M. Zālītes un J. Lūsēna muzikālās poēmas "Kā ābeļdārzs ir brīvība" pasaules pirmatskaņojums

17.10.2019.

Noslēdzot Latvijas valsts simtgades varonības un valsts veidošanas gadu, 23. novembrī pasaules pirmizrādi piedzīvos Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālā poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība". Uzveduma pirmatskaņojumam izraudzīta zīmīga vieta – Jelgava, kur pirms simts gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas sapnis par brīvu Latviju. Lomās – Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Kristīne Zadovska, Daumants Kalniņš, Zigfrīds Muktupāvels un Andris Ērglis. Režisors un scenogrāfs – Reinis Suhanovs.

Pēc divu gadu radoša autoru kopdarba muzikālā poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība" aicinās ielūkoties vēstures lapās un vēlreiz izdzīvot mūsu tautas kopīgo ticību brīvai Latvijai.

Darba mūzikas autors J. Lūsēns sadarbību ar M. Zālīti vienmēr vērtē kā jaunu izaicinājumu: "Tās dvēseles stīgas, kas vibrē Māras dzejā un pasaules notikumu redzējumā, iekustina arī manu radošo garu, katrreiz iedzīvinot arvien jaunas skaņas, motīvus un krāsas. Īpaši tuva, šķiet, mums abiem ir latviskā piederības sajūta. Gan vēsturi vētījot, gan sapņus par Latviju izrakstot. Tā tas ir bijis izrādēs "Sfinksa", "Indriķa hronika", "Kaupēn, mans mīļais", "Meierovics" un "Mistērija par sapni un mīlestību". Mūsu kopdarbi ir izspēlēti simtiem reižu un skaņdarbi dzīvo un tiek dziedāti vēl šodien. Ticu, ka mūsu jaunais darbs "Kā ābeļdārzs ir brīvība" ir skaists, emocionāli dziļš un pacilājošs turpinājums līdz šim jau kopā radītajam."

Skatītāji jaundarbu aicināti novērtēt 23. novembrī pulksten 12.00 un 16.00 Jelgavas kultūras namā. Biļetes "Biļešu paradīze" kasēs un www.bilesuparadize.lv. Cena 5 – 10 eiro.

Jau šobrīd piedāvājam unikālu iespēju noklausīties muzikālās poēmas "Kā ābeļdārzs ir brīvība" pirmā skaņdarba "Manas Zemgales zelts" ierakstu.

Ierakstā piedalās: balss, solo - Ilze Ķuzule-Skrastiņa, kokle - Latvīte Cirse, kori - meiteņu koris "Spīgo" (mākslinieciskā vadītāja Līga Celma–Kursiete), vīru koris "Frachori" (diriģents Ingus Leilands). Ieraksta producents - Jānis Lūsēns juniors.

23. novembra pirmizrādē tautas sapņus izstāstīs un izdziedās Dailes teātra aktieri Jelgavā dzimušais un augušais Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule–Skrastiņa, operdziedātāja, mecosoprāns Kristīne Zadovska, solisti – Zigfrīds Muktupāvels, Daumants Kalniņš un Andris Ērglis. Uzveduma skanējumu papildinās arī jelgavnieki – panākumiem bagātais meiteņu koris "Spīgo" (mākslinieciskā vadītāja Līga Celma–Kursiete), jauktais koris "Balti" (mākslinieciskā vadītāja Maija Branka) un vīru koris "Frachori" (diriģents Ingus Leilands). Diriģents - Valdis Butāns.

Brīvības stāstus muzikālās skaņās iedzīvinās Latvijas labākie mūziķi – darba komponists Jānis Lūsēns, kā arī Harijs Gūtmanis, Evija Mundeciema, Marita Karpa, Latvīte Cirse, Jānis Ozoliņš un Jānis Lūsēns juniors. Režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs.

Uzzini vairāk: www.jelgava.lvwww.kultura.jelgava.lv un www.lv100.lv.

Rada un dara: Kultūras ministrija, Jelgavas pilsēta un pašvaldības iestāde “Kultūra” sadarbībā ar Mūzikas namu "Daile", atbalsta "Latvijas Televīzija". Muzikālā poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība" ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums un papildina plašu Bermontiādes simtgadei veltītu notikumu programmu Jelgavā.

Ierodoties uz pasākumu apmeklētāji piekrīt, ka var tikt filmēts un/vai fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu