Baltijas valstis svin simtgadi Francijas festivālā "Les Boréales"

15.11.2018.

No 15. līdz 25. novembrim Baltijas valstis ar plašu kultūras programmu atzīmēs simtgadi Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mākslas un literatūras festivālā Les Boréales Francijā. Festivāls ar īpašu programmu 18. novembrī atzīmēs Latvijas dienu.

Festivālam, kas jau 27. reizi norisinās Normandijas reģionā Francijas ziemeļos, Baltijas valstis kā īpašie viesi sarūpējušas rudenīgi krāšņu un raženu jubilejas piedāvājumu ar izstādēm, koncertiem, filmām, lasījumiem un dialogiem, kā arī gastronomiskām un sportiskām aktivitātēm.

Ārzemēs Latviju šogad pārstāvēs vairāki literāti, tostarp Elīna Brasliņa ar ilustrācijām Luīzes Pastores mākslas detektīvam Pazudušais pērtiķis. Mākslinieces rokraksts Latvijā ticis novērtēts vairākkārt un jau kļuvis labi atpazīstams ar tam piemītošo niansētību un spožo humora izjūtu.

Normandijā viesosies arī rakstnieks un tulkotājs Jānis Joņevs, kurš īpašu lasītāju un kritiķu uzmanību ieguva ar savu pirmo romānu Jelgava ‘94, kas pirms diviem gadiem tulkots arī franču valodā (Metal) un par kuru 2014. gadā autors saņēmis prestižo Eiropas Savienības Literatūras balvu.

Bērnu literatūras skatlogā – arī viena no izcilākajām igauņu bērnu rakstniecēm un ilustratorēm Pireta Rauda un viens no viņas jaunākajiem garadarbiem Visi mani radinieki (Une dr?le de famille). Savukārt pieaugušo lasītāju plauktā šogad sastopami igauņu rakstnieki Indreks Kofs (Indrek Koff) un Tīts Aleksejevs (Tiit Aleksejev), kā arī ukraiņu izcelsmes filozofs un rakstnieks no Lietuvas Jaroslavs Meļņiks (Jaroslav Melnik).

Ar Baltijas valstu elektroniskās mūzikas ritmiem festivāla dalībniekus iepazīstinās pašmāju vinila plašu skrečošanas mākslas jeb scratch stila meistars Uldis Cīrulis (DJ Monsta) un kaimiņvalstu uzlecošā zvaigzne Noeps (DJ No?p).

Klasiskā manierē izskanēs gan latviešu komponistu Ērika Ešenvalda un Pētera Vaska, gan igauņu Perta Ūsberga (Pärt Uusberg), Veljo Tormisa (Veljo Tormis), Arvo Perta (Arvo Pärt) un lietuviešu komponista Vītauta Miškina (Vytautas Miškinis) skaņdarbi, ko Kānas Teātrī izpildīs Normandijas reģiona orķestri un kora dziedātāji.

Festivāla kino baudītājiem no Latvijas sarūpēta režisora Aleksandra Rusteiķa 1930. gadā uzņemtā mēmā pilnmetrāžas filma Lāčplēsis, Rolanda Kalniņa spēlfilma Četri balti krekli (Elpojiet dziļi…), kā arī Francijā tik iemīļotās filmu studijas Animācijas brigāde animācijas filmu sērija Rezgalības. Savukārt lietuvieši kino gardēžus cienās ar Jona Meka (Jonas Mekas) avangarda kino klasiku un lielmeistara Šaruna Barta (Sharunas Bartas) Ukrainas kara tematikai veltīto filmu Sarma (Šerkšnas/Frost).

Par Latvijas dabas un urbānās ainavas līdzāspastāvēšanu Les Boréales apmeklētājiem stāstīs izstāde Latvijas mirkļi. Daba un arhitektūra (Clin d'?il de Lettonie. Nature et Architecture). Tikmēr Lietuvu pārstāvēs laikmetīgā dizaina ekspozīcija, un caur origami un gaismu spēlēm par tēlotājmākslu runās Francijā dzīvojošais lietuvietis Artūrs Sargaitis (Arturas Sargaitis).

Vietējās kafejnīcas piedāvās iepazīties ar visu Baltijas valstu garšu niansēm. Par saviem viesiem īpaši parūpējusies kafejnīca Café Mancel, kas apmeklētājus 18. novembrī cienās ar Latvijas valsts dzimšanas dienas piedāvājumu. Bet kopā ar Kānas skrējējiem varēs piedalīties sportiskā notikumā “Izskrien Latviju” (Jog Latvia).

Tā ir tikai daļa no daudzpusīgā Baltijas un citu valstu kultūras piedāvājuma. Šogad festivālā skatāmi vairāk nekā 150 kultūras un mākslas pasākumi, no kuriem 90 apmeklējami bez maksas. Iepazīties ar visu Les Boréales pasākumu klāstu un uzzināt papildu informāciju iespējams, ielūkojoties festivāla mājaslapā vai festivāla programmā.

Les Boréales (“Ziemeļblāzma”) dibināts 1992. gadā. Tas ir vienīgais festivāls Francijā un Dienvideiropā, kas ik gadu tiek veltīts Ziemeļu un Baltijas valstīm. Tā ir radoša platforma, kurā pārstāvētas visdažādākās kultūras nozares, sākot ar literatūru, vizuālo mākslu, mūziku, teātri, deju, līdz pat cirka mākslai un gastronomijai. Latviju, kas ir festivāla dalībniece kopš tūkstošgades mijas, festivālā ar Eiropā atzītā režisora Alvja Hermaņa veidotajām izrādēm vairākkārt pārstāvējis Jaunais Rīgas teātris, grupa „Instrumenti”, Latvijas fotomākslinieki, vienmēr tikusi atskaņota Latvijas laikmetīgā mūzika. Pērn, 2017. gadā, Latvijas Radio koris sadarbībā ar Dānijas teātri Hotel Pro Forma sniedza multimediālās operas „Kara daba” viesizrādi.

Latvijas programmu organizē festivāls Les Boréales sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Francijā un Latvijas valsts simtgades biroju. To atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Festivāls Les Boréales ir viena no Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas un Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās publiskās diplomātijas programmas norisēm Francijā.

Lai iegūtu plašāku informāciju par Francijas festivāla aktivitātēm, sazinieties ar Latvijas vēstniecības Francijā kultūras, izglītības, preses un sadarbības projektu vadītāju Lauru Štokmani-Guillopē (tel. +33 153645818, mob.tel. +33 760969676) un Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas vadītāju Leonardu Ķesteri (mob.tel. 29489150 vai 26173399, e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! ).

Papildu informācija:

Tel. 67330339 / Mob.tel. 29374438

E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! www.lv100.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu