Izstāde “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena”

Izstāde “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena” — Latvija 100

Vieta Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Brīvības bulvāris 32, Rīga

Izstāde “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena” — Latvija 100

Datums:24.10.2019 — 01.03.2020

Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros 2019. gads pasludināts par varonības gadu. Latvijas armijas uzvara bermontiādē 1919. gada 11. novembrī ne vien kļuva par pagrieziena punktu Latvijas Neatkarības karā, bet arī simboliski iezīmēja pirmā militārā apbalvojuma – Lāčplēša Kara ordeņa – dibināšanas dienu.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedāvā Lāčplēša Kara ordeņa simtgadei veltītu izstādi, kas vēsta par ordeņa izveidi, sākot no statūtu sastādīšanas un metu izstrādes un beidzot ar izgatavošanu. Izstādē apkopotas liecības par ordeņa pasniegšanas organizēšanu un mainīgajām Lāčplēša dienas svinību tradīcijām.

No 1920. līdz 1928. gadam ar Lāčplēša Kara ordeni kopumā tika apbalvots vairāk nekā 2000 personu, tādēļ viens no izstādes centrālajiem jautājumiem ir – kas bija šī ordeņa kavalieri? Izstādē varēs tuvāk iepazīties ar 11 kavalieru dzīvesstāstiem. Viņu vidū: zinātnieks, kultūras un sabiedriskais darbinieks Valdemārs Ģinters, vācbaltietis un Francijas armijas leitnants Konrads Dekerts, viena no trim Lāčplēša Kara ordeņa kavalierēm sievietēm, studente un Latvijas Sieviešu palīdzības korpusa darbiniece Elza Žiglēvica, 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku pulka strēlnieks Kārlis Kevešāns un padomju varas represiju upuris Ernests Lācis, kā arī citi. Katrs dzīvesstāsts ir spilgts piemērs apbalvoto personu dažādībai un vienlaikus ilustrē visas Latvijas vēstures sarežģīto ritējumu.

Izstādes apmeklētājiem būs iespējams apskatīt līdz šim neeksponētus priekšmetus, kas glabājas dažādās Latvijas kultūras vērtību krātuvēs un privātpersonu īpašumā. 

Izstādes atklāšana 24. oktobrī.

Izstāde atvērta: Otrdien - svētdien 10.00–17.00.

www.lnvm.lv, #11varoņstāsti

facebook.com/LNVMuzejs
instagram.com/LNVMuzejs
twitter.com/LNVMuzejs

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu