Bermontiādei 100

Bermontiādei 100 — Latvija 100

Vieta Rīga, Jelgava un citviet Latvijā

Bermontiādei 100 — Latvija 100

Datums:01.10.2019 — 23.11.2019

Bermontiādei Latvijas vēsturē ir ne vien militāra, bet arī Latvijas cilvēku varonību apliecinoša nozīme. Tā bija viena no asiņainākajām Latvijas Neatkarības kara (1918–1920) lappusēm un vienlaikus jaunizveidotās Latvijas valsts iedzīvotāju valstsgribas apliecinājums.

Bermontiāde norisinājās no 1919. gada 8. oktobra līdz 28. novembrim. Tā sākās ar bermontiešu (Bermonta armija, saukta arī par Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju) uzbrukumu Rīgai un noslēdzās novembra beigās, kad Bermonta armija tika sakauta un padzīta no Latvijas. Pāvela Bermonta vadītie spēki bija labāk apgādāti un skaitliski lielāki, taču nesen dibinātās Latvijas armijas karavīri atbildēja ar cīņas sparu un patriotismu.

Izšķirošais pavērsiens notika 1919. gada 10. un 11. novembrī, kad Latvijas valsts armija no bermontiešiem atbrīvoja Pārdaugavu, un Bermonta armijas karavīri atkāpās uz Jelgavu, kuras atbrīvošana 21. novembrī faktiski kļuva par Bermontiādes beigām.

Smagas kaujas līdz Latvijas teritorijas pilnīgai atbrīvošanai vēl bija jāizcīna, taču Bermontiāde bija viens no būtiskākajiem pagrieziena punktiem Latvijas Neatkarības karā.

Bermontiādes simtgade

2019. gada oktobrī un novembrī Rīgā, Jelgavā un citviet Latvijā tiks atzīmēta Bermontiādes simtgade, noslēdzot Latvijas valsts simtgades programmas varonības un valsts veidošanas gadu.

// Visas aktualitātes

// Lāčplēša dienai veltītie pasākumi Rīgā

 

24.10.2019. - 01.03.2020. | Izstāde “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena”

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (Brīvības bulvāris 32, Rīga) 

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedāvā Lāčplēša Kara ordeņa simtgadei veltītu izstādi, kas vēsta par ordeņa izveidi, sākot no statūtu sastādīšanas un metu izstrādes un beidzot ar izgatavošanu. Izstādē apkopotas liecības par ordeņa pasniegšanas organizēšanu un mainīgajām Lāčplēša dienas svinību tradīcijām. 

08.11. | Filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrāde

Visā Latvijā

Pirmizrādi piedzīvos filma "Dvēseļu putenis". Pirmo reizi Latvijas filmu pirmizrāžu vēsturē galvenā pirmizrādes norises vieta Rīgā – kinoteātris "Kino Citadele" – tiks pilnībā atvēlēta jaunajai filmai: 14 zālēs visu vakaru tiks demonstrēta tikai vērienīgā kara drāma, uzņemot 3000 skatītāju. Vienlaikus ar pirmizrādi Rīgā filmu plaši sāks rādīt arī Latvijas kinoteātros. 

Seansi un biļetes

23.11. | Kaujas rekonstrukcija "Bermontiādes pēdējā kauja"

14.00 | Jelgavas pils parks

Atzīmējot Jelgavas atbrīvošanas simto gadadienu, pirmo reizi Jelgavā tiks organizēts vērienīgs kaujas rekonstrukcijas uzvedums "Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100"!

Ieeja brīva.

23.11. | Muzikāla poēma „Kā ābeļdārzs ir brīvība”

12.00 un 16.00 | Jelgavas kultūras nams (K. Barona iela 6, Jelgava)

Pirmizrādi piedzīvos Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālā poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība". Uzveduma pirmatskaņojumam izraudzīta zīmīga vieta – Jelgava, kur pirms simts gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas sapnis par brīvu Latviju.

Biļetes

 

* Programma tiek papildināta. 

 

Publicitātes attēls: 1. Rīgas kājnieku pulka 3. bataljona 11. rotas karavīri ierakumos Titurgas apkārtnē Bermonta armijas uzbrukuma dienās. 1919. gada oktobra sākums. Fotogrāfs Andrejs Liepiņš. LNVM krājums.

Rada un dara: Dažādi rīkotāji

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu