Ar pasaules pirmatskaņojumu un kaujas rekonstrukciju svinēsim varonību Jelgavā

21.11.2019.

Pirms simts gadiem Jelgavā, pašaizliedzīgi un varonīgi uzveicot Bermonta karaspēku, tika nosargāts mūsu tautas sapnis par brīvu Latviju. Atzīmējot vēsturiskos notikumus, sestdien, 23. novembrī, notiks Jelgavas atbrīvošanas kaujas rekonstrukcija pie Jelgavas pils un pasaules pirmatskaņojums Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālajai poēmai "Kā ābeļdārzs ir brīvība".

Pirmo reizi Jelgavā kaujas rekonstrukcija

Foto: Kaspars Teilāns, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs

Atgriežoties pie mūsu valsts veidošanās pamatiem, 23. novembrī plkst.13.30 Jelgavas pils priekšā vērosim unikālu kaujas rekonstrukcijas uzvedumu "Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100".

Aicinot ielūkoties, kā pirms simts gadiem Jelgavā tika uzveikts varenais Bermonta karaspēks, režisors Normundu Pucis kopā ar vēsturnieku Jāni Šiliņu radījuši unikālu, emocionāli dinamisku un reālos notikumos balstītu uzvedumu. Kauju atainošanā tiks izmantoti autentiski Neatkarības kara ieroči - šautenes, ložmetēji, lielgabali un vācu bruņumašīna. Imitējot reālas kaujas šāvienus un sprādzienus, uzveduma laikā tiks lietota salūta munīcija un pirotehnika, ko papildinās Jāņa Brunovska radītie skaņu efekti un muzikālais pavadījums.

Kaujas rekonstrukcijas uzdevums radīts sadarbībā ar biedrību "Latviešu karavīrs" un Rīgas aktieru studiju. Kārļa Ulmaņa lomā Alvis Kātiņš, Lielinieka lomā Toms Liepājnieks.

Papildinot pasākumu programmu, jau no plkst. 12.00 ikviens interesents, īpaši ģimenes ar bērniem, aicinātas doties uz Jelgavas pils parku, kur varēs aplūkot gan vēsturisko gan mūsdienu kaujas tehniku un ekipējumu.

Savukārt, kopā ar grupām "Baltie lāči" un "Urbix" vienosimies karavīru dziesmās.

M. Zālītes un J. Lūsēna muzikālas poēmas "Kā ābeļdārzs ir brīvība" pirmatskaņojums

Foto no muzikālās poēmas "Kā ābeļdārzs ir brīvība" mēģinājuma

Ar notikumiem piesātinātā diena noslēgsies Jelgavas kultūras namā, kur pēc divu gadu kopdarba 23. novembrī pulksten 12.00 un 16.00 pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos M. Zālītes un J. Lūsēna jaundarbs - muzikāla poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība", aicinot ielūkoties vēstures lapās un vēlreiz izdzīvot mūsu tautas kopīgo ticību brīvai Latviju.

Tautas sapņus izstāstīs un izdziedās Dailes teātra aktieri: Jelgavā dzimušais un augušais Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule - Skrastiņa, operdziedātāja, mecosoprāns Kristīne Zadovska, solisti - Zigfrīds Muktupāvels, Daumants Kalniņš un Andris Ērglis.

Uzveduma skanējumu papildinās arī Jelgavnieki: panākumiem bagātais meiteņu koris "Spīgo" (mākslinieciskā vadītājā Līga Celma - Kursiete) un jauktais koris "Balti" (mākslinieciskā vadītāja Maija Branka) - vīru koris "Frachori"(mākslinieciskais vadītājs Ingus Leilands). Diriģents - Valdis Butāns.

Brīvības stāstus muzikālās skaņās iedzīvinās Latvijas labākie mūziķi - komponists Jānis Lūsēns, kā arī Harijs Gūtmanis, Evija Mundeciema, Marita Karpa, Latvīte Cirse, Jānis Ozoliņš un Jānis Lūsēns juniors

Režisors un scenogrāfs - 2018. gada "Spēlmaņu nakts" balvas laureāts Reinis Suhanovs.

Biļetes uz poēmas pirmizrādi ir izpārdotas, taču skatītājiem atvērts arī ģenerālmēģinājums 22. novembrī plkst. 19.00. Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv.

23. novembrī translācijas no Jelgavas skaties Latvijas Televīzijā.  Plkst. 15.00 kaujas rekonstrukcijas uzveduma ieraksts, plkst. 16.00 tiešraidē pieslēgsimies muzikālas poēmas "Kā ābeļdārzs ir brīvība" pirmizrādei Jelgavas kultūras namā.

Foto ieskats mēģinājumā: www.lv100.lv

Uzzini vairāk: www.jelgava.lvwww.kultura.jelgava.lv

Rada un dara: Kultūras ministrija, Jelgavas pilsēta un pašvaldības iestāde "Kultūra", atbalsta Latvijas Televīzija.

Muzikālā poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība" un kaujas rekonstrukcijas uzvedums "Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100" ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums un papildina plašu Bermontiādes simtgadei veltītu notikumu programmu Jelgavā.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu