādas, kas pie mums atnākušas no folkloras kustības pēdējos gados. Izpildījumi atspoguļo mūsu pārdzīvojumus, pieredzes, kultūru un mūzikālās ietekmes. Te izpaužas latviešu kordziedāšanas tradīcijas, folkloras kustība, ziņģes, džezs, kantrī, Ziemeļamerikas folks, klasiskā mūzika, rokenrols un pat metāls.

Šo ierakstu izveidojuši trimdā dzimuši latviešu bēgļu bērni no dziesmām, kas mantotas no vecākās paaudzes, gan no tādām, kas tapušas trimdā, gan tādām, kas pēdējos gados atnākušas kasetēs un diskos no Latvijas, vai noklausītas interneta lapās. Tās atspoguļo viena trimdas novada tradīcijas un reizē arī trimdā dzimušas paaudzes pasaules redzējumu, dzīvojot vienlaicīgi vairākās kultūrās plašās pasaules lielo notikumu ķīļūdeņos.

Pašā vidū visam latviešu valoda, jo bez tās tautas dziesmai piekļūt neiespējami un tomēr valodai un dziesmai līdz ceļo daudzi un dāžādi pavedieni, kas izriet gan no mūsu mantojuma un mūzikālās gaumes, gan no vides. Esam skolojušies dažādos mūzikalos stilos un profesijās, guvuši katrs savu daudzplākšņaino patību un tomēr mūsu dažādību vieno milzīga labsajūta kopā esot, dziedot latviski. Tā ir vērtība, kuru gribam netikai saglabāt, bet noturēt dzīvu un dot tālāk saviem bērniem.

Tērvetes trubadūri izveidojās uz vietas Kanādas Tērvetē, lauku īpašumā, kur latvieši pulcējušies kopš 1957. gadā, Labrenča kalnos Sarkanās upes (Riviere Rouge) krastā starp Montrealu un Otavu. Te esam ik gadus līgojuši, nometnē gājuši, godus svinējuši, tuvus cilvēkus uz tuvākiem kapiem pavadījuši. Gadu gaitā piedzīvoti daudzi skaisti dziesmoti vakari Lielās mājas virtuvē, pagrabā vai laukā pie ugunskura vienkārši kopā ar draugiem.Trubadūriem viss sākās Jāņos. Sākumā sadziedājāmies un saspēlējāmies uz ceļa, līgojot no mājas uz māju, tad uzstāšanos citur un divas reizes Kanādas latviešu dziesmu svētkos Hamiltonā. Nedibinājāmies, vienkārši vienmēr bijām.

Visi trubadūri dzimuši trimdā (atskaitot vienu, kurš ieprecējies), auguši ģimenēs, kur ikdienā vecāki ar saviem bērniem runājuši latviski, sūtījuši latviešu skolā un nometnē, veidojuši sabiedriskas organizācijas un nemitīgi audzinājuši lepnumu par savu kultūrvēsturisko mantojumu, bēdas par Padomju okupācijai zaudēto zemi un sajūtu, ka latvietība ir vērtīga dāvana.

Rada un dara: Tērvetes Trubadūri

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu